reklama

Demokracie ve světě je na tom nejhůř za posledních deset let, tvrdí The Economist

Loňský rok poznamenaný pandemií byl velkou ranou pro politické svobody. Demokracie zažila celosvětově největší propad od roku 2010. Vyplývá to z každoročního Indexu demokracie časopisu The Economist. Česká republika od roku 2013 neustále klesá, nyní se nachází na 31. místě.

reklama

Zpráva poukazuje na pomyslný přesun demokracie ze západu na východ. V uplynulém roce totiž Evropa ztratila dvě „úplné demokracie“ (Francii a Portugalsko), které se přesunuly do skupiny „demokracie s chybami“. Naopak Asii nově přibyly tři „úplné demokracie“: Jižní Korea, Japonsko a Tchaj-wan, který je zároveň skokanem roku. Celkově si Asie navíc vedla nejlépe ve zvládání pandemie.

Tým časopisu The Economist ovšem upozorňuje, že celkově se demokracie stále drží pevněji na starém kontinentu, který se může chlubit 13 úplnými demokraciemi, zatímco v Asii ji je pouze pět. V Asii navíc vládne několik autoritářských či hybridních režimů, kdežto v západní Evropě nenajdeme ani jeden. Nepříznivý trend pro Evropu a naopak uspokojivý pro Asii však nelze opomenout.

„Pandemie zvýraznila rostoucí propast mezi dynamickým východem a upadajícím západem a pravděpodobně dále uspíší přesun těžiště moci směrem do Asie,“ myslí si autoři každoroční zprávy. To, jak se Evropa zejména zpočátku postavila k pandemii, podle nich bylo odstrašující, řada zemí se přiblížila ke kolapsu zdravotnictví a vlády ztratily důvěru občanů. „Čína na to nezapomněla poukázat,“ dodává výzkumná a analytická divize časopisu The Economist.

Hvězdný Tchaj-wan a padající Česko

Ve složitém roce dosáhl neuvěřitelného výsledku Tchaj-wan, který se z jednatřicáté pozice vyšplhal až na jedenáctou a zařadil se do elitní skupiny úplných demokracií. Zpráva vyzdvihuje zejména hladký průběh voleb v době různě pošramocených volebních procesů. Tchaj-wan stále čelí vlivem Číny mezinárodní šikaně, uvádí časopis. V loňském roce mu například UNESCO znemožnilo na nátlak Číny účast na všech vědeckých akcích.

Velmi špatně si v uplynulém roce vedly africké státy Mali a Togo s propady o 11 a 15 příček, respektive. Mali, kde v současnosti vládne vojenská junta, se z hybridního režimu propadlo do nejhorší kategorie autoritářských zřízení. Vojenský převrat nastal v srpnu minulého roku a anuloval výsledek řádných březnových voleb. Více o situaci v západoafrické zemi se můžete dočíst zde.

Dobře si nevede ani Česká republika, která se v roce 2013 propadla mezi demokracie s chybami a od té doby stále klesá. Letos si vysloužila 31. místo, mezi neúplnými demokraciemi je však stále v horní polovině. Vyloučení ze skupiny úplných demokracií koresponduje s rokem, kdy se Andrej Babiš stal poslancem a kdy byla skoupením Mafry pomyslně dovršena oligarchizace médií.

V daleko horší situaci je demokracie na sousedním Slovensku, které na 47. místě jen těsně předběhlo Argentinu a dopadlo hůře než například Jamajka nebo Jihoafrická republika. Nejslabšími z pěti hodnocených kritérií jsou na Slovensku politická participace a politická kultura. V tuzemsku vedle politické participace pokulhává zase funkčnost vlády.

Největší omezování lidských svobod

Autoři zprávy upozorňují, že v uplynulém roce lidstvo zažilo v novodobé historii největší omezování lidských svobod v čase míru. Připomínají však, že mnozí se shodli, že je takové omezení nutné, aby se předešlo katastrofickým ztrátám. Index demokracie dává prostor i kritikům plošných lockdownů. Dodává ale, že se nepodařilo jasně říct, kolik lidských životů je přijatelnou cenou za individuální svobody.

Výzkumná divize The Economist připomíná, že i když bylo odejmutí svobod nezbytné, nemělo by být bráno na lehkou váhu. Řada politiků může být podle tvůrců žebříčku opojena tím, jak snadné je zbavit občany osobních svobod. Opatření by neměla být přijímána bezmyšlenkovitě a měla by být rušena co nejdříve to bude možné.

V demokracii žije necelá polovina lidí

Souhrnná data Indexu demokracie ukazují, že demokracie je ve světe poměrně vzácná. Ve zřízení, které je považováno za nějakou formu demokracie, žije pouze necelá polovina světové populace, v úplných demokraciích pak pouze 8,4 procenta lidí. Oproti roku 2019 se jedná o zlepšení, jelikož se k demokraciím přidalo pět výše zmíněných asijských států.

Naopak v autoritářském režimu setrvává 35,6 procenta lidí v 57 státech světa. Jedná se o více než třetinu světové populace, k čemuž notným dílem přispívá Čína s 1,4 miliardy obyvatel. Další pětina lidí na světě žije v hybridním zřízení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen
Koronavirus

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud
Soudy

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Následky výbuchu v Koryčanech: Dům v sousedství je neobyvatelný, rozhodl statik

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

reklama