První koronavirový semafor: V ČR nejsou okresy s horším než 1. zeleným stupněm

Jarmila Rážová

První epidemiologický semafor Česka

V České republice podle prvního koronavirového semaforu zohledňujícího epidemiologickou situaci za minulý týden nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy COVID-19, než je stupeň 1 označený zeleně. Takových okresů je devět.

Semafor určující míru rizika přenosu koronaviru budou epidemiologové a hygienici aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů: bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření nákazy.

Okresy s prvním zeleným stupněm jsou Praha, Praha-západ, Praha-východ, Jihlava, Brno-město, Prachatice, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek. Ostatní okresy jsou bílé (tzv. na nulovém stupni), tedy bez rizika.

Podstatný je nekontrolovatelný přenos

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou týdenním hodnocením sesbíraných dat. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová, podle které je důležité epidemiologické hledisko a riziko komunitního přenosu. Zveřejněná data mají sloužit zejména jako informační služba pro občany jako systém včasného varování.

Podstatný je přitom podle epidemiologů nekontrolovaný přenos v komunitě a procento případů bez prokázané vazby na známý zdroj nákazy. „Epidemiologická situace se dá hodnotit jako relativně klidná,“ dodala Rážová. „Jsou dvě velká ohniska, které tady máme, to je Praha a Moravskoslezský kraj. Tato ohniska se pohybují na hraně, zejména Praha, prvního a druhého stupně.“

„Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření,“ uvedla dále Rážová s tím, že situace je kontrolovaná a časem zjišťují jisté zlepšení.

Jakmile to půjde, vrátí se v Praze roušky do nadzemní MHD

„Bohužel se zapomínají držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla hlavní hygienička hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová, která argumentovala tím, že v Praze situace stále není dobrá a nebylo dne, kdy by byl počet nově nakažených nulový.

„Ve chvíli, kdy nemáme vakcínu ani lék, zbývají pouze protiepidemická opatření, která jsou vždycky represivní,“ zmínila Jágrová a stejně jako Rážová apelovala na zodpovědnost a dodržování hygienických a jiných doporučení u každého z nás.

„Epidemiologickou situaci můžeme vnímat jako dobrou, a nikoliv výjimečnou s ohledem na okolní státy,“ uvedl později zdravotnický statistik Ladislav Dušek. Mortalita s COVID-19 je dle něj aktuálně velmi nízká a těžký průběh nemoci má necelé procento nakažených.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že hospitalizováno je s koronavirem 253 lidí, v těžkém stavu na plicní ventilaci nebo mimotělním oběhu je 20 pacientů.

Lidé by se podle ministerských doporučení měli vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje, dodržovat odstup od cizích osob nebo zvážit nošení roušek i tam, kde nejsou povinné. Osoby, kteří na sobě pozorují příznaky nemoci dýchacích cest, by měli zůstat doma, omezit kontakty s rodinnými příslušníky a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Tagy: