reklama

Indičtí ochránci slaví – v chráněné rezervaci se narodila první tygří mláďata

Tygrům se v rezervaci daří. Svědčí o tom fotografie z fotopastí.
Zdroj: Pixabay

Národní park Kaziranga se rozléhá na 430 kilometrech čtverečních. Jde o další z míst světového dědictví UNESCO – především proto, že zde žijí celé dvě třetiny celosvětové populace ohrožených nosorožců indických. Nyní však zdejší ochránci slaví jiný úspěch, narození prvních tygřích mláďat v tygří rezervaci.

reklama

Strážci parku Kaziranga mají v posledních dnech plné ruce práce kvůli každoročním záplavám v oblasti. Při nich k dnešnímu dni zahynulo více než sto čtyřicet zvířat včetně patnácti nosorožců. Ještě minulý týden bylo pod vodou téměř sedmdesát procent celého parku. Záznamy z třiceti fotopastí rozmístěných mimo jiné v tygří rezervaci jim však vykouzlily i úsměv na tváři. Kromě toho, že zjistili, že se tygři pod tíhou aktuální situace společně dělí o ulovenou potravu, odhalili i narození dvou tygřích mláďat. Od roku 2013 jde o první fotografický důkaz toho, že se zde tygrům daří.

Fotografie z fotopasti je prvním důkazem o rozmnožování tygrů na území rezervace. Zdroj: Národní park Kaziranga
Fotografie z fotopasti je prvním důkazem o rozmnožování tygrů na území rezervace. Zdroj: Národní park Kaziranga

„Řev se ozývá stále hlasitěji. Získali jsme první důkazy z fotopasti o úspěšném rozmnožování tygrů v rezervaci Laokhowa Burhachapori, která je okrajovou součástí národního parku Kaziranga. Jde o výsledek více než patnáctileté tvrdé práce a snahy. Sláva,“ uvádí národní park na svém Twitteru. Přítomnost čtyř tygrů v rezervaci byla strážcům známa již dlouho. Dosud ale neměli k dispozici žádné fotografie, které by ji dokazovaly. Jedinou výjimkou byl snímek z fotopasti z února roku 2013, na kterém se objevila osamocená tygřice.

Ani tygrům se monzunové záplavy nevyhnuly. Tři z nich museli vyhledat pomoc v okolních vesnicích. Zdroj: Národní park Kaziranga
Ani tygrům se monzunové záplavy nevyhnuly. Tři z nich museli vyhledat pomoc v okolních vesnicích. Zdroj: Národní park Kaziranga

Než byla rezervace Laokhowa Burhachapori prohlášena v roce 2006 za chráněnou, ohrožovaly zdejší zvířata farmy na výkrm dobytka. V tu dobu se jich na sto kilometrech čtverečních nacházelo téměř dvě stě padesát. Jakmile byly z rezervace vypuzeny, krajina se začala měnit a do zdejšího ekosystému se začala vracet zvířata. A to včetně tygrů. Více než třicet fotopastí bylo v oblasti rozmístěno minulý rok a jen během února a dubna zachytily čtyři tygry. V celém národním parku tak nyní žije okolo sto čtyřiceti jedinců tohoto druhu. Jejich návrat do oblasti značí, že zde mají co jíst, a celý ekosystém tak funguje, jak má.

K tématu

Tagy: příroda Indie azyl volně žijící živočichové rezervace
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama