Národní park Kaziranga se rozléhá na 430 kilometrech čtverečních. Jde o další z míst světového dědictví UNESCO – především proto, že zde žijí celé dvě třetiny celosvětové populace ohrožených nosorožců indických. Nyní však zdejší ochránci slaví jiný úspěch, narození prvních tygřích mláďat v tygří rezervaci.
Strážci parku Kaziranga mají v posledních dnech plné ruce práce kvůli každoročním záplavám v oblasti. Při nich k dnešnímu dni zahynulo více než sto čtyřicet zvířat včetně patnácti nosorožců. Ještě minulý týden bylo pod vodou téměř sedmdesát procent celého parku. Záznamy z třiceti fotopastí rozmístěných mimo jiné v tygří rezervaci jim však vykouzlily i úsměv na tváři. Kromě toho, že zjistili, že se tygři pod tíhou aktuální situace společně dělí o ulovenou potravu, odhalili i narození dvou tygřích mláďat. Od roku 2013 jde o první fotografický důkaz toho, že se zde tygrům daří.
Fotografie z fotopasti je prvním důkazem o rozmnožování tygrů na území rezervace. Zdroj: Národní park Kaziranga
„Řev se ozývá stále hlasitěji. Získali jsme první důkazy z fotopasti o úspěšném rozmnožování tygrů v rezervaci Laokhowa Burhachapori, která je okrajovou součástí národního parku Kaziranga. Jde o výsledek více než patnáctileté tvrdé práce a snahy. Sláva,“ uvádí národní park na svém Twitteru. Přítomnost čtyř tygrů v rezervaci byla strážcům známa již dlouho. Dosud ale neměli k dispozici žádné fotografie, které by ji dokazovaly. Jedinou výjimkou byl snímek z fotopasti z února roku 2013, na kterém se objevila osamocená tygřice.
Ani tygrům se monzunové záplavy nevyhnuly. Tři z nich museli vyhledat pomoc v okolních vesnicích. Zdroj: Národní park Kaziranga
Než byla rezervace Laokhowa Burhachapori prohlášena v roce 2006 za chráněnou, ohrožovaly zdejší zvířata farmy na výkrm dobytka. V tu dobu se jich na sto kilometrech čtverečních nacházelo téměř dvě stě padesát. Jakmile byly z rezervace vypuzeny, krajina se začala měnit a do zdejšího ekosystému se začala vracet zvířata. A to včetně tygrů. Více než třicet fotopastí bylo v oblasti rozmístěno minulý rok a jen během února a dubna zachytily čtyři tygry. V celém národním parku tak nyní žije okolo sto čtyřiceti jedinců tohoto druhu. Jejich návrat do oblasti značí, že zde mají co jíst, a celý ekosystém tak funguje, jak má.