Zákaz vstupu ukrajinským občanům. Na toto zvláštní pravidlo narazili návštěvníci nedávno otevřeného hudebního klubu v České Skalici. Provozovatelé své rozhodnutí vysvětlují opakujícími se negativními zkušenostmi. Radikální krok by však mohl vést i k soudnímu předvolání, jelikož výrazně porušuje antidiskriminační zákon. Oznámení se objevilo na facebookových stránkách podniku a pod příspěvkem se ihned strhla bouřlivá vlna reakcí.
„Přátelé, chtěli bychom Vás upozornit na skutečnost, kdy jsme zakázali vstup občanům UA (zkratka užívaná pro Ukrajinu, pozn. red.) do našeho hudebního klubu a podali veřejné prohlášení. Bohužel jsme byli nuceni to udělat plošně a pro všechny UA,“ napsali provozovatelé na Facebooku.
ČTĚTE TAKÉ: Pytlák v Krkonoších postřelil vlka. Správci parku ho museli utratit, případ šetří policie
Občané Ukrajiny se měli podle nich chovat „nepřístojně“ i přes mnohačetná upozornění. Jako problém označili konflikty mezi skupinami složených z Ukrajinců. „Neříkáme, že mezi nimi nejsou slušní lidé, to v žádném případě. Ale bohužel s politováním musíme oznámit, že si trváme na svém. Jsme soukromý hudební klub,“ stojí v příspěvku s tím, že majitel „má právo výhrad“.
Radikální krok vyvolal ihned po zveřejnění mnoho reakcí. Jeden z uživatelů například považuje rozhodnutí za správné a varuje před výhrůžkami „liberálních hovad“. „Díky za lidi, jako jste vy! Koneckonců, zařiďte si klubové členství s vlastními podmínkami a pouštějte do klubu pouze členy,“ stojí v komentáři. Pod příspěvkem se objevilo i množství nenávistných slov o „východní houšti“.
Děsivé záběry: Mikrobus na Královéhradecku shořel na uhel. Zasahovaly tři jednotky hasičů
Náročný zásah za sebou mají hasiči z Královéhradeckého kraje. Ve středu ráno byli přivoláni k požáru mikrobusu u Mladých Buků. Vozidlo hasily tři jednotky, nikomu se nic nestalo.
Jiní argumentují tím, že majitel klubu takové právo nemá. „Je to porušení zákona o diskriminaci osob na základě příslušnosti. Majitel je prostě jenom k*kot, který porušuje zákon, a hezky za to zaplatí,“ dodal uživatel z tábora lidí, které volba provozovatele nadzvedla ze židle.
Někteří uživatelé se smějí obecnému rozměru zákazu. „Takže ne, abyste radši řešili případné výtržníky s policií, ale radši zavedete plošnou diskriminaci, za kterou můžete skončit velice lehko před soudem,“ diví se komentující.
Majitel se může snadno dostat do křížku se zákonem, jelikož jeho krok může státní orgán interpretovat jako „jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru,“ říká litera zákona.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Manželce vyhrožoval zapálením auta či domu, pak ji ubodal. Oběť jsem já, hájil se u soudu