Imunitu získanou po prodělané nemoci COVID-19 nově ohrožují mutace koronaviru. Přiznává to viroložka z Lékařské univerzity v rakouském Innsbrucku Dorothee von Laerová, která se podílela na tzv. Ischgl studii, tedy z toho lyžařského střediska, které se loni na začátku pandemie stalo jedním z center nákazy.
Univerzita provedla testování 801 obyvatel Ischglu v dubnu a listopadu 2020. Z něho vyšlo, že přibližně 90 procent těch, kteří měli koronovirové protilátky na jaře, byli imunní i na podzim, informoval rakouský deník Kronen Zeitung. „To je dobrá zpráva z Ischglu,“ komentoval výsledky rektor innsbrucké univerzity Wolfgang Fleischhacker.
Rakušané bojují za zachování lyžování, zakážou však Aprés-Ski
Pandemie koronaviru v sousedním Rakousku eskaluje podobně jako v Česku. Během jediného dne hlásí tamní ministerstvo zdravotnictví více než 500 nových případů onemocnění COVID-19. Rakousko má 8,9 milionu obyvatel, o 1,7 milionu méně než Česko.
U testovaných byla v dubnu loňského roku zjištěna séroprevalence (detekce specifických protilátek – pozn. red.) 51,4 procenta, o osm měsíců později činila frekvence protilátek specifických pro SARS-CoV-2 po nemoci COVID-19 stále ještě 45,4 procenta.
„I přes mírný pokles koncentrace protilátek ve srovnání s první studií můžeme hovořit o relativně stabilní imunitě,“ uvedla viroložka van Laerová.
Podle ní nešlo očekávat tzv. kolektivní imunitu pro oblast Ischglu. Ale vysoká séroprevalence v kombinaci s opatřeními, jako je nošení roušek a udržení sociálních odstupů, mohla zabránit druhé vlně na podzim loňského roku. Míra nových infekcí v Ischglu byla v tomto období nižší než jedno procento. Míra proočkovanosti 40 až 45 procent může zajistit určitou bezpečnost v regionu.
Nebezpečím a varováním jsou však nové mutace koronaviru, zejména té jihoafrické, která se již rozšířila v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. „Ochrana se začíná drolit,“ přiznala von Laerová právě ve spojení s jihoafrickou mutací. V Tyrolsku se objevilo šest reinfekcí jihoafrickým koronavirem u lidí, kteří se již zotavili z „obyčejného“ onemocnění COVID-19. „Takový vývoj není pro virology nic nového,“ uzavřela viroložka Lékařské univerzity v rakouském Innsbrucku Dorothee von Laerová, podle které bude nutné vakcínu upravit.