Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Některé státy směřují ke korespondenčnímu hlasování, jiné přesouvají datum primárek. Dojde nakonec i k odložení volby prezidenta? V americké historii by se jednalo o první takový případ. Termín voleb se totiž v minulosti nezměnil ani kvůli událostem jako první a druhá světová válka, teroristický útok 11. září 2001 a dokonce ani španělská chřipka.
V době, kdy koronavirus v USA omezil běžný život, uzavřel podniky, školy, hranice a nutí k masivní izolaci, hledají Američané v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami cestu ze zdánlivě bezvýchodné situace. Pokud mají listopadové volby proběhnout v souladu s ústavními principy, musí Spojené státy najít způsob, jak mohou voliči v nadcházejících týdnech a měsících bezpečně zvolit své zástupce.
Primárky doprovází zmatek
Přestože v některých státech již primárky proběhly beze změn, zbytek země hledá náhradní termíny a především bezpečný způsob voleb. Kvůli vysokému počtu nakažených a obětí nemoci mezi lidmi sílí nejasnosti a obavy z tradičního hlasování, což současně přiživuje debatu ohledně férovosti alternativních řešení celého procesu.
VIDEO: Nekonečně dlouhý stisk rukou i incestní narážka. Střípky ze života Donalda Trumpa
Specifická rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa se proslavila po celém světě. Jeho kontroverzní, úsměvné i úderné výroky se rozšířily v médiích i na sociálních sítích. Kamery si Trumpa oblíbily také z toho důvodu, že z prezidentova konání ne zřídka vznikají absurdní situace.
Například stát New York rozhodl o zrušení svých primárek, ovšem tamní soud označil jednání za protiústavní a vyhlásil volby na 23. června. Ohio naproti tomu bylo prvním státem, který se po změně původního termínu pokusil o hlasování poštou. Zpočátku logický postup však koncem dubna provázely nejasnosti. Aby se totiž lidem započítal hlas, museli vyplněný lístek poslat o den dříve, než se volby oficiálně konaly, k zásadnímu narušení voleb ale nakonec nedošlo. Komplikace nastaly i ve Wisconsinu, kde se nejprve z původního termínu voleb upustilo, ale později se na popud nejvyššího soudu k tomuto datu vrátilo.
Arizona, Florida a Illinois pak patří k těm státům, které zachovaly původní termín 17. března, ale čelily za to ostré veřejné kritice, že jednají neadekvátně a ohrožují občany. Na Floridě byli posléze dva pracovníci, podílející se na přípravě voleb, skutečně testováni pozitivně na COVID-19.
Trump jako odpůrce korespondenčního hlasování
Kvůli průběhu pandemie COVID-19, v níž nyní USA drží nelichotivý primát v počtu nakažených mezi všemi zeměmi světa, se ke korespondenčnímu hlasování ubírá čím dál více států. V Oregonu proběhly primárky 19. května. I tam lidé zasílali své preference převážně poštou. Mezi guvernéry jednotlivých států se začíná objevovat i názor, že by se korespondenčně mohlo hlasovat i v listopadu při prezidentských volbách.
Twitter poprvé zpochybnil pravdivost příspěvku Donalda Trumpa
Příspěvek amerického prezidenta Donalda Trumpa byl Twitterem poprvé označen za potenciálně zavádějící. Trump ve svém tweetu uvedl, že korespondenční hlasování zavedené kvůli COVID-19 zapříčiní zásadní podvádění při prezidentských volbách.
Debata o korespondenčním hlasování vyostřuje i mezi představiteli obou politických stran. Zatímco demokraté se k této volební metodě přiklánějí, republikáni v čele s Donaldem Trumpem naopak upozorňují na možná rizika spojené s hackerskými útoky a neplatnými volebními lístky.
Obavy republikánských představitelů krotí bývalý profesor amerických studií Robert Schmuhl, který uvedl pro University of Notre Dame: „Pět států v současné době zavedlo hlasování poštou: Oregon, Washington, Colorado, Utah a Havaj. Jiné tento systém umožňují v určitých případech. Státy zpracovávají miliony hlasovacích lístků a zatím byl započten jen tucet podvodných pokusů.“
Podle Schmuhla by v případě vyvolaného tlaku na možnost budoucího hlasování e-mailem musely americké instituce již nyní začít vše plánovat, aby se včas vyřešily logistické chyby, které nepochybně vzniknou kvůli složitosti spojené s takovou změnou.
Hrozí první odklad v dějinách?
Odložení amerických prezidentských voleb je technicky možná, ale velmi nepravděpodobná varianta. Sám prezident nemá pravomoci na posun či zrušení volebního dne. Takový krok by byl teoreticky možný od Kongresu, ale celý proces by se stal předmětem právních kroků a návrh na změnu by musel posvětit prezident. V americké historii se však datum prezidentských voleb nikdy nezměnilo, a to ani za první a druhé světové války, po teroristických útocích 11. září a dokonce ani během španělské chřipky.
Americká vláda počítá i s variantou druhé vlny nemoci COVID-19, proto zástupci Kongresu momentálně pracují na přijímání právních předpisů, které státům pomohou připravit se na uspořádání voleb uprostřed pandemie v listopadu.
Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Jak však ukázaly nedávné volby v Jižní Koreji, s pečlivým plánováním a odpovídajícími investicemi je možné volby úspěšně dovést do konce. Pokud v každé krizi existuje příležitost, možná zrovna tato pandemie poskytne USA příležitost investovat do zlepšení stávajícího systému tak, aby byl celý proces přístupnější a jednodušší.