Uznávaná americká bezpečnostní expertka Barbara Walterová, která spolupracuje se CIA (Ústřední zpravodajskou službou), píše ve své nové knize o úpadku demokracie v USA a hrozbě občanské války. První úryvky z knihy se již dostaly k novinářům a způsobily poprask.
Sýrie, Rwanda, Myanmar. To jsou některé ze zemí, u kterých by člověk předpokládal vážnou bezpečností situaci a riziko ozbrojeného konfliktu. Velcí političtí hráči v čele s USA pečlivě sledují vývoj v takových nestabilních zemích a možný sled událostí analyzují roky dopředu. Jenže teď to vypadá, že do podobně nestabilní situace se dostaly samy Spojené státy.
Musí to svinstvo okamžitě odsoudit. Trumpův syn chtěl, aby otec zavrhl útok na Kapitol
Syn poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa chtěl okamžitě po útoku rozběsněného davu na Kapitol, aby otec násilí odsoudil. Vyplývá to z textových zpráv, které byly zveřejněny během slyšení před výborem Kongresu, jenž útok na své sídlo vyšetřuje. Donald Trump Jr. ale nekontaktoval svého otce přímo, apeloval na Marka Meadowse, který řídil Trumpovu kancelář v Bílém domě. Meadows souhlasil, k projevu z oválné pracovny ale nikdy nedošlo.
Alespoň to naznačuje nová kniha How Civil Wars Start (Jak začíná občanská válka). Její autorka Barbara Walterová patří mezi přední bezpečností experty v USA a mimo jiné se účastní vládního výzkumného projektu Political Instability Task Force (Pracovní skupina pro politickou nestabilitu), který shromažďuje data pro CIA o míře stability režimů ve světě.
Přestože její kniha vyjde v lednu, už nyní se ale její části dostaly k novinářům. List Washington Post napsal, že z publikace vyplývá, že jsou Spojené státy na pokraji ozbrojeného konfliktu.
„Jsme k občanské válce blíž, než by kdokoli z vás věřil,“ píše expertka. „Nikdo nechce slyšet, že je jeho milovaná demokracie na ústupu nebo že směřuje k válce. Jenže kdybyste byl analytikem v cizí zemi a díval se na události v USA – stejnou optikou jako když sledujeme dění na Ukrajině či Venezuele – tak byste začal odškrtávat atributy, na základě kterých může být občanská válka více pravděpodobná. A zjistil byste, že Spojené státy, demokracie založená před dvěma sty lety, vstoupila do velmi nebezpečné fáze,“ dodává Walterová.
Demokracie v USA? Už ne
Autorka v knize mimo jiné rozporuje samotný fakt, že by USA ještě spadaly do kolonky demokracie. Podle ní jsou totiž Spojené státy ve fázi anokracie, tedy režimu, který se odklonil od demokracie a kráčí směrem k diktatuře. Za hlavní událost, ze které se dal vyčíst skutečný stav společnosti, považuje Walterová lednový útok na Kapitol. Při něm přívrženci exprezidenta Donalda Trumpa vtrhli po stovkách do budovy Kongresu.
Walterová si proto myslí, že by se Spojené státy již neměly srovnávat s demokraciemi typu Švýcarsko či Kanada. V USA je podle ní jen částečná demokracie a riziko domácího konfliktu se proto dynamicky zvyšuje.