reklama

I v srpnu můžete provádět výsev zeleniny, poradíme vám

Během srpna dokončujeme sklizeň hlavních plodin, neznamená to ale, že záhony necháme do zimy zarůst plevelem. To by byla jistě velká škoda především proto, že v našem sortimentu najdeme poměrně bohatou nabídku druhů, které se hodí pro výsevy právě v tuto dobu.

reklama

Na výběr máme ozimé druhy, které mají dobrou mrazuvzdornost a pěstují se pro sklizeň brzy na jaře. Dále můžeme pěstovat i druhy s krátkou vegetační dobou, které budeme sklízet ještě na podzim. Výsevy provádíme do volné půdy s tím, že hlavní podmínkou by měla být dobře připravená a odplevelená půda s jemně zpracovaným povrchem. Pokud je sucho, je podmínkou pravidelná zálivka po celou dobu klíčení až do chvíle, kdy mají rostlinky několik lístků. Proti dřepčíkům (brouci, kteří způsobují požery listů) může pomoci zakrytí bílou netkanou textilií a žluté lepové desky.

Za vyzkoušení stojí rozhodně tyto druhy:

Ozimá cibule je výborná pro ranou sklizeň madých cibulek s natí, ale i jako cibule na uskladnění. Při sklizni na zeleno dozrává ozimá cibule dřív než cibule pěstovaná ze sazečky. Osivo vyséváme od poloviny srpna do začátku září. Po výsevu je nutné zabezpečit dostatek vláhy pro vzcházení rostlin tak, aby rostlinky začaly rychle růst a do zámrazu dosáhly tloušťky minimálně 5 mm. V tuzemském sortimentu máme dvě odrůdy, Augustu a Hibernu.

Špenát vyséváme buď brzy na jaře ke sklizni v květnu, nebo v srpnu ke sklizni na podzim. Výsev je možné provádět také v září pro sklizeň od března do května. Špenát má velmi krátkou vegetační dobu, pouze 50-60 dnů. Vyžaduje humózní zásadité půdy s dostatkem dusíku. Snáší i chladné polohy a velmi dobře přezimuje. Špenát vyséváme přímo do řádků. Sortiment odrůd je poměrně široký, např. Matador, Monores, Herkules, Lambada F1 ad.

Ředkvičky - pro výsev volíme druhou polovinu srpna, kdy je již krátký den a rostliny tak nebudou vykvétat. Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, pouze 30-40 dní, to znamená, že mladé bulvičky můžeme sklízet už po jednom měsíci od výsevu. Výsev ředkviček nesmí být přehoustlý a po vzejití a vytvoření několika pravých lístků porost vyjednotíme tak, aby mezi jednotlivými rostlinami byla vzdálenost asi 3 cm. Úplně stejně jako ředkvičky se dá vysévat i ředkev.

Ozimá kapusta je určena pro jarní sklizeň v květnu a červnu, kdy doplňuje nebo nahrazuje ranou kapustu z předpěstované sadby. Výsev se provádí přímo na stanoviště na přelomu srpna a září nebo z předpěstované sadby od poloviny září. Do zimy narostou malé rostliny, které dobře přezimují.

Kozlíček polníček vytváří přízemní listovou růžici drobných úzkých listů, které se konzumují výhradně jako čerstvý salát. Sklizeň je již za 12 týdnů od výsevu. Vysévá se na podzim přímo na stanoviště. Sklízet můžeme postupně jeho lístky nebo celou růžici najednou. Kozlíček patří chuťově k velmi jemným salátkům a často bývá součástí tzv. baby salátových směsí. Velmi dobře se kombinuje s rukolou a v míchaném zeleninnovém salátku výborně doplní rozpečený kozí sýr, červenou řepu nebo karamelizované vlašské ořechy.

Vodnice je zeleninou, která je, stejně jako ředkvičky a ředkve, určena ještě pro podzimní sklizeň. Jedná se opomíjený druh, ale rozhodně má svoje přednosti, tak proč jej nezkusit. Vodnice má ploše kulovité bulvy, které chutí připomínají kedluben a ředkvičku dohromady. Barva je bílá, některé odrůdy mají nadzemní část načervenalou. Bulvy mohou dosahovat celkem slušné velikosti a váha jednoho kusu může dosahovat až 1 kg. Vzhledem ke svým rozměrům je dobré držet řádky okolo 30 cm od sebe a rostliny vyjednotit na vzdálenost 10-15 cm.

Sklízet můžeme již od malých bulviček a pokračovat postupně tak, jak narůstají. Pěkné velké bulvy, které jsme nestihly zpracovat, můžeme i uložit na zimu. Listy ukroutíme tak, aby se neporušil střed, srdéčko, a uložíme je do sklepa. Teplota je ideální okolo 5 °C. Hlavní využití vodnice je ve studené kuchyni jako příloha nebo součást zeleninového salátu. Nejlepší je vodnici nastrouhat na jemném struhadle na tenké nudličky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

reklama