Pokud Libanoncům zraněným při úterní explozi v Bejrútu nebude z politických důvodů umožněna léčba v Izraeli, bude to znamenat zbytečnou ztrátu životů. Podle izraelského listu The Times of Israel to uvedli izraelští lékaři z nemocnice blízko hranice s Libanonem. Počet obětí výbuchu v bejrútském přístavu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5 000 zraněných. Desítky lidí se stále pohřešují.
„Bude to znamenat zbytečné utrpení a smrt,“ uvedl lékař Anthony Luder z nemocnice v Safedu, který leží 17 kilometrů od hranic s Libanonem. Doplnil, že všichni jeho kolegové jsou připraveni na nápor zraněných z Bejrútu, který je vzdušnou čarou vzdálený pouhých 160 kilometrů. Zranění Libanonci by se podle Ludera mohli stát „obětí terorismu Hizballáhu“, pokud jim toto šíitské libanonské hnutí, jehož zástupci jsou i ve vládě, zakáže, aby byli léčeni v Izraeli.
Šéf safedské nemocnice Salman Zarka si nemyslí, že by Hizballáh a zejména jeho vůdce Hasan Nasralláh léčbu libanonských civilistů v Izraeli dovolil. Skupinu však vyzval, aby se soustředila na humanitární hledisko. „Opravdu doufám, že nám Nasralláh umožní zachraňovat životy,“ řekl Zarka ve středečním rozhovoru pro kanál Kan.
„Prosím, prosím, dejte politiku stranou a přijměte pomoc, kterou nabízíme,“ uvedl mezitím Luder. „Léčili jsme Libanonce po celá 80. a 90. léta,“ doplnil s tím, že to skončilo kvůli rostoucímu vlivu Hizballáhu, který je proti veškerému kontaktu s Izraelem.
Luder, který je primářem pediatrického oddělení, uvedl, že libanonské nemocnice nejsou připraveny na takový nápor zraněných. „Počet mrtvých v Bejrútu naznačuje, že zdravotní potíže mají tisíce lidí, a oni zkrátka nemají vybavení, aby je ošetřili a jejich ostatní sousedé nejsou v dobré pozici, aby jim dokázali pomoci,“ popsal pediatr.
Také izraelská vláda v úterý večer, tedy krátce po útoku, oznámila, že je připravena Libanonu poskytnout humanitární pomoc. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nabídku ve středu zopakoval. „Rozlišujeme mezi režimy a lidmi,“ řekl.
Jako výraz solidarity s Bejrútem byla ve středu večer na telavivskou radnici promítnuta libanonská vlajka. „Humanita má přednost před každým konfliktem a naše srdce je s libanonským lidem po hrozné katastrofě, která ho postihla,“ uvedl starosta Tel Avivu Ron Huldaj.
Izrael a Libanon jsou oficiálně ve válečném stavu a neudržují diplomatické vztahy. Naposledy vypukl otevřený konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006, když komando bojovníků Hizballáhu přešlo hranici a uneslo z izraelského území dva izraelské vojáky. Následná měsíc trvající takzvaná letní válka stála život asi 1 200 Libanonců a 160 Izraelců.
Promítnutí libanonské vlajky se však v Izraeli neobešlo bez kritiky řady zákonodárců. Devětadvacetiletý syn premiéra Jair Netanjahu to na Twitteru označil za „šílené“ a doplnil, že „Libanon je oficiálně nepřátelský stát“.