Italský nejvyšší soud rozhodl v případu 35letého syna, který žádal od otce a matky finanční podporu, ve prospěch rodičů. Ti podle soudu nejsou povinni svého potomka donekonečna živit. Rozhodnutí soudu tak zřejmě v zemi nastolí precedent.
Syn, který pracuje na poloviční úvazek jako učitel hudby, se domáhal od svých rodičů ve Florencii finanční podpory, jelikož mu jeho práce údajně nestačí na živobytí. A to si muž vydělává 20 tisíc eur za rok (zhruba půl milionu korun).
„Mamánci“ Slováci versus samostatní Češi: Kdo si péči rodičů užívá v EU nejdéle?
V délce, jakou si užíváme péči svých rodičů, patříme mezi země pod průměrem Evropské unie. Češi z hnízda vylétnou v necelých 26 letech, zatímco průměr evropské sedmadvacítky činí 26,2 roku. Poměrně dobře si vedeme také ve statistice podílu mladých dospělých, kteří stále žijí se svými rodiči. Postavit se na vlastní nohy se naopak zdráhají Slováci, Chorvaté nebo Řekové. Do svého naopak spěchají děti seveřanů.
U okresního soudu argumentoval tím, že si zaslouží finanční podporu od rodičů, protože si nemůže najít práci, která by odpovídala jeho schopnostem a vzdělání. To okresní soud uznal a před pěti lety nakázal rodičům muže, aby mu vypláceli 300 eur měsíčně (7 800 korun) jako kapesné.
Rodiče se ale odvolali a případ putoval k nejvyššímu soudu do Říma. Ten naopak rozhodl ve prospěch rodičů. „Zatímco fyzicky a mentálně postižené děti mají v italském právu zajištěnou specifickou ochranu, v tomto případě nemůže finanční podpora rodičů trvat po neurčitě dlouhé časové období,“ obhájila svůj verdikt soudkyně Maria Cristina Giancolová. „Dospělý člověk se musí aktivně snažit najít si práci a zajistit si tak nezávislé živobytí,“ dodala.
Verdikt soudu mezi jinými vítá také hlava Italské asociace manželských právníků Gian Ettore Gassani. „Je to kulturní a výchovný rozsudek. Je to varování pro všechny v této zemi, aby se postavili na vlastní nohy,“ sdělil právník pro americkou CNN.
Italské děti žijí u rodičů běžně i ve středním věku
Dlouhodobě žití u rodičů je pro italské děti fenomén. Podle loňské studie Italského národního institutu statistiky žije u otce a matky asi 64 % všech dětí ve věku mezi 18 a 34 lety. To se navíc v Itálii snoubí s častou nezaměstnaností mladé generace. Podle výzkumu je zhruba 30 % všech Italů mezi 15 a 24 lety bez práce.
Potomci, kteří žijí u rodičů, se navíc do zaměstnání nijak nehrnou. Studie tvrdí, že 36 % z těchto dětí studuje, 38 % práci má a zbytek si ji hledá.