reklama

Hřib: Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný systém semafor, který bude v Česku definovat rizikovost jednotlivých regionů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Jak se opatření dotkne hlavního města? A jak je Praha připravena na případnou druhou vlnu pandemie? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové hovořil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

reklama

Koncept semaforu vláda poslední měsíce využívala pro určení rizikovosti jednotlivých evropských zemí. České regiony se ale do bílých (minimální riziko nákazy), zelených, žlutých nebo červených (největší riziko) barev oblékly vůbec poprvé.

Tři regiony hlavního města – Praha, Praha-západ, Praha-východ – se na mapě zbarvily do zelena, stejně jako dalších šest regionů ve zbytku republiky. Systém semafor má především navádět hygienické stanice, aby v případě nouze uvažovaly o zavedení regionálních opatření. Primátor Zdeněk Hřib v pondělí připustil, že se do Prahy v brzké době vrátí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorech.

K tématu

„Já jsem rád, že Praha dostala zelenou,“ komentoval Hřib epidemiologický vývoj v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Nebereme to na lehkou váhu, může se stát, že se některá opatření vrátí. Je lepší, když se zavede opatření, které je nepohodlné, například nošení roušek ve veřejných prostorech, namísto toho, aby se obchody zavíraly,“ dodal.

Kdyby se situace v některých regionech zhoršila, musely by tamní nemocnice například začít vyčleňovat lůžka pro pacienty s koronavirem. „Ale v Praze máme řádově jednotky pacientů, kteří potřebují nemocniční lůžko nebo dokonce plicní ventilaci,“ sdělil Hřib.

Stane se Česko pro ostatní státy rizikové?

Primátor Prahy prozatím nepředpokládá, že by zavedení regionálního semaforu způsobilo, že by evropské státy začaly vnímat Česko jako rizikové. „Semafor epidemiologickou situaci nemění, on ji popisuje. Nemyslím, že by tomu někdo v zahraničí věnoval pozornost,“ uvedl Hřib.

Podle něj je Praha na případnou druhou vlnu koronavirové nákazy připravena. „Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc dopředu. Máme statisíce roušek a respirátorů, připravili jsme se podle instrukcí z Ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel primátor. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

„Cesta do Moskvy měla sloužit k tomu, aby se mohl rychle do Čech vrátit náš velvyslanec,“ stojí si za svým ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček a odmítá, že by měl v Rusku vyměnit vakcíny Sputnik za ututlání kauzy Vrbětice. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové, kde o kauze Vrbětice hovořil s předsedou ODS Petrem Fialou a předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 26 lidí
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Nejméně nakažených během soboty od loňského září. Číslo R ale vzrostlo. Co to znamená?
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama