Inflace je smutný příběh, kéž by zasáhla jen to, co mají lidé v peněženkách. Přijít o třetinu úspor je šílené, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS člen Národní ekonomické rady vlády Petr Jánský. Ekonom Lukáš Kovanda podotkl, že inflace je také sociální problém. Podle něj dochází k nadměrnému přerozdělování bohatství v rámci společnosti. S Jánským se však shodli, že míra inflace nezávisí na používané měně, přestože je v řadě západních zemích nižší
Inflační vlna disproporčně zasáhla nižší a střední třídu, která byla nucena spořit i v základních položkách. „Kéž by zasáhla jen to, co mají lidé v peněženkách. Je to rozlité mléko, které nevrátíme. Je mi to líto. Zásadně to zasáhlo i úspory. Pokud jste měli peníze na bankovním účtu, přijdete alespoň o třetinu reálné hodnoty úspor, což je úplně šílené,“ řekl Jánský s tím, že inflace může pokračovat.
Inflace podle něj před několika měsíci nezasahovala položky, které více spotřebovávaly nízkopříjmové domácnosti. To se ale nyní může změnit a domácnosti s nízkými příjmy budou čelit vyšším inflačním tlakům. „Nejen na základě toho, že spotřebovávají větší část svých příjmů, ale také kvůli tomu, že ceny položek, které spotřebovávají, rostou rychleji,“ vysvětlil Jánský.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zaměřme se na neřesti, radí k vyššímu zdanění Křeček. S Prouzou vyjmenovali benefity
Ekonom Lukáš Kovanda pak upozornil, že inflace je také sociální problém. „Dochází nejen k růstu hladiny spotřebitelských cen, ale také k nadměrnému přerozdělování bohatství v rámci společnosti,“ popsal Kovanda a dodal, že bohatství se přesouvá od spořících lidí k těm, kteří hospodaří s dluhem. „Další přerozdělování bohatství se odehrává od chudších k bohatším, protože inflace umazává nejen z našich úspor, ale také z našeho dluhu. Snižuje například reálný dluh na hypotékách,“ řekl ekonom s tím, že hypotéky se týkají spíše bohatších domácností, protože těm chudším je banka nedá. „Ostatně si o ni ani nežádají,“ dodal Kovanda.
Drahota nabírá na obrátkách, inflace zrychlila na 17,5 procenta. Experti odhadli další vývoj
Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci byly ceny meziročně vyšší o 15,8 procenta. Vliv měly vzhledem ke konci úsporného tarifu pro domácnosti zejména ceny za energie, zdražilo také teplo, vodné a stočné i potraviny. Proti prosinci byly ceny pro spotřebitele v lednu vyšší o šest procent. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Inflace nezávisí na měně
V Česku dosáhla inflace v lednu na 17,5 procenta. V mnoha západoevropských zemích je ale nižší. Mluvilo se proto o tom, že kdybychom měli euro, mohli bychom mít nižší inflaci. S tím ale Jánský nesouhlasí. „Inflace je skutečně ve většině západoevropských zemí nižší. Nejsou ale fakta, že by to bylo tažené eurem,“ sdělil ekonom a jako příklad uvedl Slovensko. „Mají podobnou inflaci jako my a již déle než dekádu platí eurem. To, že mají na západě nižší inflaci, je způsobené jinými faktory. Jedním z nich je to, že jsme více vystaveni energetickým šokům v návaznosti na ruskou agresivní invazi na Ukrajinu,“ řekl Jánský.
Podobný názor zastává také Kovanda. „Euro nehraje roli. Může se stát, že na Slovensku bude inflace vyšší než v České republice, důvody jsou jinde než v používané měně. Je to v energetickém mixu a v geografické blízkosti k Rusku,“ sdělil ekonom.
Nekteří obchodníci se svezli na vlně
Kovanda zároveň podotkl, že někteří obchodníci zneužili situace. „Vláda loni začala kontrolovat marže čerpacích stanic. V některých měsících shledala, že byly nepřiměřeně vysoké. Nepřekvapilo by mě, kdyby u obchodních řetězců a zemědělců přišla na to samé,“ míní expert. Podle něj ale obchodníci činí to, co by dělal každý. „Snaží se zvyšovat si zisk a pokud mají příběh, kterým mohou zdůvodnit zvýšení cen, tak to zkusí,“ sdělil Kovanda s tím, že mnohým stoupají ceny zcela objektivně, někteří se ale vezou na vlně a ještě si něco přidávají nad své navýšené náklady. „V praxi je obtížné rozlišit, kdo zdražuje objektivně a kdo zneužívá situace,“ zakončil ekonom.