Monika Arenbergerová v Novém dni
Dermatoložka Monika Arenbergerová přiznává, že i na dovolené má společně s manželem, exministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem, až obsesi s kožními znaménky. Uvedla to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS, kde byla hostem. Mimo jiné také radila, jaký faktor ochranného krému používat či v jakém případě by lidé měli vyhledat odbornou pomoc dermatologů.
Povolání kožních lékařů v sobě manželé Arenbergerovi nezapřou. A to ani na dovolené, jak v pořadu Nový den zmínila dermatoložka Monika Arenbergerová. „Lehká obsese tam je. To zaměstnání nám to nese s sebou,“ popsala lékařka.
Divoké počasí a bouřky v Česku se uklidní: Na jižní Moravě očekávají tropické třicítky
V pondělí bude v Česku oblačno se slabým deštěm a občasnými přeháňkami. Bouřky podobné těm z posledních dnů by se ale vyskytovat neměly. Teploty se vyšplhají na 21 až 25 °C, na jižní Moravě budou dokonce atakovat tropické třicítky. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podle svých slov je ovšem při opalování společně se svým manželem, bývalým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem, velmi opatrná. „Muž chodí v UV tričkách, což je textil, který chrání před UV zářením. Já zase používám vysoké UV faktory,“ řekla Arenbergerová s tím, že s mužem během dovolené u moře nechodí na sluníčko.
Arenbergerová dále poskytla několik rad, jak se před přílišným zářením slunce chránit. Podle dermatoložky by se lidé měli při pohybu pod sluníčkem namazat ochranným krémem, a to zejména takovým, který má vyšší faktor. „Faktor je číslo, které najdete na obalu ochranného krému. Velice zjednodušeně lze říci, že čím vyšší, tím lepší. Naopak čím nižší je ochrana, tím jsme hůře chráněni,“ vysvětlila dermatoložka.
Vysoký faktor by měli lidé používat zejména na citlivá místa svého těla. „Hovoříme o nich jako o slunečních terasách,“ doplnila Arenbergerová. Mezi tyto části těla pak zahrnula například obličej, dekolt, krk či předloktí. Zkrátka ta místa, která jsou mnohdy přímo vystavena slunečnímu záření.
Sama pak hovoří o tom, že ideálním faktorem je pro opalování či aktivity pod přímým sluncem lidově řečeno padesátka čili ochranný krém s faktorem 50. Ochranu před sluncem by nepodcenila ani při pohybu ve městě během léta, tedy například právě nyní. Pro takový případ podle ní stačí ochranný krém s faktorem 15 nazývaný „street factor“.
Monika Arenbergerová Zdroj: CNN Prima NEWS
Abeceda znamének
Arenbergerová dále ve vysílání CNN Prima NEWS zmínila, za jakých předpokladů by lidé se svými znaménky měli navštívit odbornou pomoc. „Pro laickou veřejnost jsme si vyrobili abecedu znamének,“ řekla lékařka v pořadu Nový den.
Jedná se o předpoklady A, B, C, D a E. „A je pro asymetrické, že jedna polovina není podobná té druhé. To je první věc, která nás dermatology znepokojuje,“ řekla Arenbergerová. B je označením pro ohraničení, tedy zda se například znaménko rozpíjí do kůže. C se týká barvy znaménka, D pak pro velikost. „Všechno, co je pod 5 milimetrů, se řadí mezi neriziková znaménka,“ doplnila k tomuto bodu dermatoložka.
Posledním předpokladem je E pro evoluci znaménka. „Pokud se mění a víte, že před rokem znaménko vypadalo jinak, než vypadá dnes, měl by to být hlavní impuls proč jít k dermatologovi,“ řekla Arenbergerová v pořadu Nový den.