INTERVIEW: Koronavirus se mění, můžeme se obávat dalších vln, říká bioložka Peková

Soňa Peková, snímek: CNN Prima NEWS

INTERVIEW 5.5.2020

Hostem středečního pořadu kanálu CNN Prima NEWS Interview byla molekulární bioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia. Té stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. V rozhovoru se CNN Prima NEWS s moderátorkou Martinou Kuzdasovou vypráví Peková o různých variantách koronaviru, ale i o tom, proč jsou děti méně náchylné k nákaze nemocí COVID-19.

„Zajímavé na koronaviru je, jako by byl krásnou hříčkou přírody. Má totiž obrovskou replikační kapacitu. Rychle se množí, proto je tak infekční,“ řekla Soňa Peková, která má koronavirus ve své laboratoři k dispozici ke zkoumání.

Mluvila také o neobvyklosti koronaviru. „Už je mnoho variant původní varianty tohoto viru. Některé se chovají jako ten běžný, který skoro nic nedělá. Jiná varianta nás může zabít. Záleží na imunitě a na konkrétní variantě koronaviru a jeho charakteristikách,“ dodala Peková.

Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní

Vládu Peková v Interview pochválila za práci s přísnou karanténou a české občany pak za ochotu se jí podřídit a nechávat se testovat. „Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní. Ty agresivní se vyskytují ve Velké Británii, Itálii či USA,“ řekla Peková.

Druhá vlna koronaviru?

Moderátorka ve středečním pořadu Interview představila průzkum Agentury g82 k možné druhé vlně pandemie a k otázce, zda se jí lidé bojí. Peková k tomu uvedla, že k druhé vlně koronaviru může dojít v případě, že se nám nepodaří zbavit té první.

„Koronavirus se mění pod rukama, vytváří nové verze sebe sama, nových vln se tedy můžeme obávat. Neříkala bych ale přímo vln, spíš mikroohýnků epidemie,“ uvedla Peková. „Až se začne cestovat, tak to asi můžeme čekat,“ dodala molekulární bioložka.

Proč děti tolik nereagují na koronavirus

Soňa Peková hovořila také o tom, proč jsou děti vůči koronaviru více odolné než dospělí. Podle ní jde o to, že děti jsou jiným typům koronaviru již vystaveny, a zmínila klasické dětské „rýmičky“. Pokud se děti s dnešním virem potkají, již na ně nepůsobí, vysvětlila Peková.

Tagy: