Pandemie koronaviru v sousedním Rakousku eskaluje podobně jako v Česku. Během jediného dne hlásí tamní ministerstvo zdravotnictví více než 500 nových případů onemocnění COVID-19. Rakousko má 8,9 milionu obyvatel, o 1,7 milionu méně než Česko.
Čísla sledují rakouští hygienici nejen v hlavním městě Vídni, odkud vydávají nařízení, ale též v horských střediscích. V této době především v těch na rakouských ledovcích, kde by měla během dvou, tří týdnů začít sezona. Tradičně tam na podzimní prázdniny kolem 28. října míří tisíce českých lyžařů. I toho jsou si v Rakousku vědomi.
Proto rakouský kancléř Sebastian Kurz v úterý oznámil první nařízení pro lyžařskou sezonu 2020–2021. „Musíme se ve všech oblastech našeho života snažit vést maximálně normální život,“ citovala Kurze Rakouská tisková agentura (APA). „Umožníme lyžování a pobyty na horách,“ doplnil kancléř.
Vidět za tím lze jediné: Že turismus, hlavně ten lyžařský, patří v sousední alpské zemi mezi významné hospodářské faktory. V některých spolkových zemích, jako jsou Tyrolsko, Salcbursko či Štýrsko, kde se nacházejí velká lyžařská střediska, dokonce mezi nejsilnější hybné síly tamního průmyslu. „V těchto oblastech jde o velmi mnoho pracovních míst, proto musíme udělat vše pro to, abychom zachovali provoz lyžařských center,“ poznamenal Kurz, podle kterého bude lyžování i v době pandemie koronaviru jistě možné.
Po vyřčeném „a“, tedy že se bude moci lyžovat, přichází „b“. Lyžaři přijdou o tradiční Après-Ski, posezení ve stanech u stanic lanovek, které se již během dne mění na párty, leckde trvající dlouho do noci. O svá lákadla pro tisíce zahraničních turistů přijdou vyhlášená místa jako Sölden, St. Anton či Ischgl. A právě Ischgl byl v uplynulé sezoně největším „zdrojem“ nákazy nemoci COVID-19 v alpských lyžařských střediscích. Média o něm později psala jako o corona-hotspotu.