Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil vinohradskou nemocnici, které šéfuje exministr zdravotnictví Petr Arenberger. Tématem byla prevence rakoviny a výstavba onkologického centra. Sledujte tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), předsedy Evropské společnosti gynekologické onkologie Davida Cibuly a ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody od 12 hodin.
Český onkologicky institut, jehož vybudování má stát sedm miliard korun, je součástí Plánu obnovy, kterým ČR naplánovala rozdělení evropských peněz pro nastartování země po koronavirové krizi. Podle médií byli ale proti zástupci České onkologické společnosti, záměr nového centra s nimi totiž nikdo nekonzultoval. Na projektu pracuje bývalý ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny a donedávna náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák.
Premiér téma rakoviny zmiňuje v posledním roce opakovaně. Loni v červnu srovnával počty zemřelých na COVID-19 právě s oběťmi rakoviny. Od března do června tehdy zemřelo na koronavirus zhruba 340 lidí, tedy stejně jako podlehne rakovině za 4,5 dne. Bývalému ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) dokonce ve vytýkacích dopisech, které vedly k jeho odvolání letos na jaře, vyčítal, že se jí dostatečně nevěnuje.
Druhá nejčastější příčina smrti
Rakovina je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a cév. Ve výskytu některých diagnóz, jako je rakovina tlustého střeva nebo plic, je Česko mezi nejhoršími na světě. Každý den zemře v ČR na rakovinu 72 lidí, tedy jeden každých 20 minut.
Ročně je diagnostikováno kolem 85 tisíc nových případů, jejich počet každoročně roste, ale zemře na ně stabilní počet lidí. Spolu se stárnutím populace může za deset let přibýt až 37 procent případů. Za 20 až 25 let pak přijde do seniorského věku další velká populační vlna, takže lékaři očekávají další přírůstek.
Pro včasné odhalení některých druhů rakoviny funguje v ČR takzvaný screening, tedy pravidelná vyšetření rizikových skupin. Kvůli riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku mají na preventivní vyšetření nárok lidé od 50 let, rakoviny prsu a děložního hrdla ženy od 45 let. Využívá je asi polovina občanů.