CNN Prima News Ivan Stěpanovič Koněv

Ivan Stěpanovič Koněv

Výpis příspěvků ke štítku „Ivan Stěpanovič Koněv “

Maršál Koněv už nebude čestným občanem Prahy. Krok radních ještě projednají zastupitelé

Aktualizováno

Sovětský maršál Ivan Koněv (1897–⁠1973) už nebude čestným občanem Prahy, kterým byl od června 1945. Důvodem jsou některé jeho problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo. Předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop to označil za hysterickou snahu přepsat dějiny.

Maršál Koněv opět trnem v oku pražských zastupitelů. Hřib mu chce odebrat čestné občanství

Praha se chystá odebrat čestné občanství sovětskému maršálu Ivanu Koněvovi (1897–⁠1973). Důvodem jsou některé jeho problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí předloží primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k projednáním radním. Pokud záměr schválí, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.

Mám strach. Chodí mi výhrůžky v azbuce, ale neustoupím, říká starosta Kolář

Policejní ochrana, odloučení od rodiny, Facebook i mail plné výhrůžných vzkazů v azbuce a fotek střelných zbraní. Tak popisuje svůj současný život starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Pod jeho vedením zastupitelstvo rozhodlo o odstranění sochy sovětského maršála Koněva z území městské části. V reakci na to ruští představitelé navrhli prokuratuře, aby nechala Koláře a další politiky Prahy 6 stíhat.

Jak koronavirus souvisí s Koněvem a Pannou Marií

Kdyby nám někdo před půl rokem vyprávěl, že za pár měsíců nebudeme smět opustit území Česka, ba dokonce bude až na výjimky zakázán volný pohyb osob, asi bychom ho pokládali za šiřitele fake news. Co bylo nedávno nepředstavitelné, dnes je přijímáno, když ne jako samozřejmost, pak přinejmenším coby pochopitelná nezbytnost. Vždyť přece nikdo nemohl tušit, že přijde COVID-19. Koronavirus nám v přímém přenosu ukazuje, jak snadno a zásadně se může změnit „obraz doby“, což souvisí i s tuzemskými debatami o památnících.