Snaha držet počet nakažených u nuly se Číně začíná rozpadat pod rukama a tvrdé lockdowny si na tamních občanech vybírají stále větší a větší daň. Úřady už uzamkly 20 milionů lidí, kteří si nemohou dojít ani na nákup. Pro některé občany pak Čína vybudovala karanténní centrum, kde lidé žijí prakticky ve vězeňských podmínkách.
Už za pár týdnů začíná v Číně olympiáda a úřady chtějí zkrotit koronavirovou pandemii takovým způsobem, aby mohly hry v poklidu proběhnout. Jenže denní přírůstky nakažených se v asijské zemi už dávno nedaří držet kolem nuly a vláda přistupuje k drastickým opatřením.
Rýže za smartphone. Číňané v lockdownu trpí hlady, jídlo vyměňují i za elektroniku
Čínské město Si-an se 13 miliony obyvatel muselo po nálezu pár nakažených lidí pod zámek. Lidé nesmí na krok z domu už třetí týden v kuse. Úřady sice občanům rozdávají jídlo zdarma, podle mnohých to ale nestačí. Ze strachu z hladomoru se tak ve městě rozmohl barterový obchod, lidé za základní potraviny vyměňují i drahé zboží.
Tři urbanistické oblasti – Si-an, An-jang, Ju-čou – už skončily v totálním lockdownu. Pod zámkem se tak během pár týdnů ocitlo 20 milionů lidí. Čínské lockdowny se přitom od těch, které známe například od nás, kdy si člověk alespoň mohl dojít nakoupit základní potraviny, výrazně liší.
Člověk v čínském lockdownu totiž nemůže nikam. Do obchodu, zpravidla ani do práce, nikam. Jídlo lidem rozváží stát, příděly jsou ale podle informací ze sociálních sítí tak malé, že si lidé vyměňují jídlo sami mezi sebou. Při barterovém obchodu pak za hrst rýže klidně nabídnou i nový smartphone.
Pro běžného občana se situce navíc dále zhoršuje. Aby vláda měla některé lockdownem postižené lidi na jednom místě, vybudovala údajně karanténní centrum, kde žijí v malých kovových ubikacích. Uvnitř mají jen postel, záchod a umyvadlo. Na otřesné životní prostředí si lidé stěžují na sociálních sítích. Občany na místo prý po tisícovkách svážejí noční autobusy. Upozornil na to list Daily Mail.
Karanténní tábor údajně vyrostl v oblasti města Si-an a v miniaturním prostoru v něm mají přežívat děti, starci i těhotné ženy. Experti přitom varují, že ani taková drastická opatření nemohou zastavit šíření vysoce infekční koronavirové varianty omikron.
#China 🚨🚨🚨
— Research Wing (@ResearchWing) January 8, 2022
Inside China's large Isolation camps in Xi'an... Human are kept it worse condition than dogs.
They are kept caged in small box...
Even if they die Chinese official don't even go to take the body out.
Share it max and Shame China 👇🏻 pic.twitter.com/ouSrTHYIAz
Mimo záběrů kovových krabic se po sociálních sítích šíří také informace o tom, že někde musí lidé lockdown přetrpět v masových táborech za pouhou plentou. Není to ale zatím možné ověřit.