reklama

Hřib: Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný systém semafor, který bude v Česku definovat rizikovost jednotlivých regionů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Jak se opatření dotkne hlavního města? A jak je Praha připravena na případnou druhou vlnu pandemie? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové hovořil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

reklama

Koncept semaforu vláda poslední měsíce využívala pro určení rizikovosti jednotlivých evropských zemí. České regiony se ale do bílých (minimální riziko nákazy), zelených, žlutých nebo červených (největší riziko) barev oblékly vůbec poprvé.

Tři regiony hlavního města – Praha, Praha-západ, Praha-východ – se na mapě zbarvily do zelena, stejně jako dalších šest regionů ve zbytku republiky. Systém semafor má především navádět hygienické stanice, aby v případě nouze uvažovaly o zavedení regionálních opatření. Primátor Zdeněk Hřib v pondělí připustil, že se do Prahy v brzké době vrátí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorech.

K tématu

„Já jsem rád, že Praha dostala zelenou,“ komentoval Hřib epidemiologický vývoj v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Nebereme to na lehkou váhu, může se stát, že se některá opatření vrátí. Je lepší, když se zavede opatření, které je nepohodlné, například nošení roušek ve veřejných prostorech, namísto toho, aby se obchody zavíraly,“ dodal.

Kdyby se situace v některých regionech zhoršila, musely by tamní nemocnice například začít vyčleňovat lůžka pro pacienty s koronavirem. „Ale v Praze máme řádově jednotky pacientů, kteří potřebují nemocniční lůžko nebo dokonce plicní ventilaci,“ sdělil Hřib.

Stane se Česko pro ostatní státy rizikové?

Primátor Prahy prozatím nepředpokládá, že by zavedení regionálního semaforu způsobilo, že by evropské státy začaly vnímat Česko jako rizikové. „Semafor epidemiologickou situaci nemění, on ji popisuje. Nemyslím, že by tomu někdo v zahraničí věnoval pozornost,“ uvedl Hřib.

Podle něj je Praha na případnou druhou vlnu koronavirové nákazy připravena. „Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc dopředu. Máme statisíce roušek a respirátorů, připravili jsme se podle instrukcí z Ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel primátor. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama