Inflace dosáhne šesti procent. Na nic nečekejte a investujte, radí odborníci

Rodinný budget

Jak vyzrát na inflaci?

Ministerstvo financí před několika dny přehodnotilo svůj odhad růstu cen pro příští rok. Namísto 3,5 procenta očekává rovnou šestiprocentní zvýšení. Odborníci proto radí našetřené peníze investovat, aby neztrácely svou hodnotu.

Češi během pandemie rekordně naspořili. Na jejich účtech leží více než 400 miliard. Až se inflace dostane na šest procent, reálně budou mít méně o 24 miliard. „Lidé se svými úsporami musí začít něco dělat,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Třeba využít termínované účty, které díky rostoucím úrokovým sazbám budou opět atraktivní.„Zabývejme se i možností investovat do nějaké pravidelné měsíční částky,“ doplnila. Mohou také zvolit i jistotu s minimálním rizikem, kterou představují protiinflační dluhopisy. Zájem o ně v České republice je. „Od roku 2019 čeští občané nakoupili protiinflačí dluhopisy za 33 miliardy korun. Za poslední tři měsíce to bylo pět miliard korun, což je rekord,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

„Existuje také možnost investovat i do jiných aktiv, ale většinou je to doprovázeno nárůstem rizika. Pro lidi, kteří mohou peníze rychle potřebovat, se může ukázat, že to riziko je poměrně velké,“ upozornil bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Vyhlídky přitom nevypadají růžově. „Připravme se na to, že inflace teď bude přes sedm procent. Dobrá zpráva je, že to musíme přetrpět jen rok. Koncem příštího roku už bude nižší,“ informoval člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Podle České národní banky se inflace dostane pod tři procenta až v roce 2023.

Tagy: