reklama

Arabské jaro 10 let poté: Z demokracie se nenajíme, protestují Tunisané

Deset let uplynulo od okamžiku, kdy se pouliční prodavač obuvi Mohamed Bouazizi upálil před budovou tehdejší tuniské vlády. Jeho čin vyvolal statisícové protesty napříč arabským světem. Předznamenal pád několika diktátorů, ale také nekončící občanské války. Tunisko bývá nyní označované za jedinou zemi, která z arabského jara vyšla jako vítězná. Jeho občané o tom ale přesvědčeni nejsou.

reklama

Šestadvacetiletý Bouazizi se upálil 17. prosince 2010 a jeho akt v lidech rozdmýchal dlouhodobou frustraci. Lidé protestovali zejména proti chudobě a nezaměstnanosti. Zodpovědného za situaci v zemi považovali tehdejšího prezidenta Zína Abidína bin Alího. Ten odstoupil jen necelý měsíc po vypuknutí demonstrací, které se postupně rozšířily do většiny států severní Afriky a Blízkého východu a vešly ve známost jako takzvané arabské jaro.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že Tunisko je jedinou zemí, která vyšla z arabského jara úspěšně. Podařilo se tam implementovat některé demokratické reformy a stát se nepřidal k ostatním zemím, jako je Libye, Sýrie nebo Jemen, kde se povstání proměnila v nekončící boje. Sami Tunisané si však svým úspěchem tak jisti nejsou. Někdy se hovoří o tom, že arabské jaro vystřídala arabská zima.

Zrod občanské společnosti

„Za těch deset let jeden ministr či prezident nahradil druhého, ale systém zůstal stejný,“ říká pro Euronews Wafa Abassiová. Podobně skeptický je i další Tunisan, Achref Ajmi. „Vše, co zůstalo, je heslo ‚práce, svoboda a důstojnost‘. Toto jsme slýchali během revolučních dní, ale nemáme nic z toho. Možná svobodu, svobodu slova, ale co to znamená pro občana? Má práci? Nemá,“ trvá si na svém Ajmi.

Youssef Cherif z Columbia Global Center v Tunisku však nesouhlasí s tím, že se nic nezměnilo. Podle něj občané žehrají zejména na ekonomickou situaci v zemi. „Za těch 10 let se ale Tunisané stali z pasivních obyvatel svými vlastními pány, skutečnými občany. Koncept občanství se zde během uplynulé dekády uchytil,“ domnívá se.

V Tunisku se v současnosti hojně demonstruje, a to zejména v době okolo výročí revoluce. Podle Cherifa je to ale z velké části tím, že občané nyní demonstrovat mohou. „Zčásti je to kvůli špatné ekonomické situaci, ale také kvůli tomu, že současný systém umožňuje velké demonstrace bez agresivních represí, jako je tomu v Maroku, Alžírsku či Egyptě,“ vysvětluje.

Demokracie přišla, ale lidé stále prchají

Tuniská politická scéna je roztříštěná a zmítá se ve sporech. Země se stále potýká s ekonomickými a sociálními problémy, které obyvatele trápí především. Hospodářskou krizi umocnila ta koronavirová, a tak panuje všeobecný pocit, že stát má špatné vedení. Podle výzkumu společnosti YouGov se domnívá 84 procent Tunisanů, že rozdíly mezi chudými a bohatými se za uplynulých 10 let ještě zvětšily.

Nezaměstnanost patří mezi největší problémy, které se nepodařilo vyřešit za celou dekádu. Ve velké míře se týká mladých lidí a marginalizovaných oblastí, kde jsou lidé z velké části odkázáni na podnikání v černých a šedých zónách ekonomiky bez jakékoliv sociální podpory. Míra nezaměstnanosti v Tunisku podle webu Statista letos dosahuje 16,15 procent. Oproti 18,33 procentům z roku 2011, krátce po převratu, se jedná o zlepšení. V posledních šesti letech ale nezaměstnanost vytrvale roste.

„Není nálada k oslavám,“ tvrdí o současné situaci politolog Hamza Meddeb. Politické svobody podle něj selhávají a v úřadech navíc stále kraluje nepotismus, tedy systém obsazování funkcí, v němž jsou preferováni příbuzní proti ostatním, nezřídka lépe kvalifikovaným kandidátům. Podle francouzského časopisu Le Point Tunisané v současnosti tvoří polovinu všech uprchlíků, kteří se nelegálně dostanou na břehy Itálie, a to zejména proto, že ve své zemi nevidí žádnou budoucnost.

Pokrok směrem k demokracii byl přitom po 23 letech diktatury ohromný. V roce 2014 přijali zákonodárci jednohlasně novou ústavu, probíhají všeobecné a transparentní volby a nový režim dal zásadní slovo poslancům. Vznikly nezávislé instituce a emancipovala se svobodná média. V Tunisku se ale kvůli politickým hrám stále nepodařilo zavést instituci ústavního soudu.

Nespokojení občané však podotýkají, že demokracie není k jídlu. Přesto všechno zařadily státy sdružené v G7 Tunisko mezi demokratická zřízení, a země má největší šanci ze všech těch, kam se přelilo arabské jaro, na úspěšné dovršení procesu. Téměř 60 procent dotazovaných Tunisanů dnes revoluce nelituje. To je odlišuje od států, jako je Sýrie a Libye, kde povstání dopadla katastrofálně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama