Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
28. říjen
Výpis příspěvků ke štítku „28. říjen“
KOMENTÁŘ: Metálem pro Dvořáka vyslal prezident signál, že úklid v ČT nechce
Doposud platil za hlavního politického vysílače signálů premiér Petr Fiala. Během slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě však mocně vysílala signály sama hlava státu – třeba směrem na Kavčí hory. Protože vyznamenání bývalého generálního ředitele České televize Petra Dvořáka nebylo ničím jiným než jedním velkým signálem. Nikoli však k Dvořákovi, nýbrž směrem ke stávajícímu vedení ČT.
Výjimečná shoda Havla, Klause, Zemana i Pavla. Proč je vyznamenání bratří Mašínů proti srsti?
Jen obtížně by člověk hledal téma, k němuž by prezidenti Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman a Petr Pavel zastávali prakticky stejné nebo velmi podobné postoje. Přesto pár takových příkladů existuje. Učebnicovou ukázkou je rozhodnutí všech čtyř hlav státu neudělit státní vyznamenání členům skupiny bratří Mašínů. Tato otázka – zda udělit, či neudělit – přitom s takřka roční pravidelností rozděluje českou společnost. Názor Pražského hradu byl nicméně vždy jednoznačný.
Jaká byla letošní vyznamenání? Kalousek chválil Pavlův projev, Babiše mrzí opomenutí Kundery
Hezký, inspirativní a povzbudivý projev. Tak exministr financí Miroslav Kalousek zhodnotil řeč prezidenta Petra Pavla u příležitosti udělování státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Oceněni byli například papež Jan Pavel II., herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová či hokejista Roman Červenka. Naopak spisovatele Milana Kunderu Pavel nevyznamenal, což mrzelo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
PŘEHLEDNĚ: Jan Pavel II., Vetchý i legendární hokejista. Prezident vyznamenal 56 osobností
Papež Jan Pavel II., chartistka Anna Šabatová, herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda či hokejista Roman Červenka. Všem těmto osobnostem prezident Petr Pavel udělil státní vyznamenání, a to již tradičně u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Hlava státu v roce 2024 propůjčila čtyřikrát Řád Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání. V letošním seznamu 56 vyznamenaných chybí třeba někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či podnikatel Jiří Brady – tedy jména, o nichž se v poslední době hojně spekulovalo.
Zastřelený horník, Den znárodnění i mladistvé živly v ulicích aneb 28. říjen v dobovém tisku
Protektorátní policie a gestapo zatkly při pražské demonstraci z 28. října 1939 zhruba 400 protestujících. Stejné množství demonstrantů bylo zadrženo i 28. října 1989, pouta však nasazovala Veřejná bezpečnost a StB. Jak se slavil či neslavil 28. říjen v roce 1918, 1939, 1948, 1952, 1968, 1969, 1988 a 1989? Nahlédli jsme do dobového tisku.
Babišovy dojmy z Hradu: Byl jsem v prostředí, které mě nesnáší. Pak začal mluvit o pohádce
Seděl jsem u lidí, které jsem v minulosti kritizoval. Bylo to prostředí, které mě nesnáší, okomentoval svou přítomnost na Pražském hradě bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Ale mně to nevadí,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Když se měl vyjádřit ke slavnostnímu projevu prezidenta Petra Pavla, začal místo toho mluvit o pohádce od dánského autora Hanse Christiana Andersena.
O Pavlovi nemohu mluvit dobře. Zeman vysvětlil, proč i přes pozvání odmítl jít na Hrad
Z bývalých prezidentů dorazí do Vladislavského sálu pouze Václav Klaus. Miloš Zeman potvrdil, že se na Hrad nechystá. Předchůdce Petra Pavla si pro sváteční den našel jiný program než současní vrcholní představitelé státu. A vysvětlil proč.
Osvoboď nás z rukou českých protivníků aneb Jak Němci, Poláci i Slováci odmítali vznik země
Ne všude si na sklonku října 1918 přáli projekt jménem Republika československá. Nehodlali se ho zúčastnit například Němci ze širokého pohraničního pásu. Odmítali ho také Poláci z Těšínska, takzvaní Moravci z Hlučínska i mnozí zmaďarizovaní Slováci a slovenští Maďaři. Němci si dokonce na počátku listopadu 1918 založili na území historických Čech, Moravy a Slezska několik nezávislých ministátů. „Hejtmanství v Kaplici a Krumlově, poštovní a telegrafní úřady a železnice jsou obsazeny Němci. V jižních Čechách jsou zbraně došlé z Vídně a Lince rozdělovány mezi německé odvedence,“ přinesla Československá tisková kancelář (ČTK) na počátku listopadu 1918 zprávu z německé provincie Böhmerwaldgau, která byla vyhlášena na jihu Čech.
Otevřené dveře do historie i kultury: Kam vyrazit zdarma o státním svátku 28. října?
Sobota 28. října a s ní spojený státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu – přináší jedinečnou možnost navštívit budovy, které jsou veřejnosti běžně nedostupné. A to není zdaleka vše. Během státního svátku lze také zajít buď bezplatně, nebo za symbolickou cenu do mnoha muzeí a galerií. Vstup zdarma nabízí například Národní muzeum v Praze. Jedné z událostí se pak zúčastní i prezident Petr Pavel. Zjistěte, která místa v hlavním městě otevírají své dveře, a naplánujte si svůj den plný objevování historie, kultury a umění. Ve stejné datum se koná také Den Středočeského kraje, který nabízí rovněž volné vstupy i různé programy. Zajímavá místa budou k vidění po celé republice.
Sledujte ZÁZNAM k oslavě 28. října. Pavel rozdal vyznamenání, oceňoval méně než Zeman
V sobotu 28. října uplyne 105 let od vzniku samostatného československého státu. Při té příležitosti se uskutečnil ceremoniál ve Vladislavském sále na Pražském hradě, kde letos byla poprvé předána státní vyznamenání předávána z rukou prezidenta Petra Pavla. Mezi potvrzenými hosty byl například bývalý prezident Václav Klaus či expremiér Andrej Babiš (ANO). CNN Prima NEWS nabízí od rána speciální celodenní vysílání s komentáři politiků i expertů.
Masaryk se choval jako monarcha. Kvůli němu jsou čeští prezidenti mocnější, míní experti
Experti ve studiu CNN Prima NEWS při příležitosti vzniku samostatné Československé republiky rozebírali, jakou roli hráli českoslovenští a čeští prezidenti v minulosti a jakou funkci mají dnes. Historik Michal Macháček a ředitel Občanského institutu Roman Joch se shodli, že Tomáš Garrigue Masaryk vystupoval jako monarcha, čímž ovlivnil všechny další vládce včetně Miloše Zemana.
Ivanka Trumpová se před ceremoniálem sejde se Zemanem. Do Prahy nepřicestovala sama
Na páteční předávání státních vyznamenání na Pražském hradě přiletí dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka Trumpová, která ve Vladislavském sále převezme vyznamenání pro svou zesnulou matku Ivanu Trumpovou. Frekvenci 1 to potvrdil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. S prezidentem Milošem Zemanem se před galavečerem navíc sejde na soukromé schůzce. V Praze ji doprovází její manžel Jared Kushner a bratr Donald Trump Jr.