Hrozba nedostatku elektřiny v Česku
Pozice Česka jako elektrárenské velmoci je v ohrožení. Podle prognóz bychom v následujících několika letech měli přijít o podstatnou část zdrojů elektřiny. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) tak vybízí k okamžité výstavbě zdrojů nových.
Česko jako premiant ve výrobě elektřiny? S tím může být brzy konec, varuje zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška. „Budeme zavírat, tak či onak, zhruba 40 procent výroby elektřiny u nás, což je uhlí. Takže u nás směřujeme k deficitu elektřiny,“ řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Odstřižení ruského plynu? Energie výrazně zdraží. O dopadech kolují nepravdy, varuje expert
„Myslím si, že to pro velkou část veřejnosti bude velký šok,“ dodal Bartuška. Jeho slova potvrzuje i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), podle kterého je deficit elektřiny reálný scénář. „Bez nových zdrojů energie opravdu může tato situace nastat, proto musíme v následující dekádě systematicky dělat takové kroky, aby se to nestalo,“ přiblížil situaci ministr.
Česká republika, druhý největší vývozce elektřiny v Evropské unii, by tak mohla být brzy závislá na dovozu ze zahraničí. Před nedostatkem elektřiny varovala také nedávná analýza státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Dokument tvrdí, že Česko bude muset do deseti let vybudovat zdroje s výkonem až 1 900 megawattů, aby mělo elektrické energie dostatek. Materiál také varuje před možnými cenovými výkyvy.
Na výstavbu nových zdrojů elektřiny má jít podle Vlčka velká část z toho, co Česku zbývá v modernizačním fondu. Přesnou částku však ministr neupřesnil. V letech 2021 až 2030 přitom může Česko čerpat z evropských peněz zhruba 500 miliard korun. Problém mohou představovat zdlouhavé povolovací procesy, které by však mohla zrychlit aktuální novela energetického zákona.
Ve stínu možného budoucího vývoje je pak negativní zprávou snižující se zájem o nové fotovoltaické elektrárny, což může souviset s nedávnými změnami v dotační politice. Loni bylo zprovozněno 44 tisíc solárních elektráren, což je o osmatřicet tisíc méně než předcházející rok. Zhruba 86 procent z celkového počtu tvoří zařízení na střechách rodinných domů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lidé mohou ušetřit letos na energiích i 10 tisíc, říká Kovanda. Je to ale jen ticho před bouří