Legenda amerického námořnictva se slovenskými kořeny Richard Marcinko, který zemřel 25. prosince ve věku 81 let, založil během služby u námořnictva jednotku SEAL Team 6, infiltroval se do prezidentského letadla Air Force One a jaderných ponorek. Za spiknutí při obchodu se zbraněmi si odseděl 15 měsíců ve vězení.
Když Richard Marcinko vstoupil do armády, bylo mu 18 let. Jeho první zastávkou měla být námořní pěchota, která ho ale odmítla, protože neměl dokončenou střední školu. Přihlásil se tedy k námořnictvu. Později se po absolvování Námořní postgraduální školy stal důstojníkem, uvádí web Wearethemighty.
Dobrosrdečný Terminátor: Arnold Schwarzenegger pořídil domky pro válečné veterány
Za vánočními zázraky stojí zpravidla lidská dobrosrdečnost. Mohla se o tom přesvědčit pětadvacítka amerických válečných veteránů, kteří žijí bez střechy nad hlavou. Jejich bezdomovectví je ale od letošních Vánoc minulostí.
Při operaci zvané Eagle Claw v dubnu 1980 se USA snažily osvobodit 52 Američanů, kteří byli drženi jako rukojmí na ambasádě v Teheránu během krize mezi Íránem a Spojenými státy. Při pokusu o záchranu ale došlo ke střetu helikoptéry s transportním letadlem, zemřelo osm vojáků a jeden civilista. Mise byla neúspěšná a námořnictvo se rozhodlo, že potřebuje změnu.
Byla proto vytvořena speciální jednotka SEAL Team 6. V té době ale probíhala studená válka a v SEAL existovaly jen dvě skupiny. Číslovka 6 měla zmást nepřátele Spojených států. Marcinko, který stál u zrodu šesté jednotky, tím chtěl ostatní státy přesvědčit, že existuje více speciálních týmů.
Odhalení slabin námořnictva
Team 6 ale nebyla jediná skupina, které byl elitní voják součástí. Námořnictvo chtělo vědět, kde má slabiny a zda je možné jej infiltrovat. Viceadmirál James Lyons proto Marcinka pověřil, aby vytvořil další speciální jednotku. Ta nesla název OP-06D a měla za úkol zkoušet proniknout do zabezpečených oblastí, jaderných ponorek, lodí námořnictva, a dokonce i do prezidentského letadla Air Force One.
USA jsou na pokraji občanské války. Země kráčí k diktatuře, píše analytička CIA
Uznávaná americká bezpečnostní expertka Barbara Walterová, která spolupracuje se CIA (Ústřední zpravodajskou službou), píše ve své nové knize o úpadku demokracie v USA a hrozbě občanské války. První úryvky z knihy se již dostaly k novinářům a způsobily poprask.
Ke konci své kariéry se Marcinko zapletl do skandálu. Dohodl se totiž s obchodníkem se zbraněmi v Arizoně, aby získal provizi 100 tisíc dolarů za zajištění vládní zakázky na 4 300 ručních granátů. Byl obžalován ze spiknutí, střetu zájmů a lhaní vládě. V lednu 1990 byl odsouzen za spiknutí s cílem podvést vládu. Podle webu Washington Post mu hrozilo až dvanáctileté vězení a pokuta 30 tisíc dolarů. Marcinko si nakonec odseděl 15 měsíců.
Inspirace pro videohru
Po ukončení armádní služby se Marcinko stal vojenským poradcem, motivačním řečníkem a moderátorem rozhlasové talk show. Byl také autorem několika knih.
Spolupracoval rovněž na videohře Rogue Warrior, v níž ztvárnil hlavního hrdinu, který je poslán na misi do Severní Koreje, aby narušil program antibalistických raket. Vydána byla v roce 2009 a odnesla si kritické hodnocení za špatnou grafiku a časté používání nadávek. Je považována za jednu z nejhorších videoher všech dob.
Elitní voják a veterán z války ve Vietnamu zemřel 25. prosince ve věku 81 let.