CNN Prima News 28. říjen

28. říjen

Výpis příspěvků ke štítku „28. říjen“

Masaryk se choval jako monarcha. Kvůli němu jsou čeští prezidenti mocnější, míní experti

28. října 2022 14:52

Experti ve studiu CNN Prima NEWS při příležitosti vzniku samostatné Československé republiky rozebírali, jakou roli hráli českoslovenští a čeští prezidenti v minulosti a jakou funkci mají dnes. Historik Michal Macháček a ředitel Občanského institutu Roman Joch se shodli, že Tomáš Garrigue Masaryk vystupoval jako monarcha, čímž ovlivnil všechny další vládce včetně Miloše Zemana.

Ivanka Trumpová se před ceremoniálem sejde se Zemanem. Do Prahy nepřicestovala sama

27. října 2022 22:25

Na páteční předávání státních vyznamenání na Pražském hradě přiletí dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka Trumpová, která ve Vladislavském sále převezme vyznamenání pro svou zesnulou matku Ivanu Trumpovou. Frekvenci 1 to potvrdil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. S prezidentem Milošem Zemanem se před galavečerem navíc sejde na soukromé schůzce. V Praze ji doprovází její manžel Jared Kushner a bratr Donald Trump Jr.

Zeman souhlasil s dvojrolí Jurečky. Fialovi vysvětlil, proč na Hrad nepozval Pekarovou

26. října 2022 20:41

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu během setkání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem dohodl, že hlavě státu v příštích dnech navrhne, aby pověřila řízením ministerstva životního prostředí vicepremiéra Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Kromě náhrady za končící ministryni Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL) politici probírali také oslavy 28. října či válku na Ukrajině.

Sledujte ŽIVĚ speciál k oslavám 28. října. Koho Zeman vyznamená a kdo na Hrad nedorazí?

26. října 2022 09:20

Oslavy vzniku Československa proběhnou letos naposledy v režii prezidenta Miloše Zemana. 28. října se tradičně uskuteční slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále na Pražském hradě, kde Zeman bude předávat státní vyznamenání. Hned několik vysoce postavených ústavních činitelů pozvání na akci neobdrželo. Další politici ji budou zase bojkotovat. CNN Prima NEWS nabídne speciální celodenní vysílání s komentáři politiků i expertů.

Legitimizace zla, píší Fialovi kvůli vyznamenáním. Kdo z ministrů se z ceremonie omluvil?

25. října 2022 13:54

Na předávání státních vyznamenání v pátek nedorazí velká část vlády Petra Fialy (ODS). Zatímco ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) patří mezi politiky, kteří od prezidenta pozvánku ani nedostali, vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) to štěstí měl. Na Pražský hrad ale nedorazí, protože má výhrady k výběru, respektive absenci některých hostů. Prezident Zeman totiž nepozval předsedkyni Sněmovny a Válkovu stranickou šéfku Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) či předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). To premiér se na slavnost chystá.

Zeman předá 7. března vyznamenání za poslední dva roky. Dostanou ho Bohdalová i Kellner

1. března 2022 14:12

Prezident Miloš Zeman v pondělí předá ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat v loňském i předloňském roce. Ceremoniál předání státních vyznamenání se uskuteční 7. března u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Obvyklé předávání 28. října neproběhla jednou kvůli pandemii, podruhé z důvodu hospitalizace hlavy státu.

Vyznamenání Foltána? Jde o provokaci či podporu extrémního názoru, kritizují politologové

29. října 2021 12:47

Nejkontroverznějším jménem na seznamu vyznamenaných je právník Pavel Foltán, shodli se politologové Ladislav Cabada a Pavel Šaradín ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle nich jde o provokaci nebo podporu extrémního názoru. Reagovali tak na seznam lidí, kteří 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Hrad jej zveřejnil ve čtvrtek večer.

Babiš: Kromě covidu nás trápí i nemoc duše. Věřím, že nová vláda bude hájit české zájmy

28. října 2021 20:20

Kromě nemoci těla nás trápí také nemoc duše. Ve svém projevu u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nemocí těla měl na mysli stále probíhající pandemii koronaviru, ale postěžoval si také na to, že budoucnost v řadě odvětví se nejeví příliš dobře. Doufá také, že nová vláda, o které jednají koalice Spolu a PirSTAN, bude i nadále zastupovat české zájmy.

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

28. října 2021 18:34

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.