Ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo neveřejnou on-line tiskovou konferenci o budoucnosti budování mobilních sítí páté generace v Česku. A také o zajištění jejich kybernetické bezpečnosti. Podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) je na tom Česká republika skvěle a zahraniční partneři nás prý oceňují. Podle operátorů to ale taková selanka není. Stát prý totiž opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje v utajení a s nikým se o nich nebaví. Na rozdíl od Českého telekomunikačního úřadu.
Vedle úředníků ministerstva průmyslu a obchodu se konference účastnily další úřednické špičky včetně šéfky Českého telekomunikačního úřadu Hany Továrkové nebo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karla Řehky. Je jen škoda, že seminář byl rozdělen do tří panelů, a tak nedošlo k vzájemné interakci zástupců státu a operátorů.
Od představitelů zmíněných úřadů jsme mohli slyšet, že kyberbezpečnost je pro něho prioritou a dal si za úkol implementovat takzvaný evropský 5G Security Toolbox. Jde o soubor nástrojů, na němž se významně podílel také český NÚKIB. Jeho součástí jsou různá technická opatření, která by měla sítě a zařízení v nich splňovat, ale také strategická opatření, tedy potenciální označování některých dodavatelů za vysoce rizikové a jejich případné omezení nebo přímo vyloučení z 5G sítí.
Stát s námi nemluví
S ohledem na poslední dění v této oblasti ve Švédsku nebo Německu si stát zjevně uvědomuje, že nelze jen tak na někoho ukázat prstem a říci, že ho předem z výstavby sítí páté generace vylučuje. „Není jednoduché říci: S vámi nekamarádíme, a tak vás nepustíme do sítě, je to citlivé,“ řekl Karel Řehka. Také poznamenal, že jeho úřad pracuje na tom, jak do legislativy promítnout možné vyřazování dodavatelů, a prý na tom pracuje s ostatními rezorty.
Mnohem zajímavější bylo sledovat panel operátorů. Ukázalo se totiž, že stát svá opatření v oblasti kyberbezpečnosti připravuje prakticky v utajení a s nikým o nich nekomunikuje. Přitom by jednotlivé kroky mohly mít na operátory a jejich byznys miliardové dopady. Naproti tomu Český telekomunikační úřad má podle nich opačný přístup a na témata regulačních záměrů pořádá workshopy a setkání se zástupci telekomunikačního průmyslu.
Diverzita je legitimní
„Stát není ve formulaci požadavků transparentní a vyhýbá se jasné definici, kteří dodavatelé jsou důvěryhodní a nedůvěryhodní. EU toolbox máme víc než rok a ani po něm se stát neptá operátorů a nevede diskuzi ohledně jejich názoru na toto doporučení,“ uvedll například zástupce O2 Miloš Koděra. Richard Stonavský z Vodafone zdůraznil, že jeho společnost „poskytuje bezpečná řešení“.
Podle něho je ale velmi nežádoucí „zažívat zvraty a překvapení“. Telekomunikace totiž pracují s dlouhým investičním cyklem, a tak je nutné, aby hráči na trhu znali jasné podmínky dostatečně dlouho dopředu. Rovněž podle Iva Pastuchy, ředitele pro bezpečnost technologií společnosti T-Mobile by se o technickém charakteru 5G sítí „mělo mnohem více diskutovat“ a méně řešit „s kým to být nemá, ale mnohem více s kým to má být postaveno“.
V panelu dodavatelů se diskutovalo poměrně klidně. Žádný souboj mezi firmami Huawei a západními firmami nebo korejským Samsungem se nekonal. Zástupce Huawei několikrát zmínil, že volný trh je nezbytnost pro bezpečnost i ekonomiku celého systému a že důležité jsou technické standardy a certifikace. To fakticky kvitovali i ostatní panelisté. Diverzita jim prý nevadí, ale samozřejmě by každá jednotlivá technologická společnost dodala všechno. Požadavek operátorů na přítomnost různých dodavatelů komponent sítí považují za naprosto logický a legitimní.