reklama

I v srpnu můžete provádět výsev zeleniny, poradíme vám

Během srpna dokončujeme sklizeň hlavních plodin, neznamená to ale, že záhony necháme do zimy zarůst plevelem. To by byla jistě velká škoda především proto, že v našem sortimentu najdeme poměrně bohatou nabídku druhů, které se hodí pro výsevy právě v tuto dobu.

reklama

Na výběr máme ozimé druhy, které mají dobrou mrazuvzdornost a pěstují se pro sklizeň brzy na jaře. Dále můžeme pěstovat i druhy s krátkou vegetační dobou, které budeme sklízet ještě na podzim. Výsevy provádíme do volné půdy s tím, že hlavní podmínkou by měla být dobře připravená a odplevelená půda s jemně zpracovaným povrchem. Pokud je sucho, je podmínkou pravidelná zálivka po celou dobu klíčení až do chvíle, kdy mají rostlinky několik lístků. Proti dřepčíkům (brouci, kteří způsobují požery listů) může pomoci zakrytí bílou netkanou textilií a žluté lepové desky.

Za vyzkoušení stojí rozhodně tyto druhy:

Ozimá cibule je výborná pro ranou sklizeň madých cibulek s natí, ale i jako cibule na uskladnění. Při sklizni na zeleno dozrává ozimá cibule dřív než cibule pěstovaná ze sazečky. Osivo vyséváme od poloviny srpna do začátku září. Po výsevu je nutné zabezpečit dostatek vláhy pro vzcházení rostlin tak, aby rostlinky začaly rychle růst a do zámrazu dosáhly tloušťky minimálně 5 mm. V tuzemském sortimentu máme dvě odrůdy, Augustu a Hibernu.

Špenát vyséváme buď brzy na jaře ke sklizni v květnu, nebo v srpnu ke sklizni na podzim. Výsev je možné provádět také v září pro sklizeň od března do května. Špenát má velmi krátkou vegetační dobu, pouze 50-60 dnů. Vyžaduje humózní zásadité půdy s dostatkem dusíku. Snáší i chladné polohy a velmi dobře přezimuje. Špenát vyséváme přímo do řádků. Sortiment odrůd je poměrně široký, např. Matador, Monores, Herkules, Lambada F1 ad.

Ředkvičky - pro výsev volíme druhou polovinu srpna, kdy je již krátký den a rostliny tak nebudou vykvétat. Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, pouze 30-40 dní, to znamená, že mladé bulvičky můžeme sklízet už po jednom měsíci od výsevu. Výsev ředkviček nesmí být přehoustlý a po vzejití a vytvoření několika pravých lístků porost vyjednotíme tak, aby mezi jednotlivými rostlinami byla vzdálenost asi 3 cm. Úplně stejně jako ředkvičky se dá vysévat i ředkev.

Ozimá kapusta je určena pro jarní sklizeň v květnu a červnu, kdy doplňuje nebo nahrazuje ranou kapustu z předpěstované sadby. Výsev se provádí přímo na stanoviště na přelomu srpna a září nebo z předpěstované sadby od poloviny září. Do zimy narostou malé rostliny, které dobře přezimují.

Kozlíček polníček vytváří přízemní listovou růžici drobných úzkých listů, které se konzumují výhradně jako čerstvý salát. Sklizeň je již za 12 týdnů od výsevu. Vysévá se na podzim přímo na stanoviště. Sklízet můžeme postupně jeho lístky nebo celou růžici najednou. Kozlíček patří chuťově k velmi jemným salátkům a často bývá součástí tzv. baby salátových směsí. Velmi dobře se kombinuje s rukolou a v míchaném zeleninnovém salátku výborně doplní rozpečený kozí sýr, červenou řepu nebo karamelizované vlašské ořechy.

Vodnice je zeleninou, která je, stejně jako ředkvičky a ředkve, určena ještě pro podzimní sklizeň. Jedná se opomíjený druh, ale rozhodně má svoje přednosti, tak proč jej nezkusit. Vodnice má ploše kulovité bulvy, které chutí připomínají kedluben a ředkvičku dohromady. Barva je bílá, některé odrůdy mají nadzemní část načervenalou. Bulvy mohou dosahovat celkem slušné velikosti a váha jednoho kusu může dosahovat až 1 kg. Vzhledem ke svým rozměrům je dobré držet řádky okolo 30 cm od sebe a rostliny vyjednotit na vzdálenost 10-15 cm.

Sklízet můžeme již od malých bulviček a pokračovat postupně tak, jak narůstají. Pěkné velké bulvy, které jsme nestihly zpracovat, můžeme i uložit na zimu. Listy ukroutíme tak, aby se neporušil střed, srdéčko, a uložíme je do sklepa. Teplota je ideální okolo 5 °C. Hlavní využití vodnice je ve studené kuchyni jako příloha nebo součást zeleninového salátu. Nejlepší je vodnici nastrouhat na jemném struhadle na tenké nudličky.

Tagy:

Hlavní zprávy

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování
Politika

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka
Interview

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

V Itálii řádilo hned sedm tornád. Živel devastoval domy i auta, z letiště je spoušť

V neděli odpoledne v severní Itálii napočítali sedm tornád ruzné síly a velikosti, která značně poničila obce a majetek. Přírodní živel se vyskytl mezi oblastmi Lombardie a Emilie, největší škody pak napáchal v města Carpi v oblasti Emilia-Romagna. Zde větrný vír zničil aeroklub, který prošel rekonstrukcí a čekal na slavnostní otevření. I přes napáchané škody nebyl nikdo vážně zraněn.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Komentátoři: Babiš je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co volíš. Do vlády s SPD by šel

„Andrej Babiš (ANO) je jako bonboniéra,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Info.cz Martin Schmarcz. Podle něj se způsob vládnutí současného premiéra může změnit podle toho, kdo s ním po volbách do Poslanecké sněmovny půjde do koalice. S komentátorkou CNN Prima NEWS Barborou Zpěváčkovou se shodli, že ANO by do vlády po určitých ústupcích s SPD šlo.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Havlíček: Před volbami chceme projednat zmrazení platů politiků. Vláda návrh schválila

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Řekl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. Představitelé vlády zároveň schválili, že Česko poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun nebo že na filmové pobídky pro letošní rok uvolnilo z rozpočtové rezervy dalších 300 milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

reklama