Čeští vrcholní politici zvažují, zda kvůli nelepšící se koronavirové pandemii a stále vysokému počtu nakažených, zavedou v Česku tvrdší opatření. K razantnějším restrikcím už sáhly například Belgie, Wales, Irsko nebo Itálie. Po vzoru jiných zemí by nás tak mohl čekat například zákaz vycházení v nočních hodinách.
Wales
V přibližně třímilionové zemi platí plošná celostátní karanténa a potrvá minimálně do 9. listopadu. Zavřené jsou obchody, restaurace a další podniky kromě těch, které jsou pro fungování nezbytné. Stejné pravidlo platí i pro obchody a prodej jednotlivých věcí a surovin. Do práce mohou jen zaměstnanci klíčových oborů, například zdravotníci, policisté či hasiči. Uzavřít se musely i kostely a další modlitebny.
Ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska přibývá v posledních dnech více než 20 tisíc nových případů nákazy koronavirem za den. O jednotlivých opatřeních si ale státy rozhodují samy.
Jeden den negativní, druhý pozitivní. Testy nepoznají mnoho nakažených, varují lékaři
Vycházíme i z vlastích redakčních zkušeností. Naše kolegyně, reportérka Lenka Špillarová, podstoupila test, protože byla v kontaktu s nakaženým. Vyšel jí ovšem negativní. Už druhý den se však necítila dobře a tak šla raději na test znovu. Byl pozitivní. Co si o tom myslet? Kolik nakažených chodí venku s negativními testy v ruce a cestují na ně třeba i do zahraničí? Jaká je spolehlivost nyní užívaných PCR testů a jaká testů antigenních, které chce ministr zdravotnictví využít k celoplošnému testování? Ptali jsme se odborníků.
Irsko
V Irsku jsou od středy zavřené maloobchodní prodejny, které, stejně jako ve Walesu, nenabízí zboží základní potřeby. Jedná se například o obchody s oblečením. Zavření se týká také kadeřnictví a kosmetických salónů, restaurace mohou prodávat jídlo s sebou. Vláda obyvatele zároveň vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. V případě porušení hrozí pokuty.
Belgie
Země, která je na tom společně s Českou republikou, co se týče nákazy na 100 tisíc obyvatel, nejhůře. Jiná opatření tam platí v Bruselu a přilehlých oblastech a jiná pak ve zbytku země. V hlavním městě je povinné nošení roušek ve veřejných prostorách a obchody musejí zavírat ve 20:00. Od deseti večer do pěti ráno poté platí zákaz vycházení.
V celé Belgii platí zákaz sportovních soutěží a vycházení po půlnoci. Snížený je také počet žáků při přednáškách na univerzitách.
Německo
V naší sousední zemi jsou opatření různá po jednotlivých okresech nebo spolkových zemí. Po okrese Berchtesgaden na jihovýchodě Německa vyhlásil v pátek tzv. lockdown další bavorský zemský okres Rottal-Inn. Od úterý tam lidé nebudou smět bez vážného důvodu opouštět bydliště. Školy a školky zůstanou dva týdny zavřené. Berchtesgaden podobná omezení zavedl 20. října.
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?
Kvůli skandálu po půlnoční schůzce v restauraci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že v pondělí rezignuje, pokud bude jasno o jeho nástupci. Po 37 dnech ve funkci by se tak stal pátým ministrem s nejkratším časem působení v čele resortu. Před Prymulou zůstanou pouze Karolína Peake, Taťána Malá, Helena Třeštíková a Petr Krčál.
Německo tímto scénářem postupuje proto, že v celkových datech je tam epidemická situaci v porovnání se zbytkem Evropy nadprůměrná. Pro Čechy ale platí při přejezdu do Bavorska povinné testování, tedy i pro pendlery a studenty. Proti opatřením se demonstrovalo například v Berlíně.
Itálie
Po jarním lockdownu došlo v létě k uvolnění opatření, s druhou vlnou se ale restrikce opět zpřísňují. Proti tomu se ale například v Neapoli, Římě nebo Palermu mohutně protestuje.
V Itálii platí přísnější opatření od pondělí. Bary a restaurace musejí provoz ukončit v 18:00. Zcela zavřená jsou divadla a kina, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku.
Anglie (Manchester, Liverpool, Lancashire)
Zmíněné regiony patří v zemi do třetího a nejrizikovějšího stupně s ohledem na přenos nákazy koronavirem. Do oblastní je zakázáno přijíždět a také z nich odjíždět. Zavřené jsou bary a hospody, které prodávají jen nejnutnější potraviny. Prozatímní ukončení provozu se týká například sázkových kanceláří nebo kasin.
Španělsko
V hlavním městě Madridu se nemohou ve večerních hodinách shlukovat lidé venku ani v soukromí. Omezení platí od půlnoci do šesti ráno, v tu dobu jsou také uzavřené parky, obchody které neprodávají základní zboží, musejí zavřít v deset večer. Restaurace po celém Španělsku mohou mít otevřeno pouze do 18:00.
Polsko
V Polsku se politici potýkají s odporem veřejnosti a nedůvěrou vlády. Země zvládla první vlnu relativně dobře, ale během té druhé se potýká se značnými problémy, jako je přehlcení zdravotního systému. V těchto ohledech je tedy velmi podobná situace v Česku.
Poláci už ale přistoupili k razantnějším opatřením. Na dva týdny jsou zavřené bary a restaurace, které budou smět prodávat pouze jídlo, které si lze odnést domů. Společně se bude moci setkat nejvýše pět lidí. Děti smí chodit ven pouze mezi osmou hodinou ranní a čtvrtou. A to pouze v doprovodu dospělého.