Jak bojovat s inflací? Hledejte úspory, pomůže i brigáda, radí ekonomové

Peníze

Divoká karta, Štěpán Křeček, Lukáš Kovanda, Ivan Pilný - 3.6. v 18:00

Inflace v Česku i jinde ve světě znehodnocuje peníze, které mají lidé na účtech a část občanů se dostává do svízelné situace. Co by měli dělat? Začít musí především u sebe, shodli se v pořadu Divoká karta ekonomové. Radí hledat úspory v domácnosti, popřípadě si najít brigádu navíc.

Hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda má pro lidi jednoduchý recept, jak zlepšit svou finanční situaci. „Měli by provést inventuru svého hospodaření a pokusit se najít, pokud je to ještě možné, nějaké úspory,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Středulovi se bude hodit armáda odborářů. Dovede využít nálady lidí, říká Kovanda

Tíživou inflaci a krizi s ní spojenou určitě využijí někteří prezidentští kandidáti během nadcházejících měsíců. Shodli se na tom ekonomové Lukáš Kovanda a Štěpán Křeček společně s exministrem financí za ANO Ivanem Pilným v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Často zmiňovali zejména předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu.

Jednou z věcí podle něj může být například omezit plýtvání potravin. „Každá rodina vyhodí ročně až 50 kilogramů jídla,“ upozornil Kovanda. „Halíře dělají talíře, sčítají se jednotlivé úspory a nakonec to můžou být pro čtyřčlennou rodinu úspory v hodnotě 10 až 15 tisíc korun ročně,“ řekl.

Podobně hovořil i bývalý ministr financí a dnes pražský zastupitel Ivan Pilný (za ANO). „Každý by měl začít u sebe, úspory se najít dají,“ uvedl. Podle něj současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) „rozvrací lidem peněženky“, kladně ale nehodnotil ani počínání předešlého kabinetu Andreje Babiše, který byl léta jeho stranickým šéfem.

Své rady sdělil také hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Fialy Štěpán Křeček. „Jestliže rodiny chtějí řešit své finance, mají dvě možnosti. Buď seškrtají zbytné výdaje, nebo se pokusí navýšit své příjmy,“ řekl Křeček. Jednou z cest může být zažádat si o sociální dávky, tedy alespoň u těch lidí, kteří na ně mají nárok. Druhou variantu vidí v práci navíc. „Člověk vezme nějaký melouch nebo brigádu,“ dodal ekonom.

Letos už se pod 10procentní inflaci nedostaneme

Pilný ovšem varoval, že v současné době není trh práce v ideálním stavu. Křeček oponoval, že svými slovy nemyslel vzít si hned jinou práci, ale třeba učitelé mohou podle něj vzít pár hodin na škole navíc. „Létající profesoři,“ reagoval se smíchem Pilný.

Kovanda v pořadu Divoká karta také upozornil, že inflace může ještě povyrůst. Pokud by Rusko Českou republiku odpojilo od plynu, existuje podle něj více než poloviční pravděpodobnost, že inflace přesáhne hranici 20 %. Pokud k tomu nedojde, velmi pravděpodobně tuto hranici nezdolá.

„Rozhodně se v letošním roce už nedostaneme pod hranici 10 %,“ poznamenal Kovanda s tím, že návrat k nižší inflaci může trvat i několik let. Nejvíce se obává takzvané stagflace, kdy se k inflaci přidá ještě vysoká míra nezaměstnanosti.

Tagy: