Spotřebitelské ceny se v březnu meziročně zvýšily o 2,3 procenta, inflace tak oproti únoru narostla o 0,2 procentního bodu. Na vině je především zdražení pohonných hmot a některých druhů potravin. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Hlavním tahounem růstu spotřebitelských cen v březnu byly pohonné hmoty, které meziměsíčně zdražily o 5,9 procenta. V meziročním srovnání sice ceny benzinu a nafty vzrostly jen o 1,1 procenta, jenže v únoru zaznamenaly meziroční pokles o bezmála deset procent. Také kvůli tomu se meziroční míra inflace v březnu zvýšila na 2,3 z únorových 2,1 procenta.
V porovnání s únorem došlo v březnu k poměrně výraznému zdražení některých potravin. Ceny vajec například meziměsíčně vzrostly o více než pět procent. O 2,5 procenta zdražilo máslo, necelé procento přidaly ceny ovoce. Opačným směrem naopak zamířily ceny zeleniny – nejvíce zlevnily brambory (o 10,3 procenta).
Banky chtějí vylepšit výsledky
Z meziročního srovnání došlo k nejvyššímu růstu cen u tabákových výrobků, které zdražily o 17,5 procenta. O více než pět procent se zvýšily ceny v oddíle doprava, automobily jsou meziročně dražší o 9,3 procenta. Zdražovaly také finanční služby (o 8,5 procenta), stočné (2,3) a vodné (1,9). K meziročnímu zlevnění došlo u elektřiny (o 3,4 procenta) a zemního plynu (o 4,7).
„Banky a další společnosti z finančního sektoru nadále zdražují své služby. Snaží se napravit špatné výsledky z minulého roku, kdy kvůli pandemii koronaviru došlo k výraznému snížení úrokových sazeb. To mělo fatální dopad na výši jejich zisků,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něho lze vzhledem k vývoji na německém trhu do budoucna očekávat zdražení vepřového masa, které v březnu meziročně zlevnilo o 11,3 procenta.
Jedna z nejvyšších v EU
Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by se ceny za celý letošní rok měly zvýšit v průměru o 2,5 procenta. „Letošní zpomalování inflace v tuzemské ekonomice bude patrně mírnější, než se čekalo několik měsíců zpátky z titulu růstu cen komodit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle něho lze však i nadále očekávat, že Česká národní banka na aktuální cenový vývoj reagovat nebude a úrokové sazby začne zvyšovat až ve druhé polovině roku. „Nejpravděpodobněji na listopadovém měnovém jednání,“ dodal.
V rámci Evropské unie si Česká republika zřejmě podrží pověst země s jednou z nejvyšších měr inflace. Eurostat totiž na konci března vydal předběžný odhad tempa zdražování v zemích eurozóny. Přestože se některé státy vyhouply na dvouprocentní inflaci, na Česko to nebude stačit. S výjimkou Lucemburska, které jako jediná země platící eurem zřejmě v březnu vykáže vyšší míru inflace než Česká republika. V únoru byla česká míra inflace čtvrtá nejvyšší v unii za Polskem, Maďarskem a Rumunskem.