Jedno nevinné odpálení míčku naslepo pro něj předčasně ukončilo letošní US Open. Novak Djokovič v osmifinále newyorského grandslamu trefil do krku lajnovou rozhodčí a z turnaje byl vyloučen. Kdyby se zápas konal na některém z menších kurtů, a ne na centrálním dvorci Artura Ashe, žádná diskvalifikace by se nekonala. Proč?
Vůbec poprvé v historii se v rámci některé z grandslamových akcí objevilo na scéně takzvané automatické posuzování. Jestřábí oko, které si mohou hráči a hráčky po výměně vyžádat v případě, že mají pocit chybného verdiktu, je součástí tenisu již několik let. Avšak „živé jestřábí oko“ zatím příliš zažité není.
Jediným lidským sudím na kurtu při této inovaci zůstává rozhodčí na umpiru. Další osoby – tedy kromě podavačů míčků – na dvorci nejsou třeba. Díky propracovanému kamerovému systému je možné v přítomném čase uhlídat i milimetrové auty. Pokud balonek zamíří mimo vymezené území, ozve se křik z reproduktoru.
Automatický lajnový pomocník kompletně doprovázel turnaj Western & Southern Open, který se konal v týdnu před US Open.
Djokovičův zkrat otevřel šanci jiným. Nadvláda tří tenistů byla nuda, hlásí Shapovalov
To, co v letošním roce nezvládl žádný soupeř, zařídil chvilkový zkrat v hlavě Novaka Djokoviče. V osmifinále tenisového US Open Srb v koncovce prvního setu naštvaně odpálil míček. Bohužel pro něj přesně do míst, kde stála lajnová rozhodčí, kterou trefil do krku. Ortel rozhodčího ve spolupráci se supervizory byl neúprosný – Djokovič, největší favorit turnaje, je z akce vyloučen. Poprvé od roku 2014 se tak stane, že grandslam bude mít nového vítěze. „Pro tenis je to úžasné,“ poznamenal Denis Shapovalov, jeden z těch, pro které tento okamžik znamená obří příležitost.
Na samotném grandslamu v New Yorku pak byl určen pro zápasy mimo dva největší dvorce ve Flushing Meadows – Artura Ashe a stadion Louise Armstronga. V chrámu Artura Ashe nastoupil Novak Djokovič k osmifinálovému duelu proti Španělu Pablu Carreño Bustovi. Ke konci prvního setu světové jedničce ujely nervy a po ztraceném podání naštvaně odpálil míček směrem za sebe.
Právě v největší tenisové aréně světa o osudu zápasu nerozhodovaly přístroje, nýbrž čároví rozhodčí z masa a kostí. Hrát se na některém z vedlejších kurtů, zamířil by míček do stěny. Takto narazil přímo do krku rozhodčí, která nečekaný úder dlouho rozdýchávala na zemi. Djokovič se omlouval, ovšem z majoru byl nekompromisně vyloučen.
Pouhých 14 chyb z 225 tisíc zahlášení
Jak to, že nová technologie zůstala za branami nejhonosnějších newyorských arén? Odpověď se mimo jiné skrývá v módní značce Ralph Lauren, která US Open sponzoruje a rozhodčím – včetně těch lajnových – dodává oblečení. Pokud by bylo i na dvou kurtech, kde se hrají ty největší a nejsledovanější zápasy, aplikováno nové jestřábí oko a zmizeli by čároví sudí, společnosti by ubyl prostor pro propagaci. Proto se aspoň zde – ke zklamání tenistů a tenistek – jelo ve stylu staré školy.
Djokovičovo vyloučení? Kdyby trefil rozhodčí do nohy, nic se nestane, myslí si Novák
O tom, jak může chvilkové projevení frustrace vyeskalovat v obří problém, se v osmifinále tenisového US Open v New Yorku přesvědčil Novak Djokovič. Mimo hru nešťastně zasáhl míčkem čárovou rozhodčí do krku a z velkolepé akce byl vyloučen. „Ulítl, ale emoce se zkrátka se sportem pojí. Stalo se. Toto byla opravdu ohromně nešťastná náhoda,“ hodnotí bývalý český daviscupový reprezentant Jiří Novák.
Na vedlejších kurtech řádil duch moderní doby. Za první hrací týden udělal systém dohromady 225 000 zahlášení. Pouze 14 z nich bylo chybných. „14 je větší číslo, než jsme čekali,“ řekl The New York Times skromně James Japhet, ředitel projektu Jestřábí oko pro Severní Ameriku. „Ale když se nad tím pozastavíte, tak 14 z 225 000 nezní zase tak špatné,“ dodal.
Navíc pro část onoho minima chyb lze najít vysvětlení. V kontrolní místnosti sedí osoba, která při podání musí označit prostor, do kterého má servis zamířit. Párkrát se stalo, že omylem určila špatnou polovinu kurtu.
Je otázkou, zda bude nový systém v dohledné době zařazen i na běžné turnaje. Na newyorský pokus došlo zejména kvůli tomu, aby se při pandemii koronaviru aspoň částečně zredukoval počet lidí pohybujících se na turnaji. Místo obvyklých 350 lajnových rozhodčích jich letos na US Open bylo pouhých 74.
Jednu z nich, ženu, která hlídala lajnu na dvorci v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové, bude mít Novak Djokovič ještě nějaký čas určitě v paměti.