Poslanec Jan Hrnčíř (SPD) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do vládního zmocněnce pro média a dezinformace Michala Klímy. Nelíbí se mu nástroje, pomocí nichž chce kabinet bojovat proti dezinformacím. Poslanci z pětikoalice klidní obavy s tím, že budoucí vládní návrh zcela jistě projde důkladnou diskusí v obou komorách Parlamentu.
Okamžité vypnutí webů, které vláda označí za dezinformační, či nový trestný čin šíření dezinformace. I to může být obsahem Akčního plánu pro čelení dezinformacím, který si vláda nechala v tichosti vypracovat a který teď čeká na schválení. Část veřejnosti i opoziční politici však vládní protidezinformační plán Michala Klímy, jehož konkrétní obsah je zatím neveřejný, ostře kritizuje.
„Mně to přijde naprosto absurdní. Jako bych četl článek z Rudého práva, kdy různé živly útočí na naše zřízení a ohrožují se základy socialismu. Historie se opakuje. Máme tu už trestné činy, jako je třeba šíření poplašné zprávy. Co to je ale dezinformace? To může být i jiný názor, který se později může ukázat jako správný. Budeme potom tyto odsouzené rehabilitovat?“ uvedl Jan Hrnčíř z SPD.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plošné šmírování občanů. Kolaja ostře kritizuje unijní plány boje proti zneužívání dětí
Poslanec Viktor Vojtko (STAN) se snažil ve vysílání CNN Prima NEWS částečně mírnit obavy. „V případě, že by mělo jít o nový zákon, musí projít standardním legislativním procesem. Bude se tedy projednávat v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Čeká nás na toto téma diskuse,“ prohlásil.
Zároveň však zmínku Michala Klímy o tom, že by vláda mohla sama vypínat určité weby, označil za „velmi silný nástroj“. „Kdyby to vláda nadužívala, tak si koleduje o to, aby na to bylo poukázáno. Dokážu si ale představit situace, kdy to bude naprosto nutné. Všichni cítíme, že současná bezpečnostní situace je velmi nebezpečná. Dezinformace se používají jako nástroje ve válce. Z mého pohledu dává smysl, abychom se s tím snažili vypořádávat,“ dodal.
Místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková označila boj proti dezinformacím za „velmi křehkou záležitost“. „Nicméně je třeba se zaměřit na takové nástroje. Případná možnost vlády okamžitě vypínat weby je ale velmi silné prohlášení. Doufám, že takto nebude realizováno v praxi,“ řekla Jelínková. I ona stejně jako Vojtko naznačila, že bude v tomto ohledu třeba hledat konsenzus v obou komorách Parlamentu.
Hrnčíř rovněž uvedl, že by rozuměl nějaké formě výchovy ke kritickému myšlení. „Trestat ale sebepitomější názor nějakým novým trestným činem? Když jsem poslouchal kolegy, připomínalo to praktiky z minulého režimu. Tehdy se bojovalo s třídním nepřítelem. Dnes je to boj s dezinformátory a s Kremlem. Přesně takto to začínalo a nedopadlo to dobře. Kulisy se malinko změnily, cesta je ale stejná,“ dodal poslanec SPD.