reklama

Indičtí ochránci slaví – v chráněné rezervaci se narodila první tygří mláďata

Tygrům se v rezervaci daří. Svědčí o tom fotografie z fotopastí.
Foto: Pixabay

Národní park Kaziranga se rozléhá na 430 kilometrech čtverečních. Jde o další z míst světového dědictví UNESCO – především proto, že zde žijí celé dvě třetiny celosvětové populace ohrožených nosorožců indických. Nyní však zdejší ochránci slaví jiný úspěch, narození prvních tygřích mláďat v tygří rezervaci.

reklama

Strážci parku Kaziranga mají v posledních dnech plné ruce práce kvůli každoročním záplavám v oblasti. Při nich k dnešnímu dni zahynulo více než sto čtyřicet zvířat včetně patnácti nosorožců. Ještě minulý týden bylo pod vodou téměř sedmdesát procent celého parku. Záznamy z třiceti fotopastí rozmístěných mimo jiné v tygří rezervaci jim však vykouzlily i úsměv na tváři. Kromě toho, že zjistili, že se tygři pod tíhou aktuální situace společně dělí o ulovenou potravu, odhalili i narození dvou tygřích mláďat. Od roku 2013 jde o první fotografický důkaz toho, že se zde tygrům daří.

„Řev se ozývá stále hlasitěji. Získali jsme první důkazy z fotopasti o úspěšném rozmnožování tygrů v rezervaci Laokhowa Burhachapori, která je okrajovou součástí národního parku Kaziranga. Jde o výsledek více než patnáctileté tvrdé práce a snahy. Sláva,“ uvádí národní park na svém Twitteru. Přítomnost čtyř tygrů v rezervaci byla strážcům známa již dlouho. Dosud ale neměli k dispozici žádné fotografie, které by ji dokazovaly. Jedinou výjimkou byl snímek z fotopasti z února roku 2013, na kterém se objevila osamocená tygřice.

Než byla rezervace Laokhowa Burhachapori prohlášena v roce 2006 za chráněnou, ohrožovaly zdejší zvířata farmy na výkrm dobytka. V tu dobu se jich na sto kilometrech čtverečních nacházelo téměř dvě stě padesát. Jakmile byly z rezervace vypuzeny, krajina se začala měnit a do zdejšího ekosystému se začala vracet zvířata. A to včetně tygrů. Více než třicet fotopastí bylo v oblasti rozmístěno minulý rok a jen během února a dubna zachytily čtyři tygry. V celém národním parku tak nyní žije okolo sto čtyřiceti jedinců tohoto druhu. Jejich návrat do oblasti značí, že zde mají co jíst, a celý ekosystém tak funguje, jak má.

K tématu

Tagy: příroda Indie azyl volně žijící živočichové rezervace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama