Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí, který má v blízkovýchodní zemi ještě větší moc než prezident Hasan Rúhání, zakázal import koronavirových vakcín z USA a Velké Británie. Tím de facto vyřadil ze hry vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Írán totiž Západu nevěří, že by dokázal vyvinout očkování, a přesto na tom byl v boji s virem tak špatně.
„Dovoz amerických a britských vakcín do naší země je zakázaný. Řekl jsem to pověřeným úřadům a teď to říkám veřejně,“ oznámil v pátek Chameneí s tím, že západním mocnostem nevěří. Podle něj není možné, aby Británie s Amerikou vyvinuly kvalitní vakcíny, a zároveň byly uprostřed „koronavirového fiaska“.
Ačkoli jde o první takové oficiální vyjádření ze strany Íránu, o tom, že Teherán nechce na svém území žádné západní vakcíny, se spekulovalo už dříve. To Evropská unie už povolila očkování britskoněmeckou vakcínou Pfizer/BioNTech a americkou od Moderny. V Británii už mimoto podávají také dávky „vlastní“ AstraZenecy.
This is criminal
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) January 8, 2021
Today, the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran declared that import of American and British vaccines is forbidden.
His regime's criminal negligence helped spread #coronavirus all over Iran, killing many.
Now, he wants more innocent Iranians to die pic.twitter.com/F9PwePXQjR
Írán tak všechny přední vakcíny vyřadil ze hry. Chameneí ovšem nevyloučil, že v budoucnu očkování ze zahraničí skutečně objedná. V takovém případě by zřejmě přišly na přetřes vakcíny z Ruska či Číny.
Íránští vědci se mezitím snaží o vývoj vlastní vakcíny Coviran, kterou začali v prosinci testovat na lidech. Teherán očekává, že Coviranem bude moci naočkovat vlastní občany už na jaře.
Ačkoli se Írán paličatě brání západním vakcínám, sám se utápí v hluboké koronavirové krizi. Podle oficiálních statistik v zemi zemřelo na COVID-19 zhruba 60 tisíc lidí. Ze stylu, jakým Írán komunikuje s vnějším světem, je ale téměř jisté, že je číslo ve skutečnosti mnohem vyšší.