Čínská technologická společnost Huawei spustila vlastní operační systém pro mobilní telefony. Reaguje tak na americké sankce, které měly nezanedbatelný dopad na její byznys právě v sektoru smartphonů.
Operační systém HarmonyOS, jak jej Huawei pojmenoval, cílí na uživatele, jejichž mobilní telefony jsou postaveny na nejrozšířenějším systému Android společnosti Google. Americká administrativa ještě pod vedením Donalda Trumpa totiž společnosti Alphabet (majitel Googlu) zakázala poskytovat technickou podporu novým modelům telefonů Huawei a Google jim měl rovněž zamezit v přístupu ke svým službám.
Huawei svým novým operačním systémem zpočátku vybaví jen některé modely. HarmonyOS má totiž fungovat také jako platforma pro internet věcí. To znamená, že systém bude schopen propojit různá elektronická zařízení včetně chytrých hodinek, laptopů, ale také automobilů.
Chceme předvídatelné prostředí pro stavbu 5G sítí, požadují operátoři po státu
Ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo neveřejnou on-line tiskovou konferenci o budoucnosti budování mobilních sítí páté generace v Česku. A také o zajištění jejich kybernetické bezpečnosti. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) je na tom Česká republika skvěle a zahraniční partneři nás prý oceňují. Podle operátorů to ale taková selanka není. Stát prý totiž opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje v utajení a s nikým se o nich nebaví. Na rozdíl od Českého telekomunikačního úřadu.
Podle šéfa vývoje softwaru spotřebitelského byznysu Huawei Wanga Chenglua byl pro vyvinutí vlastního operačního systému i další důvod. „Problém s existujícími systémy je v tom, že se jednotlivá zařízení nedají jednoduše propojovat. Museli jste si často stahovat jednotlivé aplikace, aby se vám to podařilo. Harmony tento problém odstraní a bude fungovat jako jeden systém, jako jedno zařízení,“ uvedl Wang podle agentury Reuters.
Letos až 300 milionů zařízení
Čínská technologická společnost plánuje, že do konce letošního roku bude na operačním systému HarmonyOS fungovat kolem 200 milionů telefonů a dalších 100 milionů jiných chytrých zařízení. Počátky vývoje vlastního operačního systému podle Wanga sahají do roku 2016.
Výrobce chytrých telefonů a jeden z globálních lídrů technologií v oblasti mobilních sítí páté generace se na americkém blacklistu ocitl v květnu 2019. Donald Trump tehdy Huawei označil za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, čínská společnost to ale opakovaně odmítla.
USA se pod vedením Donalda Trumpa snažily přesvědčit také své evropské spojence, aby firmě Huawei kladli překážky zejména při budování 5G sítí. V některých zemích se to setkalo s kladnou odezvou (například ve Velké Británii), jinde vlády zaujaly neutrální postoj (Německo nebo Česko). Nejnověji dala italská vláda zelenou dohodě mezi italskou pobočkou Vodafonu a Huawei o spolupráci právě při výstavbě mobilních sítí páté generace.