Koronavirus v Česku 27.2. (zdroj: CNN Prima NEWS)
Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v Česku překročil 20 000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes 1 500 pacientů. V pátek přibylo 14 676 případů nákazy, téměř o 3 400 více než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Dál se zvyšuje počet aktuálně nakažených, nadále jich je nejvíc od počátku epidemie loni v březnu. S koronavirem se nyní potýká 143 379 lidí. Více než 90 procent obětí jsou lidé ve věku nad 65 let. Přitom na celkovém počtu nakažených mají starší lidé jenom minimální podíl. Nárůst počtu úmrtí navíc ani po začátku očkování seniorů proti koronaviru zatím nezpomaluje.
S covidem dosud zemřelo 20 194 lidí, poslední tisícovka úmrtí přibyla za osm dní. Před měsícem bylo úmrtí o 4 000 méně.
Zatížení nemocnic zůstává vysoké. Hospitalizováno bylo k pátku 7 266 pacientů s covidem, nad sedmi tisící je počet posledních pět dnů. Pacientů ve vážném stavu je rekordních víc než 1 500 v posledních dvou dnech, k pátku počet klesl zhruba o 40 na 1 507.
Volných je podle dat ministerstva zdravotnictví 15 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich je 180. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici téměř 700. Připraveny jsou také stovky takzvaných reprofilizovaných lůžek, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Podle informací z webu ministerstva zdravotnictví reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Nad hodnotu 1,2 se údaj, který udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního, dostalo poprvé od 10. ledna.
Ministr zdravotnictví Blatný v pátek ve Sněmovně řekl, že čeká zvýšení reprodukčního čísla až na hodnotu mezi 1,3 a 1,4. Tam bylo naposledy počátkem roku. Aby se šíření nákazy začalo zpomalovat, musí reprodukční číslo klesnout pod hodnotu jedna.
Epidemie zahlcuje české nemocnice, na jednotkách intenzivní péče je rekordních více než 1 500 pacientů s nemocí COVID-19. Pro zpomalení šíření nákazy vláda v pátek přijala další zpřísnění opatření, platit bude od pondělka na tři týdny. Zakázané budou s výjimkami cesty mimo okres, zavřou se školky i zbývající otevřené školy a další obchody. Zpřísní se také pravidla pro zakrytí nosu a úst, začít má zatím dobrovolně testování na koronavirus ve firmách.
Reprodukční číslo je jedním ze čtyř parametrů pro koronavirový index PES, který je po přepočtu dva týdny v nejpřísnějším, pátém stupni. K dnešku má 78 bodů, od středy do pátku byl na 80 bodech, v úterý měl 82 bodů.
Epidemie nezpomaluje
Od 1. března loňského roku, kdy se koronavirus v Česku objevil, bylo v zemi potvrzeno zhruba 1,18 milionu případů nákazy. Jen zhruba 16 procent z nich tvoří lidé starší 65 let. Lidé v této věkové skupině přitom mají podíl asi 92 procent na celkovém počtu obětí covidu.
Celkem loni v Česku zemřelo podle ČSÚ přes 129 000 lidí, což je zhruba o 15 procent více než v roce 2019. Důvody zvýšení úmrtnosti statistici neuvedli, ale nárůst počtu úmrtí podle nich postihl nejvýrazněji lidi ve věku 75 až 84 let. To je právě skupina, v níž podle ministerstva zdravotnictví zemřelo nejvíce lidí s covidem, a to asi 7 400.
„Vzhledem k tomu, že týdenní počty nadúmrtí jasně korelují jak s počty zemřelých na covid, tak se zemřelými na jiné příčiny, souvislost je zde prokazatelná,“ sdělila již dříve demografka Dagmar Dzúrová z Univerzity Karlovy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) letos v lednu při vystoupení ve Sněmovně zpochybňoval, zda část úmrtí ve statistikách epidemie skutečně souvisí s covidem. Tvrdil, že jen asi 30 procent vykazovaných úmrtí lidí s covidem je jednoznačně s koronavirem spojeno.
„Když vykazujeme každého, kdo zemře na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak v ten den máme kolem 150 mrtvých,“ řekl tehdy poslancům Blatný. Za to byl následně kritizován opozicí, ale i premiérem Andrejem Babišem (ANO). „On (Blatný) samozřejmě není mediálně zkušený,“ řekl tehdy Babiš.
Realita z nemocnice Zdroj: Patrik Uhlíř