reklama

„Mamánci“ Slováci versus samostatní Češi: Kdo si péči rodičů užívá v EU nejdéle?

V délce, jakou si užíváme péči svých rodičů, patříme mezi země pod průměrem Evropské unie. Češi z hnízda vylétnou v necelých 26 letech, zatímco průměr evropské sedmadvacítky činí 26,2 roku. Poměrně dobře si vedeme také ve statistice podílu mladých dospělých, kteří stále žijí se svými rodiči. Postavit se na vlastní nohy se naopak zdráhají Slováci, Chorvaté nebo Řekové. Do svého naopak spěchají děti seveřanů.

reklama

Takzvané „mamahotely“ vycházely v posledních letech v Česku z módy. Podíl lidí ve věku 25 až 34 let, kteří stále bydlí u svých rodičů, se totiž v uplynulém roce snížil na 29 procent. To je nejméně od roku 2006. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Vůbec nejméně mladých dospělých žilo v Česku s rodiči před 15 lety, a sice necelých 27 procent. Za nárůst samostatnosti vděčíme několika posledním létům poměrně slušného hospodářského růstu. A nebýt propuknutí koronavirové pandemie, nejspíše by se čísla zlepšovala i v tomto roce.

Nic na tom, možná překvapivě, nezměnil ani relativně rychlý růst cen bydlení. „Kupní síla řady mladých Čechů rostla ještě výrazněji. Mohli si tedy dovolit i citelně zdražující bydlení a opustit rodinné hnízdo o pár let dříve, než tak činili jejich předchůdci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Tuto tezi potvrzují data z roku 2015, kdy u nás „mamahotelů“ využíval každý třetí ve věku 25 až 34 let, což bylo vůbec nejvíce v relativně krátké historii měření. V té době u nás doznívaly následky finanční a ekonomické krize, z níž se česká ekonomika vzpamatovávala déle než okolní země. Od té doby však tento podíl setrvale klesá.

Obrátí koronavirus trend?

A s ohledem na tyto zkušenosti se dá očekávat, že koronavirová krize přetavená v krizi hospodářskou pokles popularity rodičovské péče mezi mladými dospělými zastaví. „Ale ne hned. Bezprostředním dopadem krize je totiž zlevnění nájmů, které je například v Praze poměrně výrazné. Od dubna do června šly v případě nejpopulárnějších dispozic 2+kk a 2+1 ceny dolů dokonce o více než 1 500 korun,“ dodal Kovanda. Podobný trend bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících poté, co skončí vládní programy na podporu hospodářského oživení.

Na druhé straně se ale může začít projevovat nejistota budoucího ekonomického vývoje, což naopak přiměje mladé dospělé Čechy setrvat „v hnízdě“ o něco déle. Bydlení u rodičů totiž přináší nemalé úspory. Podle Lukáše Kovandy to může být 750 tisíc až milion korun, pokud se člověk od rodičů namísto ve svých 25 odstěhuje až v 35 letech. Největší roli v tom hraje právě cena bydlení.

A jak si Češi stojí v kontextu jiných zemí? Se svým podílem mladých dospělých žijících u rodičů jsou těsně pod průměrem Evropské unie. Ten totiž dosahuje 30,5 procenta. Nejvíce si „mamahotelů“ užívají Chorvaté (62,4 procenta), Řekové (57,5 procenta) a Slováci (56,4 procenta).

Chorvatsko také vévodí žebříčku zemí podle věku, v němž děti od svých rodičů odcházejí. U Chorvatů je to v průměru téměř ve 32 letech. Hned za nimi jsou Slováci (30,9 roku), dále Italové (30,1 roku) a Bulhaři (30 let). Nejdříve z hnízda vylétají Švédové, a to v necelých 18 letech. Následují Lucemburčané (20,1 roku) a Dánové (21,1 roku).

Průměr Evropské unie činí 26,2 roku. Severské země jsou také na čele žebříčku zemí podle podílu mladých žijících ve společné domácnosti se svými rodiči. Ve Švédsku, Finsku a Dánsku jsou to jednotky procent. Ve všech zemích Evropské unie žijí s rodiči déle muži.

Tagy:
Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama