Ostrá bitka na hranicích: Hordy indických a čínských vojáků se mlátily tyčemi i kameny

Na sociálních sítích se aktuálně hojně šíří video, které má pocházet z indicko-čínských hranic. Střetli se tam vojáci obou zemí, kteří na sebe vzájemně zaútočili. Střelné zbraně však nechali stranou. Místo toho se mlátili železnými i dřevěnými tyčemi a házeli po sobě kamením.

Na jedné straně stojí vojáci Čínské lidové osvobozenecké armády, na té druhé příslušníci indické armády. Mezi oběma skupinami to vře. Nezůstane přitom pouze u slovních střetů, dojde i na násilí.

Video ukazuje, jak se čínští vojáci pokouší proniknout do oblasti, kterou Indové zabezpečili ostnatým drátem.

Podle indických představitelů se celý souboj obou armád odehrál v indickém státě Arunáčalpradéš poblíž města Tawang v severovýchodním cípu Indie, o nějž se Čína s Indií už léta přou.

Vojáci obou stran mají k dispozici útočné pušky a pistole, které však nepoužili, místo toho použili tyče a klacky. Indové navíc po Číňanech hází předměty, nejspíš kameny.

Po chvíli se Indům podaří překonat ostnatý drát a vrhají se na Číňany s ještě větší urputností. Ti naopak z místa raději prchají. Následuje jásot Indů.

Na dalším videu je pak vidět, jak na hranici proti sobě stojící skupiny hádajících se indických a čínských vojáků.

Střet s desítkami mrtvých

Americká stanice CNN s odkazem na indické ministerstvo obrany uvedla, že ke střetu obou jednotek došlo minulý pátek. Má jít o první incident podobného typu za poslední dva roky. Čínská strana na video doposud oficiálně nereagovala. CNN ovšem zároveň dodává, že video mohlo být pořízeno již dříve. Na videu totiž hornatá oblast není zasněžená.

Indové mají v této oblasti s Čínou hranici dlouhou více než tři tisíce kilometrů. Arunáčalpradéš se tak stal ožehavým tématem bilaterálních vztahů. Obě země si totiž určují své hranice v tomto místě po svém. Vzájemně se obviňují z rozpínavosti.

Naposledy se tvrdý střet odehrál v červnu 2020. Tehdejší boje nepřežilo nejméně 20 indických vojáků, zatímco Číňané měli přijít o čtyři muže. I tehdy podle dostupných informací nevstoupily do hry střelné zbraně, ale pouze ty ruční.

Tagy:
armáda Indie násilí boj Čína Čínská lidová osvobozenecká armáda Arunáčalpradéš Indická armáda