V pečovatelském ústavu pro důchodce na severozápadě Německa se rozšířila britská varianta koronaviru. Testy ji prokázaly u 14 tamních seniorů, kteří přitom už 25. ledna dostali druhou dávku vakcíny společností Pfizer/BioNTech proti nemoci COVID-19. Podle agentury DPA o tom dnes informovaly tamní úřady.
U infikovaných je průběh onemocnění dosud asymptomatický, lehký, sdělil mluvčí okresního úřadu v Osnabrücku Burkhard Riepenhoff. Dodal, že podle lékařů to může být díky pozitivnímu působení použité očkovací látky.
Jak a kdy se senioři v pečovatelském domě v Belmu na předměstí Osnabrücku nakazili, není zatím známo. Celý ústav, všichni jeho zaměstnanci a členové jejich rodin jsou nyní v karanténě.
Také v Česku může britská mutace dále zhoršovat situaci
V ČR pokračuje očkování proti nákaze, vakcínu dostávají přednostně zdravotníci, klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a lidé starší 80 let. Obě potřebné dávky má v ČR zatím přes 91 000 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce navrhnout, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování i pro lidi starší 60 let. Přednost musí mít pacienti, kteří mají vícero nemocí, řekl Babiš. Nejde ale o schválenou strategii, rozhodovat se bude příští týden.
Vláda v pondělí projedná pokračování nouzového stavu i po 14. únoru, zatím pro tento návrh ale nemá dojednanou většinu poslanců. Část senátorů se chystá obrátit na Ústavní soud s návrhem na přezkum vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu a dalších opatření, včetně zavření škol, omezení bohoslužeb, zákazu nočního vycházení či omezení amatérského sportu a pohybu. Senátoři kritizují zejména nesrozumitelnost opatření.
Ministři také zváží, zda ještě nezpřísní či jinak neupraví nynější restrikce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před několika dny nevyloučil například možnost omezit cestování mezi kraji, většina politiků včetně Babiše jsou ale proti takovému kroku. Kabinet také posoudí finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě či izolaci. Ve hře je příspěvek nebo vyšší nemocenská.