360° - 3.8. v 21:10
Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný systém semafor, který bude v Česku definovat rizikovost jednotlivých regionů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Jak se opatření dotkne hlavního města? A jak je Praha připravena na případnou druhou vlnu pandemie? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové hovořil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Koncept semaforu vláda poslední měsíce využívala pro určení rizikovosti jednotlivých evropských zemí. České regiony se ale do bílých (minimální riziko nákazy), zelených, žlutých nebo červených (největší riziko) barev oblékly vůbec poprvé.
Tři regiony hlavního města – Praha, Praha-západ, Praha-východ – se na mapě zbarvily do zelena, stejně jako dalších šest regionů ve zbytku republiky. Systém semafor má především navádět hygienické stanice, aby v případě nouze uvažovaly o zavedení regionálních opatření. Primátor Zdeněk Hřib v pondělí připustil, že se do Prahy v brzké době vrátí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorech.
První koronavirový semafor: V ČR nejsou okresy s horším než 1. zeleným stupněm
V České republice podle prvního koronavirového semaforu zohledňujícího epidemiologickou situaci za minulý týden nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy COVID-19, než je stupeň 1 označený zeleně. Takových okresů je devět.
„Já jsem rád, že Praha dostala zelenou,“ komentoval Hřib epidemiologický vývoj v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Nebereme to na lehkou váhu, může se stát, že se některá opatření vrátí. Je lepší, když se zavede opatření, které je nepohodlné, například nošení roušek ve veřejných prostorech, namísto toho, aby se obchody zavíraly,“ dodal.
Kdyby se situace v některých regionech zhoršila, musely by tamní nemocnice například začít vyčleňovat lůžka pro pacienty s koronavirem. „Ale v Praze máme řádově jednotky pacientů, kteří potřebují nemocniční lůžko nebo dokonce plicní ventilaci,“ sdělil Hřib.
Stane se Česko pro ostatní státy rizikové?
Primátor Prahy prozatím nepředpokládá, že by zavedení regionálního semaforu způsobilo, že by evropské státy začaly vnímat Česko jako rizikové. „Semafor epidemiologickou situaci nemění, on ji popisuje. Nemyslím, že by tomu někdo v zahraničí věnoval pozornost,“ uvedl Hřib.
Podle něj je Praha na případnou druhou vlnu koronavirové nákazy připravena. „Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc dopředu. Máme statisíce roušek a respirátorů, připravili jsme se podle instrukcí z Ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel primátor. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.