Izraelský útok měl v Gaze zabít humanitární pracovníky. Netanjahu se k úderu přiznal

Izraelský letecký úder měl v Pásmu Gazy zabít čtyři humanitární pracovníky, věc prošetřuje armáda (2. 4. 2024).

Izraelský úder v Pásmu Gazy měl zabít humanitární pracovníky

Mezinárodní charitativní společnost World Central Kitchen (WCK) uvedla, že izraelský letecký útok zabil v Pásmu Gazy sedm lidí, kteří pro organizaci pracovali. Mezi mrtvými jsou podle WCK občané Británie, Austrálie, Polska, jeden člověk, který má americké a kanadské občanství, a také jeden Palestinec. Agentura AP s odvoláním na nemocniční záznamy uvedla, že mezi zabitými jsou tři Britové. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později přiznal, že armáda zasáhla vůz humanitární organizace WCK v Pásmu Gazy, šlo ale podle něj o neúmyslný tragický incident, uvedla AP.

Pracovníci jeli ve dvou obrněných autech označených logem organizace a v dalším vozidle, napsala organizace World Central Kitchen v prohlášení. Přestože pohyby konvoje byly koordinovány s izraelskou armádou, byla auta zasažena, když opouštěla sklad v Dajr Balahu, kde pracovníci vyložili více než 100 tun humanitární potravinové pomoci dopravené do Pásma Gazy po moři, sdělila WCK.

K TÉMATU: Zabili jsme důležitého velitele hnutí Hizballáh, hlásí Izrael. Útok provedli v Libanonu

„Není to jen útok na World Central Kitchen, je to útok na humanitární organizace, které pomáhají v těch nejhroznějších podmínkách, kdy je (nedostatek) potravin využíván jako válečná zbraň,“ řekla výkonná ředitelka WCK Erin Goreová. „Je to neodpustitelné,“ dodala. WCK podle agentury AFP zároveň oznámila, že se rozhodla pozastavit v pásmu své aktivity.

„Byl to tragický případ, kdy naše síly neúmyslně zasáhly nevinné lidi v Pásmu Gazy. To se ve válce stává a my to důkladně vyšetříme. Jsme v kontaktu s vládami, kterých se to týká, a uděláme vše pro to, aby se to nestalo znovu,“ řekl v úterý podle deníku Haarec Netanjahu při propouštění z jeruzalémské nemocnice, kde úspěšně podstoupil operaci kýly.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari ve vystoupení zveřejněném na síti X uvedl, že incident bude vyšetřen „nezávislým, profesionálním a odborným“ orgánem. Hagari také sdělil, že hovořil se zakladatelem WCK, šéfkuchařem Josém Andrésem, a vyjádřil mu upřímnou soustrast. Andrés předtím vyzval izraelskou vládu, aby přestala v Gaze omezovat humanitární pomoc, zabíjet civilisty a humanitární pracovníky a využívat omezování potravin jako zbraň.

WCK spolu se španělskou nevládní organizací Open Arms organizuje dodávky humanitárních zásob do Pásma Gazy námořním koridorem z Kypru. Kolem 330 tun pomoci ve třech lodích organizace do Pásma Gazy vypravila v sobotu.

Od začátku současné války v Pásmu Gazy podle výzkumné společnosti Aid Worker Security Database zahynulo kolem 200 humanitárních pracovníků.

Hamás: Cílem bylo zastrašit humanitární pracovníky

World Central Kitchen založil španělsko-americký michelinský šéfkuchař José Andrés se svou ženou Patricií v roce 2010 po velkém zemětřesení na Haiti za účelem poskytování potravinové pomoci přeživším. WCK se postupně rozšířila i do dalších oblastí světa a působí na místech přírodních a válečných katastrof. Vedle Pásma Gazy dodává humanitární pomoc i například na Ukrajinu zasaženou válkou s Ruskem.

Palestinské hnutí Hamás, proti němuž vede Izrael v Pásmu Gazy válku v odvetě za jeho teroristické útoky ze 7. října, v prohlášení uvedlo, že cílem úterního útoku bylo zastrašit pracovníky mezinárodních humanitárních organizací a odradit je od jejich misí. Izrael, Spojené státy i EU označují Hamás za teroristickou organizaci.

Australský premiér Anthony Albanese potvrdil, že jednou z mrtvých je australská humanitární pracovnice Lalzawmi Frankcomová. Ta podle stanice ABC News pro WCK pracovala pět let, sídlila v Bangkoku, kde měla na starosti řízení činnosti společnosti na asijském kontinentu. Vláda se podle Albaneseho spojila s izraelským velvyslancem a očekává „plnou odpovědnost“, cituje premiéra agentura Reuters.

Soustrast rodině polského dobrovolníka, který byl při úderu zabit, vyjádřilo polské ministerstvo zahraničí, které se v příspěvku na síti X ohradilo proti „nedodržování mezinárodního humanitárního práva a ochrany civilistů, včetně humanitárních pracovníků“.

Konflikt začátkem loňského října podnítily teroristické útoky palestinského hnutí Hamás a přidružených organizací v jižním Izraeli, které přiměly Tel Aviv k zahájení pozemní ofenzivy v Pásmu Gazy s cílem Hamás zlikvidovat. Boje si podle pravidelného hlášení palestinských úřadů pod nadvládou radikální organizace k pondělku vyžádaly 32 845 životů Palestinců, z toho většiny civilistů. Podle Izraele zahynulo přes 13 tisíc bojovníků Hamásu a 600 izraelských vojáků.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při útoku na konzulát v Damašku zemřeli dva generálové a dalších pět osob. Íránci viní Izrael

Tagy: