Pokud by mutace koronaviru omikron a delta infikovaly někoho současně, mohla by vzniknout nová supervarianta, varuje jeden z šéfů společnosti Moderna Paul Burton. I když se při infekci covidem obvykle vyskytuje pouze jeden kmen, ve vzácných případech mohou udeřit dva současně. Pokud dokonce infikují stejnou buňku, mohou si vyměnit DNA a vytvořit novou variantu.
Podle Burtona je vzhledem k vysokému počtu případů variant delta a omikron ve Velké Británii velmi pravděpodobné jejich spojení. „Je možné, že si vymění geny a vznikne ještě nebezpečnější varianta,“ cituje web Daily Mail Burtonův on-line projev před poslanci z Výboru pro vědu a techniku.
Vědci varují, že toto spojení (označované jako „rekombinační“) je možné, ale vyžaduje velmi specifické podmínky a shodu většinou nekontrolovatelných událostí. Dosud byly zaznamenány pouze tři kmeny koronaviru, které vznikly výměnou genů. Virus totiž většinou spoléhá na náhodné mutace, které následně vytvářejí další varianty.
Omikron už pouhé dva týdny od prvního potvrzeného případu dominuje například v Londýně. Britští odborníci odhadují, že do konce roku bude hlavním kmenem v celé zemi. Společná cirkulace obou variant zvyšuje riziko, že si vymění geny a vznikne nová varianta. „Zejména lidé s oslabenou imunitou mohou být nositeli obou typů viru. Existují podobné údaje z Jihoafrické republiky,“ řekl Burton s tím, že podobný jev nevylučuje ani v Evropě.
Supermutací bylo více, ale rychle zmizely
Na většině míst se ale vyskytuje vždy jedna dominantní varianta, takže nakažení dvěma kmeny najednou je spíše nepravděpodobné. Navíc se předpokládá, že u zdravých lidí existuje pouze dvoutýdenní období, než si tělo začne vytvářet imunitu a úspěšně se zbaví první varianty, kterou se nakazilo.
Nicméně obrovská a nekontrolovaná epidemie, jaká byla minulou zimu například v USA, riziko rekombinace zvyšuje. Důvod je jednoduchý – počet nakažených je zkrátka vyšší. V Británii je v současné době potvrzeno téměř pět tisíc případů omikronu, jedná se přibližně o každého pátého nakaženého.
Podle vědců laboratoře zatím zaznamenaly tři varianty vyvolané sloučením dvou jiných mutací. Žádná z nich ale nevedla k rozsáhlé epidemii nebo ke vzniku nebezpečnější verze viru. Příkladem je spojení varianty alfa s betou na konci ledna. Supermutací se ale oficiálně nakazilo „jen“ 44 osob a nakonec zmizela úplně.
Covid při vývoji nových variant většinou spoléhá na náhodné mutace. K těm dochází, když virus vytváří kopie sebe sama a ve vlastních genech se objeví chyby. Ve většině případů jsou tyto odlišnosti neškodné, ale občas mohou vyvolat například větší přenosnost nebo lepší schopnost vyhnout se očkování.
Předpokládá se, že omikron vznikl při přetrvávající infekci u osoby s oslabenou imunitou. To umožnilo viru několikrát zmutovat, aby se naučil lépe infikovat člověka a vyhnout se předchozí imunitě. Jelikož je ale varianta nová, na oficiální data ze studií je třeba si počkat.