reklama

Inflace v Evropské unii se blíží dvěma procentům. České zdražování je čtvrté nejrychlejší

Ceny v Evropské unii se v březnu meziročně zvýšily o 1,7 procenta. Inflace se tak blíží cílové hodnotě Evropské centrální banky, která je stanovena na dvě procenta za rok. Česká inflace (2,3 procenta) je čtvrtá nejvyšší v evropské sedmadvacítce. Vyplývá to z aktuálních údajů statistického úřadu Eurostat.

reklama

Vůbec nejvyšší růst cen zaznamenalo Polsko, kde se březnová inflace vyšplhala na 4,4 procenta. Více než čtyřprocentní inflaci zažili Poláci naposledy loni v únoru. Druhou nejvyšší inflaci vykázalo Maďarsko (3,9), třetí je shodně Rumunsko a Lucembursko (2,5).

Na opačném konci žebříčku se nachází Řecko, kde ceny v březnu meziročně o dvě procenta klesly. Řecko je navíc jedinou zemí v Evropské unii, kde došlo k deflaci. Hned čtyři země se ocitly na hraně deflace, když jejich ceny vzrostly o 0,1 procenta (Irsko, Malta, Portugalsko a Slovinsko). Většina členských států Evropské unie pak má inflaci mezi 1,2 a 2,5 procenta.

Lucemburský inflační skok

Nad jedno procento se inflace dostala i v rámci eurozóny, přičemž ještě v prosinci ceny v zemích platících eurem klesaly. Pro Evropskou centrální banku je to nepochybně dobrá zpráva, protože se řadu měsíců zdálo, že její extrémně uvolněná měnová politika není schopna přiblížit inflaci k cílovým dvěma procentům.

Vůbec nejvyšší skok v inflaci mezi únorem a březnem zaznamenalo Lucembursko. Tam ještě v únoru ceny o půl procenta meziročně klesaly, zatímco v březnu o 2,5 procenta rostly. Poměrně výrazně se inflace zvýšila oproti únoru také v Belgii, Španělsku (shodně o 1,3 procentního bodu), Litvě nebo na Kypru (shodně o 1,2 procentního bodu.).

Z hlediska jednotlivých druhů zboží nejvíce zdražila energie (o 4,3 procenta), nezpracované potraviny (1,6 procenta) nebo tabák (1,3 procenta). K nejnižšímu nárůstu cen pak došlo v případě průmyslového zboží s výjimkou energií, a to o 0,3 procenta.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama