Co bude po 28. březnu? Právě v neděli skončí aktuálně vyhlášený nouzový stav a vláda zatím nemá jistotu, že se jí v Poslanecké sněmovně podaří najít hlasy pro prodloužení. A pokud ano, bude to na měsíc, nebo jen dva týdny? Ve hře je také, že nouzový stav skončí a spolu s tím padne uzávěra okresů. Existují celkem čtyři scénáře, co se bude v Česku příští týden dít.
1. Nouzový stav bude pokračovat, ale jen do 11. dubna
Jedna z nejpravděpodobnějších variant. Vláda sice chce prodloužit nouzový stav o 30 dnů do 27. dubna, ve Sněmovně ale v minulosti s takovými žádostmi narazila. Poslanci by mohli kývnout pouze na částečné prodloužení třeba o dva týdny.
S tím by mohli souhlasit komunisté. Výkonný výbor KSČM poslancům doporučil nouzový stav prodloužit. I když se někteří komunističtí zákonodárci cukají a definitivně se rozhodnou až v pátek ráno.
Nejsme fanatičtí rozvolňovači. Vláda má u opozice šanci s nouzovým stavem
Vláda možná najde u části opozice podporu pro prodloužení nouzového stavu. Některé opoziční strany jsou ochotné s premiérem Andrejem Babišem (ANO) handlovat. Nouzový stav by však nepodpořili o celých 30 dnů, jak chce vláda, ale například pouze přes Velikonoce.
Dva týdny by tak jako tak vládě pomohly. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS řekl, že 14 dní by ke zlepšení epidemické situace stačilo.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se snažil najít hlasy také u dalších opozičních stran, těm ale vadí uzavření okresů. Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy navíc vláda nedodala data, která by vysvětlila, v čem uzávěra pomáhá. „Problematika je složitá, ale naprostá většina koalice Spolu nebude podporovat prodloužení nouzového stavu,“ řekl Fiala po středečním jednání se zástupci vlády.
Piráti a STAN budou o nouzovém stavu jednat také v pátek ráno. Striktně ho neodmítají, 30 dnů však podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nepřichází v úvahu. Šéfovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi vadí, že lidé nemohou navštívit příbuzné nebo odjet na svoji chalupu. Podle Rakušana by to pomohlo psychické i fyzické pohodě lidí.
2. Konec nouzového stavu, přichází pandemický zákon
Pokud vláda nezíská podporu pro prodloužení nouzového stavu, skončí 28. března. Spolu s ním by padla uzávěra okresů i zákaz nočního vycházení. Vláda by totiž musela opatření proti covidu vyhlašovat na základě pandemického zákona, který však neumožňuje omezit pohyb.
Na chatu už příští týden? Vláda bez opozice nouzový stav neprodlouží, přiznal Babiš
„Když opozice nouzový stav neschválí, neprodloužíme ho,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš. Podle něj je nouzový stav důležitý jen kvůli zákazu pohybu mezi okresy a vycházení večer. Babiš také připustil, že se zamyslí nad možností, že by lidé mohli na chaty již příští týden. Lockdown podle něj funguje a situace v Česku se zlepšuje.
„Pandemický zákon je plán B a dopředu říkám, že není schopný v současné rizikové situaci plně zabezpečit to, co nouzový stav. Takže plán B existuje, ale je horší než plán A,“ uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Podobně mluvil v nedělní Partii i Hamáček. „Pandemický zákon je plán B. Pokud nedovolí použít nejúčinnější zbraň, musíme bojovat s tím, co máme. Věřím, že opozice bude souhlasit s tím, co říkám. Jednání, předpokládám, povede ministr zdravotnictví a já k tomu jako šéf krizového štábu také něco řeknu,“ prohlásil na CNN Prima NEWS. Na středeční schůzce ale vláda většinu opozičních lídrů nepřesvědčila.
3. Babiš bude úspěšný a nouzový stav bude na dalších 30 dnů
Že by vládě vyšel plán prodloužit nouzový stav o 30 dnů, není moc pravděpodobné. Pokud by se ministrům povedlo nějakou z opozičních stran přemluvit k této variantě, bude to jen díky přistoupení na některý z kompromisů.
Kvůli závazkům už ale vláda jednou narazila, konkrétně u komunistů. Ti podporu nouzového stavu podmiňovali návratem dětí do škol a otevřením skiareálů, což ale kabinet neudělal.
4. Vláda vyhlásí nový nouzový stav
Pokud kabinet Andreje Babiše nepřesvědčí poslance a nouzový stav Sněmovna neprodlouží, zbývá vládě ještě jedna varianta. Může třeba jeden den počkat bez nouzového stavu a od úterý vyhlásit další. Bude ale potřebovat nový důvod. Nabízí se třeba kritická situace v českých nemocnicích.
O nové vyhlášení nouzového stavu mohou požádat také hejtmané, což už se stalo v polovině února. Jenže tehdy někteří ústavní právníci označili tento krok za protiústavní.
Ústavní soud navíc naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu ho vyhlásit na žádost hejtmanů jako v únoru. Premiér Babiš se také nechal slyšet, že vláda bez opozice nouzový stav neprodlouží.