Indičtí lékaři upozorňují na nebezpečnou plísňovou infekci objevující se u pacientů, kteří se z covidu již zotavili nebo se teprve uzdravují. Zatímco v minulosti čelili jednotkám případů této vzácné nemoci ročně, během uplynulých měsíců se číslo mnohonásobně zvýšilo.
Mucormykóza je vzácná plísňová infekce, která postihuje dutiny, plíce i mozek a může být životu nebezpečná. Zejména pak pro lidi s oslabenou imunitu, jako jsou diabetici nebo jedinci, již se léčí s rakovinou či HIV.
V Indii nalezli hromadu mrtvých těl. Místní zachvátila panika, bojí se šíření nákazy
Kvůli pandemii koronaviru je situace v Indii děsivá. Nyní se objevila informace, že na březích řeky Gangy byla nalezena rozkládající se těla, která mohla patřit obětem koronaviru. Místní propadají panice.
Tento typ plísně se běžně vyskytuje také v půdě, rostlinách či hnijícím ovoci a zelenině. U covid pacientů může podle tamních expertů vznikat důsledkem užívání steroidů během léčby, které sice snižují míru zánětu na plicích, ale také oslabují imunitu. Navíc zvyšují hladinu cukru v krvi, což může vzácnou infekci vyvolat.
„Cukrovka snižuje imunitní obranu těla, koronavirus ji zhoršuje a steroidy, které pomáhají v boji proti COVID-19, působí jako palivo do ohně,“ uvedl pro BBC lékař Nair pracující ve třech nemocnicích v Bombaji. Za letošní rok se setkal se 40 pacienty s touto plísňovou infekcí. Mnozí z nich byli diabetici, kteří se z covidu zotavovali doma. Jedenácti z nich muselo být chirurgicky odoperováno oko.
S 24 případy této infekce se za poslední dva měsíce setkala také sionská nemocnice, sídlící taktéž v Bombaji. Šest lidí zemřelo, jedenáct přišlo o oko. „Většina mých pacientů jsou diabetici středního věku, kteří byli po zotavení z covidu sražení touto infekcí. Vidíme tu dva až tři případy týdně. Je to noční můra uvnitř pandemie,“ popsala lékařka Renata Bradoová. Oční chirurg z města Bengalúr Radhuraj Hedge se s infekcí setkal za poslední dva týdny u 19 pacientů. „Někteří byli tak nemocní, že jsme je nemohli operovat,“ doplnil.
Předejít infekci se dá správným dávkováním léků
Indičtí lékaři se shodují, že do propuknutí pandemie se s touto infekcí setkávali zřídka, šlo o jednotky případů za rok. V posledních měsících se ale situace výrazně zhoršila. Například doktor Nair za posledních deset let nenarazil na tuto infekci u více než deseti lidí. Situace se změnila až s příchodem covidu. „Tento rok je ale něco jiného,“ uvedl.
Podle tamních lékařů patří mezi příznaky plísňové infekce ucpaný a krvácející nos, otoky a bolesti oka či spadnuté víčko. Kolem nosu se mohou objevit červené skvrny. Pacienti mohou mít rozmazané vidění a nakonec i oslepnout. Lékař Hedge upozornil na fakt, že lidé přicházejí s potížemi pozdě, kdy už slepnou a lékařům nezbývá než postižené oko odstranit, aby se infekce nedostala do mozku.
Jak píše BBC, jedinou možností, jak infekci čelit, je léčba antifungální nitrožilní injekcí podávanou denně po dobu osmi týdnů. Podle diabetologa Rahula Baxia z Bombaje se ale dá infekci předejít také správným dávkováním a adekvátní délkou užívání steroidů. V uplynulém roce ošetřil 800 pacientů s cukrovkou a covidem a žádný z nich nedostal plísňovou infekci. „Lékaři by měli dbát i na hladinu cukru u pacientů, kteří opouštějí nemocnici,“ řekl.
Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za posledních 24 hodin přibylo v zemi 366 161 nových případů infekce a 3 754 úmrtí souvisejících s covidem. Od začátku pandemie Indie, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, registruje 22,66 milionu nakažených a 246 116 úmrtí. Podle odborníků však může být skutečný počet infikovaných i zemřelých mnohonásobně vyšší.