reklama

Hřib: Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný systém semafor, který bude v Česku definovat rizikovost jednotlivých regionů v souvislosti s koronavirovou nákazou. Jak se opatření dotkne hlavního města? A jak je Praha připravena na případnou druhou vlnu pandemie? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové hovořil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

reklama

Koncept semaforu vláda poslední měsíce využívala pro určení rizikovosti jednotlivých evropských zemí. České regiony se ale do bílých (minimální riziko nákazy), zelených, žlutých nebo červených (největší riziko) barev oblékly vůbec poprvé.

Tři regiony hlavního města – Praha, Praha-západ, Praha-východ – se na mapě zbarvily do zelena, stejně jako dalších šest regionů ve zbytku republiky. Systém semafor má především navádět hygienické stanice, aby v případě nouze uvažovaly o zavedení regionálních opatření. Primátor Zdeněk Hřib v pondělí připustil, že se do Prahy v brzké době vrátí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorech.

K tématu

„Já jsem rád, že Praha dostala zelenou,“ komentoval Hřib epidemiologický vývoj v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Nebereme to na lehkou váhu, může se stát, že se některá opatření vrátí. Je lepší, když se zavede opatření, které je nepohodlné, například nošení roušek ve veřejných prostorech, namísto toho, aby se obchody zavíraly,“ dodal.

Kdyby se situace v některých regionech zhoršila, musely by tamní nemocnice například začít vyčleňovat lůžka pro pacienty s koronavirem. „Ale v Praze máme řádově jednotky pacientů, kteří potřebují nemocniční lůžko nebo dokonce plicní ventilaci,“ sdělil Hřib.

Stane se Česko pro ostatní státy rizikové?

Primátor Prahy prozatím nepředpokládá, že by zavedení regionálního semaforu způsobilo, že by evropské státy začaly vnímat Česko jako rizikové. „Semafor epidemiologickou situaci nemění, on ji popisuje. Nemyslím, že by tomu někdo v zahraničí věnoval pozornost,“ uvedl Hřib.

Podle něj je Praha na případnou druhou vlnu koronavirové nákazy připravena. „Máme nakoupené zásoby ochranných prostředků a dezinfekce na jeden měsíc dopředu. Máme statisíce roušek a respirátorů, připravili jsme se podle instrukcí z Ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel primátor. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama