Ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo neveřejnou on-line tiskovou konferenci o budoucnosti budování mobilních sítí páté generace v Česku. A také o zajištění jejich kybernetické bezpečnosti. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) je na tom Česká republika skvěle a zahraniční partneři nás prý oceňují. Podle operátorů to ale taková selanka není. Stát prý totiž opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje v utajení a s nikým se o nich nebaví. Na rozdíl od Českého telekomunikačního úřadu.
Vedle úředníků ministerstva průmyslu a obchodu se konference účastnily další úřednické špičky včetně šéfky Českého telekomunikačního úřadu Hany Továrkové nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karla Řehky. Je jen škoda, že seminář byl rozdělen do tří panelů, a tak nedošlo k vzájemné interakci zástupců státu a operátorů.
Od představitelů zmíněných úřadů jsme mohli slyšet, že kyberbezpečnost je pro něho prioritou a dal si za úkol implementovat takzvaný evropský 5G Security Toolbox. Jde o soubor nástrojů, na němž se významně podílel také český NÚKIB. Jeho součástí jsou různá technická opatření, která by měla sítě a zařízení v nich splňovat, ale také strategická opatření, tedy potenciální označování některých dodavatelů za vysoce rizikové a jejich případné omezení nebo přímo vyloučení z 5G sítí.
Stát s námi nemluví
S ohledem na poslední dění v této oblasti ve Švédsku nebo Německu si stát zjevně uvědomuje, že nelze jen tak na někoho ukázat prstem a říci, že ho předem z výstavby sítí páté generace vylučuje. „Není jednoduché říci: S vámi nekamarádíme, a tak vás nepustíme do sítě, je to citlivé,“ řekl Karel Řehka. Také poznamenal, že jeho úřad pracuje na tom, jak do legislativy promítnout možné vyřazování dodavatelů, a prý na tom pracuje s ostatními rezorty.
Čtvrtý operátor ani 5G sítě v Česku ještě dlouho nebudou, kritizuje expert Havlíčka
Aukce kmitočtů pro budoucí mobilní sítě páté generace budí rozporuplné reakce. Podle ministerstva průmyslu a obchodu šlo o velký úspěch, lidé z telekomunikačního sektoru hovoří o fiasku. Naplano vyšly také naděje na příchod čtvrtého operátora, který by mohl pomoci snížit ceny dat. „Když příchod čtvrtého operátora zpochybňoval předchozí šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, Karel Havlíček začal tlačit na jeho odchod,“ říká Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. Proč si na 5G sítě ještě dlouho počkáme? A jak hodnotí prostředí českého telekomunikačního trhu?
Mnohem zajímavější bylo sledovat panel operátorů. Ukázalo se totiž, že stát svá opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje prakticky v utajení a s nikým o nich nekomunikuje. Přitom by jednotlivé kroky mohly mít na operátory a jejich byznys miliardové dopady. Naproti tomu Český telekomunikační úřad má podle nich opačný přístup a na témata regulačních záměrů pořádá workshopy a setkání se zástupci telekomunikačního průmyslu.
Diverzita je legitimní
„Stát není ve formulaci požadavků transparentní a vyhýbá se jasné definici, kteří dodavatelé jsou důvěryhodní a nedůvěryhodní. EU toolbox máme víc než rok a ani po něm se stát neptá operátorů a nevede diskuzi ohledně jejich názoru na toto doporučení,“ uvedll například zástupce O2 Miloš Koděra. Richard Stonavský z Vodafone zdůraznil, že jeho společnost „poskytuje bezpečná řešení“.
Revoluce v gamingu je tady. 5G sítě změní způsob, jakým hrajeme videohry
Mobilní síť nové generace přinese revoluci v gamingu. Už nebude záležet na tom, jak výkonné máme herní vybavení, bude stačit klidně starší mobilní telefon nebo notebook. Podívejte se, jak by taková budoucnost mohla vypadat.
Podle něho je ale velmi nežádoucí „zažívat zvraty a překvapení“. Telekomunikace totiž pracují s dlouhým investičním cyklem, a tak je nutné, aby hráči na trhu znali jasné podmínky dostatečně dlouho dopředu. Rovněž podle Iva Pastuchy, ředitele pro bezpečnost technologií společnosti T-Mobile by se o technickém charakteru 5G sítí „mělo mnohem více diskutovat“ a méně řešit „s kým to být nemá, ale mnohem více s kým to má být postaveno“.
V panelu dodavatelů se diskutovalo poměrně klidně. Žádný souboj mezi firmami Huawei a západními firmami nebo korejským Samsungem se nekonal. Zástupce Huawei několikrát zmínil, že volný trh je nezbytnost pro bezpečnost i ekonomiku celého systému a že důležité jsou technické standardy a certifikace. To fakticky kvitovali i ostatní panelisté. Diverzita jim prý nevadí, ale samozřejmě by každá jednotlivá technologická společnost dodala všechno. Požadavek operátorů na přítomnost různých dodavatelů komponent sítí považují za naprosto logický a legitimní.