Evropská rada schválila oživovací balíček 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun), který má státy Evropy vyvléci ze složité ekonomické situace způsobené koronavirem. Podstatný díl z ohromné částky půjde na podporu Itálie. Tamní politik Gianluigi Paragone přesto zakládá politickou stranu, která má jediný cíl – dostat Itálii z EU.
Italský premiér Giuseppe Conte podle svých slov zajistil pro svou zemi ze záchranného fondu 28 procent z celkové částky, tedy zhruba 209 miliard (v přepočtu 5,5 bilionu korun), což prý pomůže „změnit tvář Itálie“.
Konečně! Lídři EU se shodli na fondu obnovy. Pode Babiše úspěch, opozice váhá
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po čtyřech dnech a nocích vyjednávání dohodli na začátku pátého dne na parametrech fondu obnovy ekonomik a budoucího sedmiletého rozpočtu. V úterý ráno to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Podle premiéra Andreje Babiše je výsledek pro Česko úspěchem, politici a ekonomové s ním nesouhlasí.
„Nyní musíme využít veškeré zdroje pro investice a strukturální reformy. Máme jedinečnou šanci udělat Itálii ekologičtější, digitálnější, inovativnější, udržitelnou a inkluzivní. Máme šanci investovat do škol, univerzit, výzkumu i infrastruktury,“ popsal Conte pro agenturu Reuters.
Ve šlépějích Farage
Zatímco evropští státníci rozdávali miliardy, v Londýně se setkali dva odpůrci Evropské unie – architekt a strůjce brexitu Niger Farage a italský politik Gianluigi Paragone. Druhý jmenovaný zakládá v Itálii novou politickou stranu, díky které chce, po vzoru Velké Británie, dostat Itálii ven z EU. Paragone byl až do minulého roku v řadách protievropské strany Hnutí pěti hvězd, jenže se mu nelíbilo, že v poslední době kritiku vůči EU utlumila.
„Nehodláme být nadále vydíráni zeměmi, které útočí na obrovskou prestiž Itálie. Všichni kolem chtějí Evropu změnit. My chceme odejít,“ sdělil Paragone pro Reuters. Oficiálně chce politik stranu představit veřejnosti v průběhu týdne.
Bude mít nová strana nějakou šanci na úspěch? Teoretickou ano. V roce 2002 věřilo politickému kurzu Bruselu 79 procent Italů. Přízeň k evropským strukturám ale průběžně klesá, podle květnového průzkumu EU věří 39 procent italských občanů.