reklama

Revoluce kvůli bagetám? Francouzi mají dilema, zda zdražit svůj národní poklad

Vláda, která zdraží pivo, padne. To se v Česku říká už dávno. I Francouzi mají svůj barometr ekonomické prosperity. Jsou jím bagety. Teď ale hrozí, že za ně budou muset zaplatit víc. Ani Francii se totiž nevyhnulo zdražování energií a surovin.

reklama

Francouzů je 67 milionů a jsou s přehledem největší pojídači baget na světě. Každou sekundu jich sní 320, což je v průměru půl bagety na osobu a den. Celkově jich tak spořádají 10 miliard každý rok. Tento francouzský poklad ale podle všeho brzy podraží.

„Od 1. listopadu bude dražší mouka, na tom už jsme se dohodli s mlynáři. Bagety ale zdražovat nechceme, aby se to nedotklo zákazníků. Zdražit ale budeme muset naše speciální druhy chleba,“ uvedl majitel pekárny Clement Buisson.

Pro pekaře je cena bagety prestižní záležitost. Toto 65 centimetrů dlouhé pečivo je totiž symbolem cenové stability. Za posledních 20 let zdražila jen o necelých 30 centů, v přepočtu tedy sotva o desetikorunu, téměř všude stojí jedno euro. Jít nad tuto magickou hranici se nikomu nechce.

„Na globální celosvětové burze v Chicagu narostla letos cena pšenice o 30 procent. To má na nás významný dopad,“ upozornil prezident Francouzské konfederace pekáren a cukráren Dominique Anract.

Nevíme, co bude

Pšeničná mouka je základní surovinou pro výrobu baget. A kromě toho rostou i ceny elektřiny. A bez ní se pece neroztopí. Francouzští pekaři proto nyní řeší složité dilema. Zachovat stávající cenu francouzského gastronomického pokladu, nebo do ní promítnout rostoucí ceny surovin a energií a zdražit?

„Nevíme, co bude, kde to skončí. Nevíme, co bude zítra, pozítří, a to hlavně finančně,“ posteskl si majitel pekárny. Naděje, že by zrovna francouzská bageta utekla globální drahotě, ale není moc reálná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama