reklama

První koronavirový semafor: V ČR nejsou okresy s horším než 1. zeleným stupněm

V České republice podle prvního koronavirového semaforu zohledňujícího epidemiologickou situaci za minulý týden nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy COVID-19, než je stupeň 1 označený zeleně. Takových okresů je devět.

reklama

Semafor určující míru rizika přenosu koronaviru budou epidemiologové a hygienici aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů: bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření nákazy.

Okresy s prvním zeleným stupněm jsou Praha, Praha-západ, Praha-východ, Jihlava, Brno-město, Prachatice, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek. Ostatní okresy jsou bílé (tzv. na nulovém stupni), tedy bez rizika.

Podstatný je nekontrolovatelný přenos

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou týdenním hodnocením sesbíraných dat. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová, podle které je důležité epidemiologické hledisko a riziko komunitního přenosu. Zveřejněná data mají sloužit zejména jako informační služba pro občany jako systém včasného varování.

Podstatný je přitom podle epidemiologů nekontrolovaný přenos v komunitě a procento případů bez prokázané vazby na známý zdroj nákazy. „Epidemiologická situace se dá hodnotit jako relativně klidná,“ dodala Rážová. „Jsou dvě velká ohniska, které tady máme, to je Praha a Moravskoslezský kraj. Tato ohniska se pohybují na hraně, zejména Praha, prvního a druhého stupně.“

„Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření,“ uvedla dále Rážová s tím, že situace je kontrolovaná a časem zjišťují jisté zlepšení.

Jakmile to půjde, vrátí se v Praze roušky do nadzemní MHD

„Bohužel se zapomínají držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla hlavní hygienička hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová, která argumentovala tím, že v Praze situace stále není dobrá a nebylo dne, kdy by byl počet nově nakažených nulový.

„Ve chvíli, kdy nemáme vakcínu ani lék, zbývají pouze protiepidemická opatření, která jsou vždycky represivní,“ zmínila Jágrová a stejně jako Rážová apelovala na zodpovědnost a dodržování hygienických a jiných doporučení u každého z nás.

„Epidemiologickou situaci můžeme vnímat jako dobrou, a nikoliv výjimečnou s ohledem na okolní státy,“ uvedl později zdravotnický statistik Ladislav Dušek. Mortalita s COVID-19 je dle něj aktuálně velmi nízká a těžký průběh nemoci má necelé procento nakažených.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že hospitalizováno je s koronavirem 253 lidí, v těžkém stavu na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu je 20 pacientů.

Lidé by se podle ministerských doporučení měli vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje, dodržovat odstup od cizích osob nebo zvážit nošení roušek i tam, kde nejsou povinné. Osoby, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci dýchacích cest, by měli zůstat doma, omezit kontakty s rodinnými příslušníky a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

  • Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

Rozhovor

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl jedním z těch nejlepších, prohlásil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A to i přesto, že je kritikem velké části vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ale nikdy nekritizoval ministra přímo, ale spíš lidi kolem něj a PR, které měl. To, že resort nově povede epidemiolog a bývalý náměstek na zdravotnictví Roman Prymula, bere jako logickou věc, protože pandemii v podstatě řídil od počátku. Navíc dodal, že na COVID-19 si stejně za půl roku nikdo nevzpomene.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama