reklama

První koronavirový semafor: V ČR nejsou okresy s horším než 1. zeleným stupněm

V České republice podle prvního koronavirového semaforu zohledňujícího epidemiologickou situaci za minulý týden nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy COVID-19, než je stupeň 1 označený zeleně. Takových okresů je devět.

reklama

Semafor určující míru rizika přenosu koronaviru budou epidemiologové a hygienici aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů: bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření nákazy.

Okresy s prvním zeleným stupněm jsou Praha, Praha-západ, Praha-východ, Jihlava, Brno-město, Prachatice, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek. Ostatní okresy jsou bílé (tzv. na nulovém stupni), tedy bez rizika.

COVID-19 semafor
COVID-19 semafor
Zdroj: CNN Prima NEWS

Podstatný je nekontrolovatelný přenos

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou týdenním hodnocením sesbíraných dat. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová, podle které je důležité epidemiologické hledisko a riziko komunitního přenosu. Zveřejněná data mají sloužit zejména jako informační služba pro občany jako systém včasného varování.

Podstatný je přitom podle epidemiologů nekontrolovaný přenos v komunitě a procento případů bez prokázané vazby na známý zdroj nákazy. „Epidemiologická situace se dá hodnotit jako relativně klidná,“ dodala Rážová. „Jsou dvě velká ohniska, které tady máme, to je Praha a Moravskoslezský kraj. Tato ohniska se pohybují na hraně, zejména Praha, prvního a druhého stupně.“

„Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření,“ uvedla dále Rážová s tím, že situace je kontrolovaná a časem zjišťují jisté zlepšení.

Lokální ohniska koronaviru v ČR
Lokální ohniska koronaviru v ČR
Zdroj: CNN Prima NEWS

Jakmile to půjde, vrátí se v Praze roušky do nadzemní MHD

„Bohužel se zapomínají držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla hlavní hygienička hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová, která argumentovala tím, že v Praze situace stále není dobrá a nebylo dne, kdy by byl počet nově nakažených nulový.

„Ve chvíli, kdy nemáme vakcínu ani lék, zbývají pouze protiepidemická opatření, která jsou vždycky represivní,“ zmínila Jágrová a stejně jako Rážová apelovala na zodpovědnost a dodržování hygienických a jiných doporučení u každého z nás.

„Epidemiologickou situaci můžeme vnímat jako dobrou, a nikoliv výjimečnou s ohledem na okolní státy,“ uvedl později zdravotnický statistik Ladislav Dušek. Mortalita s COVID-19 je dle něj aktuálně velmi nízká a těžký průběh nemoci má necelé procento nakažených.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že hospitalizováno je s koronavirem 253 lidí, v těžkém stavu na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu je 20 pacientů.

Lidé by se podle ministerských doporučení měli vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje, dodržovat odstup od cizích osob nebo zvážit nošení roušek i tam, kde nejsou povinné. Osoby, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci dýchacích cest, by měli zůstat doma, omezit kontakty s rodinnými příslušníky a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama