reklama

BLOG: Jak jsem měla kočku závislou na chilli a sójových párcích

Často vzpomínám na Almu. Vlastně na ni myslím každý den. Řekla bych, že až s odstupem času si stále více uvědomuju, jak úžasná kočičí bába to byla. Kromě jejích hovních a blicích storek, které jsem pak já mohla dávat k dobru u piva (vydržely na několik večerů), byla taky velmi vytrvalým a velmi, velmi pečlivým kontrolorem všeho, co jsem jedla. Ono by to asi nebylo nic zvláštního, kdybych nebyla drtivou většinu svého života vegetariánkou. Že kočky projevují zájem o maso a jeho různé formy, to všichni víme. Všechny moje kočky to potvrzovaly (a potvrzují) zájmem o masové konzervy. Ale Alma projevovala taky enormní zájem o mou bezmasou stravu…

reklama

Coby vegetarián „z devadesátek“ si moc dobře pamatuju, že když jste přišli do restaurace, mohli jste dostat maximálně smažák (v lepším případě bez šunky) nebo nedovařenou brokolici s bešamelem. Proto byla nejlepší restaurací mámina kuchyň. Dokázala vykouzlit neuvěřitelné chuťové variace se zeleninou ze zahrádky a občas i se sójou. Tehdy jsme si o nějaké hrachové bílkovině mohli nechat tak akorát zdát, k sehnání bylo jen pár výrobků a to pekelně drahých. Proto když se časem začaly v obchodech objevovat třeba sójové párky, rostlinné salámy, různé druhy tofu a další takové věci a navíc za peníze, které nedělaly polovinu vašeho platu, byla jsem nadšená.

Rozumějte, maso nejím od dětství. Nemám zdání, jak chutná špekáček, utopenec nebo pečené kuře. Proto neberu třeba takové rostlinné párky jako náhražku těch skutečných, ale jako zpestření mého jídelníčku. A zrovna tyhle párky milovala i Alma.

Když jsem si chystala u kuchyňské linky jídlo, Alma stála těsně pod ní, hypnotizovala mě pohledem a čekala, jestli mi náhodou něco nespadne. Jakmile se to stalo, věděla jsem, že jídlo je ztracené a domáhat se pravidla pěti vteřin u báby nemělo šanci na úspěch. Jednou mi takhle spadl právě kousek sójového párku s chilli. Alma ho okamžitě vdechla a po pár vteřinách se dostala do nějaké podivné extáze. Začala řvát jak na lesy a začala se mi šplhat po nohách nahoru. Nejdřív jsem myslela, že jí pálí ta trocha koření, co v párcích byla. Ale to jsem se pěkně pletla. Nejen, že se Alma zamilovala do rostlinných věcí, ale taky do chilli a kari.

Od té doby, kdykoliv jsem měla v ruce rostlinné párky, plátky, čočkový burger nebo i obyčejné tofu, Alma začala řvát, olizovat se a zatínat mi drápy do nohou (velké drápy a hluboko). Když jsem si dělala fazolové chilli s uzeným tofu (nutno říct, že moje snášenlivost ostrých jídel je trochu vyšší, než u obyčejných strávníků) a odběhla jsem do koupelny, Alma mi část sežrala přímo z pánve. Když jsem si dělala kari s cuketou, které decentně propálilo dno pánve, nesměla jsem misku s jídlem pustit z očí, protože Alma seděla vedle mě a čekala na příležitost. Když časem zjistila, že já se jídla dobrovolně nevzdám, začala sedávat na stole přímo vedle misky…

Maso nejím do teď. A ani s ním začínat nehodlám. Co ale hodlám, je zapojit se do veganské výzvy. Dalo by se říct, že taková je víc než polovina mého jídelníčku i teď. Ale už mám vyzkoušené, že čistě rostlinná strava je naprosto dostačující (a jak by řekla Alma, i zatraceně dobrá, naval ten sójovej párek!). Žijeme v době, kdy máme všeho dostatek. Dalo by se říct, že i nadbytek. Proto jsou typické útočné otázky „co bys dělala na pustém ostrově“ nebo „co bys dělala za války“ zcela zbytečné a mimo mísu. Žijeme v době, která nabízí mnoho možností. Můžeme si vybrat, jak se oblékneme, co budeme studovat, kde budeme pracovat a také co budeme jíst. Tuhle možnost volby ale na rozdíl od nás hospodářská zvířata nemají. A já myslím, že není fér je nutit, aby strávili život coby továrna na jídlo, které ani jíst nemusíme.

K čemu má být taková veganská výzva? Může sloužit jako ukázka toho, že i bez masa to jde a že není potřeba mít ho každý den na talíři v jakékoliv formě. Může pomoci s karanténními kily navíc (hoďte čokoládou, kdo je nemáte!). Může pomoci životnímu prostředí. A vy tak můžete pomoci i zvířatům. Jasně, teď ta zvířata stejně někdo zabije, ale znáte takové to pořekadlo, že nabídka odpovídá poptávce?

Podle mě by se tahle výzva dala srovnat třeba se Suchým únorem. Je to šance zjistit, jestli jsme závislí na potravině jako takové nebo na tom, co je s ní pro nás spojené – klobása u televize, šunka k snídani a oběd bez masa přece není oběd, že jo. Ale co když to tak není? Co když na vás zapůsobí tahle výzva jako červená pilulka v Matrixu a pak už nikdy nebude nic jako dřív? Jen to jídlo teda bude lepší…

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama