V noci na neděli mělo dojít v Íránu k sérii útoků, které cílily na vojenskou továrnu v Isfahánu. Podle médií dronový nálet nejspíše spáchal Izrael, skloňuje se ale také možnost, že útočily USA nebo některý jiný spojenec. Ze záběrů na sociálních sítích je patrné, že útočná akce způsobila velké škody. Teherán to ale zlehčuje.
Írán na sebe v posledních měsících poutá negativní pozornost. Jednak zřejmě nadále obohacuje uran a podle expertů se blíží k vývoji jaderné zbraně. Mimoto se také zapojil do války na Ukrajině, Rusku totiž poskytl své drony. A právě některá z těchto aktivit s největší pravděpodobností způsobila, že si kdosi v noci přišel s Íránem vyřídit účty.
Útočník měl podniknout sérii nejméně tří dronových útoků, které cílily na vojenskou továrnu ve městě Isfahán ve středu země. Informoval o tom list The Guardian. Kolem agrese ale panuje řada nejasností.
Looks like #Iran won't send any ballistic missiles and kamikaze drones to #Russia any time soon.#Ukraine #Israel #USA pic.twitter.com/gHbZA89Zd5
— BREAKING NEWS: UKRAINE (@MrFukkew) January 29, 2023
Kdo skutečně útočil?
Hlavní otázkou zůstává, kdo byl útočníkem. Média společně s uživateli na sociálních sítích nejčastěji skloňují možnost, že za akcí stojí Izrael, konkrétně tajná služba Mosad. Ta měla řídit útok ze základny v Ázerbájdžánu. Nebylo by to poprvé, co složky Jeruzaléma zasáhly Írán v době akcelerace jaderného programu. Teorii přiživuje fakt, že list The Jerusalem Post označil incident za „fenomenální úspěch“.
The New York Times: The drones that targeted sites in Isfahan are believed to have been launched from inside Iran https://t.co/VCxDmR0bXT
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) January 29, 2023
Objevují se ale také domněnky, že s tímto útokem nemá Izrael nic společného. Na sociálních sítích se skloňuje možnost, že operaci mají na svědomí Spojené státy nebo některý spojenec. Zmiňuje se i možná role Ázerbájdžánu. Na ambasádě této země v Teheránu byl totiž v pátek spáchán teroristický útok. Další skloňovanou možností je, že drony řídila íránská opozice.
Drony, nebo rakety?
Otázkou je, proč k útoku došlo. Média uvažují, že se v továrně mohly nacházet drony, které byly určené pro ruskou válku na Ukrajině. Druhou, pravděpodobnější možností pak je, že továrna byla spjatá s íránským jaderným programem. Konkrétně se tam měly skladovat balistické střely.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Írán se poprvé přiznal, že dal Rusku drony.
V současnosti ale nelze ověřit, jak moc byl útok ničivý. Izraelské zdroje píší o masivních škodách, Írán naopak útok bagatelizuje. Tamní ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že Teherán dva drony sestřelil. Třetí stroj pak měl narazit do střechy objektu a způsobit „malé škody“. Nikdo prý nebyl zraněn.
🇮🇱🇮🇷Israel-Irán La refinería de petróleo de Azarshahr, en Irán, se incendió. https://t.co/zs9bmNbS6E
— Federico Alves, Econ. (@federicoalves) January 28, 2023
Kromě útoku na továrnu v Isfahánu se šíří informace o dalších útocích a sabotážích, ke kterým mělo dojít v jiných částech země. Na sítích se například objevilo video, které má zachycovat hořící ropnou rafinerii. Ve stejnou dobu navíc Írán postihlo zemětřesení.