Sen o Vltavské filharmonii se přibližuje. První koncert bychom si mohli užít o roce 2032

Praha doufá v moderní koncertní sál. Vltavská filharmonie, jak zní název vytoužené stavby, by ve městě mohla být postavena během pár let. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (TOP 09) představil na Summitu architektury a rozvoje ambiciózní plán, který počítá se zahájením provozu v roce 2032. Sám podle svých slov doufá, že ho na premiéru přivezou jeho děti.

Moderní koncertní sál se má nedaleko stanice metra Vltavská začít stavět v roce 2027. Podle 1. náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba by pak mohl začít fungovat jen o pět let později, tedy v roce 2032. Petr Hlaváček (TOP 09) svůj smělý plán představil na akci, kterou pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj.

Hlaváček sám označil plán za velmi ambiciózní, věří ale, že vyjde. „Musíme se snažit, aby se to stihlo. Doufám, že mě tam děti přivezou na úvodní koncert,“ řekl s úsměvem Hlaváček. Podle jeho představ by měl koncertní sál fungovat každý den v týdnu a budova by neměla být „extravagantní, ale přiměřená“.

O honosném koncertním sále se hovořilo již před lety. TOP 09, za kterou je Hlaváček zvolen do zastupitelstva, už ve volbách v roce 2018 v Praze slibovala novou budovu filharmonie. „Vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu nového koncertního sálu, který by umožňoval vystoupení velkých světových filharmonií,“ psala ve svém programu koalice Spojených sil pro Prahu, kam kromě TOP 09 patří i hnutí STAN či KDU-ČSL.

Pražský náměstek pro územní rozvoj na Summitu architektury a rozvoje doplnil, že soutěž na výstavbu již běží. Pět autorů oslovil magistrát přímo, další se mohou hlásit do soutěže sami. „Zvažovali jsme, zda to nemá být úplně otevřená soutěž,“ připustil Hlaváček, ale následně vysvětlil, že mezi uchazeči chtěl mít i zkušené architekty. Právě některé z nich oslovila Praha napřímo. „Možná ještě složitější stavba je jaderná elektrárna, ale hned potom je filharmonie,“ dodal Hlaváček s nadsázkou.

Snad to neskončí jako Kaplického knihovna

Plány na výstavbu moderního koncertního sálu oceňuje i děkan fakulty architektury ČVUT v Praze Ladislav Lábus. Podle něj je výstavba hezky myšlená, ale varoval před podobným osudem, který stihl projekt Národní knihovny na Letné. „Jsme v naději, že se to podaří, že se to dokončí a že to nedopadne jako knihovna,“ řekl Lábus ke známému projektu Kaplického, kterému se taktéž říkalo „chobotnice“ či „blob“ a který zůstal pouze na papíře.

„Potřebujeme zvýšit kulturu stavební a z toho vznikají ikonické stavby,“ dodal pedagog ČVUT s tím, že na tom Česko s kulturou stavby není zase tak špatně.

Poněkud optimističtější je architekt Jakub Cigler. „Neúspěch knihovny byl v tom, že projekt vstoupil do rozhádaného politického dění. Jiný názor měli architekti, jiný porota a jiný politická reprezentace. Věřím tomu, že filharmonie bude úspěšný projekt,“ řekl Cigler s tím, že ze současného vedení Prahy cítí „vůli to dokázat“.

Cena stavby je zatím odhadnuta na 5,3 miliardy korun, dalších 750 milionů bude stát projektová dokumentace a architektonická soutěž. Stavba by tak měla už podle současných plánů vyjít na více než 6 miliard korun. Studie také počítá se vznikem čtyř tisíc pracovních míst.

Dokončení projektu a samotná výstavba už ale bude na nové politické reprezentaci, ta současná má mandát pouze do příštího roku, kdy budou komunální volby. Aktuálně tvoří pražskou magistrátní koalici TOP 09 s hnutím STAN, uskupení Praha sobě a Piráti.

Tagy:
hudba Zdeněk Hřib STAN TOP 09 Piráti primátor Petr Hlaváček Praha Praha sobě Vltavská filharmonie koncertní sál Jan Kaplický Sdružení pro architekturu a rozvoj Ladislav Lábus