Zatímco průměrný člověk by sotva vytáhl kalkulačku z batohu či šuplíku, 20letý Ind Neelakantha Bhanu Prakash by měl složitý příklad už dávno spočítaný. Za vteřinu totiž jeho mozek dokáže vyřešit až 12 početních úkonů, desetkrát víc než běžný smrtelník. Jeho cestu za titulem mistra světa v mentálních výpočtech mu ale málem překazil vážný úraz hlavy.
Když mu bylo pět let, stal se obětí dopravní nehody. Když jel s bratrancem na skútru, srazilo je nákladní auto. Prakash měl prasklou lebku, podstoupil nespočet operací a poté ho lékaři uvedli do umělého spánku. Do úplného probuzení nakonec uplynulo ještě sedm dnů. Rodičům lékaři navíc sdělili, že chlapec může mít doživotně poškozený mozek. Otec dokonce odstranil z domu všechna zrcadla, aby malý Prakash neměl po návratu z nemocnice trauma ze své jizvy o 85 stezích.
Heartiest congratulations to @bhanuprakashjn.
— Bhrugu Baxipatra (@BhruguOdisha) August 29, 2020
Entire Nation is proud of Neelakantha Bhanu Prakash, who won the World’s #FastestHumanCalculator title & clinched the first-ever Gold for India in the Mental Calculation World Championship at Mind Sports Olympiad in London. pic.twitter.com/urRuUJFVoY
První mimoevropský mistr světa
„Ta nehoda změnila způsob, jakým jsem si definoval zábavu. To je důvod, proč jsem teď tak dobrý v matematice,“ vzpomínal Prakash pro americkou CNN. Aby udržel během týdne v nemocnici mozek aktivní, naučil se řešit složité hádanky a hrát šachy. To vše mu podle jeho slov pomohlo, aby se v srpnu stal prvním neevropským mistrem světa v mentálních výpočtech (MSO). „Rok jsem nemohl ani chodit do školy. Všechno, na co jsem se musel spoléhat, abych se zlepšil, byly čísla a hádanky,“ dodal.
Nyní je držitelem 50 zápisů v Limské knize rekordů, indické obdobě té Guinnessovy. Na světovém šampionátu vyhrál s tak velkým náskokem, že ho porota musela ještě dodatečně „přezkoušet“, jestli nepodváděl. Nikdo nemohl uvěřit, jak rychle dokáže počítat bez jakéhokoliv přístroje.
Jako když běží superhrdina Flash
Od 13 let už Prakash reprezentoval Indii na mezinárodních soutěžích a překonal celkem čtyři světové rekordy – v rychlosti výpočtu jednoho příkladu, násobení, odčítání a mentální matematice. „Když se pokouším o světový rekord, je to skoro, jako by se svět kolem mě zpomalil,“ vysvětlila vycházející indická hvězda. Své pocity přirovnal k tomu, když běží superhrdina Flash.
Prakash tvrdí, že je jeho cílem „vymýtit z lidí matematickou fobii“. V roce 2018 tak založil vzdělávací organizaci Exploring Infinities, která si klade za cíl udělat matematiku zajímavější a na první pohled nenáročnou. Organizace má v současnosti půl milionu předplatitelů z celého světa a pořádá například i letní tábory.
„Moje zkušenost začala v den, kdy jsem navštívil jednu venkovskou školu a viděl jsem, že tamní děti nevědí, že násobení je vlastně opakující se sčítání,“ popisuje Prakash. „To je to, co zahrálo na správnou strunu, a tehdy jsem založil svou firmu,“ dodává.
Nejsem žádný zázrak, tvrdí
Sám matematik své schopnosti nepovažuje za zázrak, ale vše připisuje tvrdé dřině a tréninku. „Slovo ,zázračný‘ považuji za trochu hanlivé, protože nezohledňuje moje úsilí a zkušenosti. Je to pouze stav získaný z ničeho,“ mínil Prakash a zdůraznil, že za jeho mimořádnou matematickou schopností nestojí žádná náhoda.
Během soutěže měl vypočítat třeba příklad 869 463 853 krát 73. Trvalo mu to 26 vteřin. „Řekněme, že dělám násobení – 8 763 krát osm,“ řekl. „Pravděpodobně vynásobím 8 000 osmičkou, což je 64 000, 700 osmičkou, což je 5 600, 60 osmičkou, což je 480, tři osmičkou, což je 24. A všechno to sečtu. Ale to vyžaduje, aby si lidský mozek pamatoval všechny mezivýpočty,“ přiblížil svou metodu na daleko jednodušším příkladu Prakash.