K VĚCI, Zoltán Bubeník - 26.10. v 17:30
Podle ředitele sekce vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany ČR a brigádního generála Zoltána Bubeníka neusilovala na jaře Itálie o armádní pomoc zdravotníků. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS také mimo jiné řekl, že do polní nemocnice v Letňanech dala armáda až 80 procent svého odborného či technického vybavení a všechna lůžka.
„Z informací od vojenských kolegů z Itálie nikdy nebylo na jaře jasné, že by požadovali pomoc. Ani tamní jednotlivé armádní služby v dané zemi nebyly kompletně zapojené. Můžeme mít čisté svědomí,“ řekl Bubeník v souvislostí s tím, že Česko nyní žádá o humanitární pomoc v boji proti koronaviru ostatní státy. Na jaře ale do Itálie například zdravotníky neposlalo.
Česku hrozí přísnější opatření. Co by nás po vzoru ostatních zemí mohlo čekat?
Čeští vrcholní politici zvažují, zda kvůli nelepšící se koronavirové pandemii a stále vysokému počtu nakažených, zavedou v Česku tvrdší opatření. K razantnějším restrikcím už sáhly například Belgie, Wales, Irsko nebo Itálie. Po vzoru jiných zemí by nás tak mohl čekat například zákaz vycházení v nočních hodinách.
Podle generála není ale jarní situace jihoevropské země s tou podzimní v Česku srovnatelná. „Tehdy Itálie nebyla v roli oficiálního žadatele,“ uvedl Bubeník a vysvětlil, že má na mysli zejména armádní pomoc, a ne všeobecně zdravotnickou.
Američané dorazí
Armádní složky hrají také důležitou roli v přípravě celé polní nemocnice v Letňanech, kde je v záloze až pět set lůžek pro pacienty s koronavirem. „Je tam 80 % odborného materiálu. To, co nám zůstalo, je v počtu jednotlivých kusů a pro případ, abychom měli nějakou zálohu, když se něco porouchá. Jinak lůžka jsme vyčerpali,“ popsal současnou situaci v armádním sektoru generál. Nemocnice je tak podle jeho slov připravena na první pacienty.
Do Česka má také zamířit na pomoc 28 amerických zdravotníků. „Prvotní záměr požádat o výpomoc tkví v tom, že už mají zkušenost s takovýmto zařízením. Jejich primární místo určení je nemocnice v Letňanech. O datu nástupu se jedná,“ prozradil Bubeník. Celkem by se v polním zařízení mělo pohybovat až 200 lékařů ve třech až čtyřech týmech, které budou i národnostně nakombinované.
Rozhovor Marie Bastlové se Zoltánem Bubeníkem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.