Čínské město Si-an se 13 miliony obyvatel muselo po nálezu pár nakažených lidí pod zámek. Lidé nesmí na krok z domu už třetí týden v kuse. Úřady sice občanům rozdávají jídlo zdarma, podle mnohých to ale nestačí. Ze strachu z hladomoru se tak ve městě rozmohl barterový obchod, lidé za základní potraviny vyměňují i drahé zboží.
Čínské město Si-an, které je i s předměstím lidnaté jako Česko s Lotyšskem dohromady, je od 23. prosince v lockdownu. Uzávěra je tak přísná, že lidé si ani nemohou venku koupit základní potraviny. Úřady podle BBC občanům jídlo zdarma rozdávají, zásoby ale docházejí a lidé se bojí hladomoru.
Je třeba zabránit jaderné válce a závodům ve zbrojení, shodují se USA, Rusko či Čína
Zástupci jaderných mocností – USA, Rusko, Čína, Francie a Velká Británie – se shodli, že je třeba zabránit jaderné válce a závodům ve zbrojení. Vyplývá to z jejich společného prohlášení, které v pondělí publikoval na svých stránkách Bílý dům, Kreml, Elysejský palác i čínské ministerstvo zahraničí.
Kritická situace tak donutila Číňany k praktikování směnného obchodu. Z fotografií na sociální síti Weibo (čínská obdoba Twitteru) vyplývá, že občané za základní potraviny nabízejí i drahou elektroniku. Cigarety se směňují za zelí, čistící prostředky za jablka a nedostatkovým zbožím jsou také hygienické potřeby.
Rýže výměnou za cokoli
„Lidé si vyměňují zboží s lidmi ve stejném domě, protože už nemají co jíst ani pít,“ sdělil jeden z obyvatel města Si-an pro Radio Free Asia. Podle média jeden z mužů ve městě nabízel za sáček rýže tablet a mobil.
Někteří uživatelé na sociální síti ale i v tíživé situaci vyzdvihují laskavost svých sousedů, kteří si v těžké chvíli navzájem pomáhají. Naopak s policisty se lidé často dostávají do konfliktu.
Čína dlouhodobě prosazuje koronavirovou politiku, při které se snaží držet počet nakažených u nuly. Kvůli tomu často zavádí drastická opatření, kterými silně omezuje občany v zemi.