INTERVIEW, Interview - T.L. Moigne - 4.5. v 17:30
Řídí mezinárodní tým. Má pod sebou lidi nejen z českého Googlu, ale i slovenského, maďarského nebo rumunského. „Krizová situace jako je ta současná, ukáže, jak dobré lidi jste si vybrali,“ řekla v pořadu INTERVIEW Taťána le Mogineová, která v čele tuzemské pobočky technologického gigantu stojí od roku 2006.
„Současná pandemie koronaviru je skvělým cvičením z hlediska leadershipu,“ uvedla Taťána le Moigneová na otázku moderátorky pořadu INTERVIEW Lucie Hrdličkové, co pozitivního si lze ze současné krize odnést. „Žádný lídr nemůže dobře fungovat bez svého týmu, proto je péče o něj klíčovou prioritou. Důležitá je komunikace, protože řídíte lidi na dálku, a to v různých jazycích, nebo dokonce různých kulturách,“ dodala první dáma českého internetu.
Přestože je komunikace na dálku ve společnosti Google standardem, nyní je daleko intenzivnější a přes různé platformy je třeba suplovat i běžná jednání na pracovišti. „V tomto směru je to nepochybně náročnější. Moji lidé jsou zavření doma, po bytě jim často běhají děti a o to je to složitější,“ řekla Taťána le Moigneová.
Chybí nám kritické myšlení
Navzdory „bojovým“ podmínkám se ale produktivita jejího týmu nesnížila. Naopak. „Své lidi nemám pod absolutním dohledem ani v běžném režimu, počítám s tím, že se umí přizpůsobit. Teď ale můj tým ukázal, že má energii a na novou situaci reagoval skvěle,“ pokračovala le Moigneová. Když přišla řeč na to, jak společnost Google během pandemie koronaviru pomáhá, Taťána le Moigneová zdůraznila roli kvalitních informací. „Bylo pro nás klíčové, aby k nim lidé měli přístup. Vedle klasického vyhledávače jsme do Googlu umístili informační panely o COVID-19 a odkazujeme na relevantní weby jako Světovou zdravotnickou organizaci nebo ministerstvo zdravotnictví. Chceme zabránit šíření dezinformací,“ dodala.
Podle ní je česká společnost v porovnání s leckterými zeměmi západní Evropy mimořádně dobře vybavena digitálními technologiemi, slabina ale spočívá v tom, jak s nimi Češi zachází. „Stále je u nás znatelně nižší míra technologické gramotnosti, tedy vědomí, jak s těmi nástroji pracovat. Tam zaostáváme. My jako Google to ale pomáháme zlepšovat,“ řekla le Moigneová.
Taťána le Moigne český Google nejen řídí, ale jako první zaměstnanec tuzemskou pobočku nadnárodního gigantu také založila. Foto: ČTK
Čechům prý nejvíce chybí kritické myšlení, a to napříč všemi generacemi. Situace se začíná zlepšovat, a to už na školách, kde se děti informační gramotnosti učí. Sám Google podporuje projekt Jeden svět charitativní organizace Člověk v tísni. „Populace se musí naučit, odkud čerpat kvalitní informace, ptát se, kdo to píše, pro jaké zdroje a podobně,“ dodala. Taťána le Mogineová zároveň přiznala, že Google upřednostňuje ve výsledcích hledání prověřené zdroje informací a odstraňuje z vyhledávání i ze svých platforem závadný obsah. „To je ten, který nekoresponduje s podmínkami, za nichž jej lze na naše platformy umisťovat,“ řekla s tím, že si je vědoma nemožnosti tzv. fake news ze života zcela vymýtit. „Dezinformace tu byly vždy, a nejspíše i budou,“ řekla také Taťána le Moigneová.
Taťána le Moigneová
- Narodila se 4. dubna 1967 v Praze
- V roce 1989 absolvovala Vysokou školu ekonomickou, obor softwarové inženýrství
- Mezi lety 1990 a 1992 pracovala ve společnosti Abakus Distribution, další dva roky v Digital Equipment Corporation (dnešní Hewlett-Packard)
- V letech 1994 až 2003 byla zaměstnancem Microsoftu, nejprve v pražské, později mnichovské a londýnské pobočce
- Po odchodu z Microsoftu založila vlastní firmu poskytující služby v marketingové komunikaci a PR
- V roce 2006 založila českou pobočku společnosti Google, kterou od té doby řídí