reklama

Sen o Vltavské filharmonii se přibližuje. První koncert bychom si mohli užít o roce 2032

Praha doufá v moderní koncertní sál. Vltavská filharmonie, jak zní název vytoužené stavby, by ve městě mohla být postavena během pár let. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (TOP 09) představil na Summitu architektury a rozvoje ambiciózní plán, který počítá se zahájením provozu v roce 2032. Sám podle svých slov doufá, že ho na premiéru přivezou jeho děti.

reklama

Moderní koncertní sál se má nedaleko stanice metra Vltavská začít stavět v roce 2027. Podle 1. náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba by pak mohl začít fungovat jen o pět let později, tedy v roce 2032. Petr Hlaváček (TOP 09) svůj smělý plán představil na akci, kterou pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj.

Hlaváček sám označil plán za velmi ambiciózní, věří ale, že vyjde. „Musíme se snažit, aby se to stihlo. Doufám, že mě tam děti přivezou na úvodní koncert,“ řekl s úsměvem Hlaváček. Podle jeho představ by měl koncertní sál fungovat každý den v týdnu a budova by neměla být „extravagantní, ale přiměřená“.

O honosném koncertním sále se hovořilo již před lety. TOP 09, za kterou je Hlaváček zvolen do zastupitelstva, už ve volbách v roce 2018 v Praze slibovala novou budovu filharmonie. „Vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu nového koncertního sálu, který by umožňoval vystoupení velkých světových filharmonií,“ psala ve svém programu koalice Spojených sil pro Prahu, kam kromě TOP 09 patří i hnutí STAN či KDU-ČSL.

Pražský náměstek pro územní rozvoj na Summitu architektury a rozvoje doplnil, že soutěž na výstavbu již běží. Pět autorů oslovil magistrát přímo, další se mohou hlásit do soutěže sami. „Zvažovali jsme, zda to nemá být úplně otevřená soutěž,“ připustil Hlaváček, ale následně vysvětlil, že mezi uchazeči chtěl mít i zkušené architekty. Právě některé z nich oslovila Praha napřímo. „Možná ještě složitější stavba je jaderná elektrárna, ale hned potom je filharmonie,“ dodal Hlaváček s nadsázkou.

Snad to neskončí jako Kaplického knihovna

Plány na výstavbu moderního koncertního sálu oceňuje i děkan fakulty architektury ČVUT v Praze Ladislav Lábus. Podle něj je výstavba hezky myšlená, ale varoval před podobným osudem, který stihl projekt Národní knihovny na Letné. „Jsme v naději, že se to podaří, že se to dokončí a že to nedopadne jako knihovna,“ řekl Lábus ke známému projektu Kaplického, kterému se taktéž říkalo „chobotnice“ či „blob“ a který zůstal pouze na papíře.

„Potřebujeme zvýšit kulturu stavební a z toho vznikají ikonické stavby,“ dodal pedagog ČVUT s tím, že na tom Česko s kulturou stavby není zase tak špatně.

Poněkud optimističtější je architekt Jakub Cigler. „Neúspěch knihovny byl v tom, že projekt vstoupil do rozhádaného politického dění. Jiný názor měli architekti, jiný porota a jiný politická reprezentace. Věřím tomu, že filharmonie bude úspěšný projekt,“ řekl Cigler s tím, že ze současného vedení Prahy cítí „vůli to dokázat“.

Cena stavby je zatím odhadnuta na 5,3 miliardy korun, dalších 750 milionů bude stát projektová dokumentace a architektonická soutěž. Stavba by tak měla už podle současných plánů vyjít na více než 6 miliard korun. Studie také počítá se vznikem čtyř tisíc pracovních míst.

Dokončení projektu a samotná výstavba už ale bude na nové politické reprezentaci, ta současná má mandát pouze do příštího roku, kdy budou komunální volby. Aktuálně tvoří pražskou magistrátní koalici TOP 09 s hnutím STAN, uskupení Praha sobě a Piráti.

Tagy:
hudba Zdeněk Hřib STAN TOP 09 Piráti primátor Petr Hlaváček Praha Praha sobě Vltavská filharmonie koncertní sál Jan Kaplický Sdružení pro architekturu a rozvoj Ladislav Lábus

Hlavní zprávy

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

reklama