reklama

Jak ochránit rostliny přirozenou cestou před škůdci a nemocemi

Když se budeme řídit radami našich předků, kteří ctili přírodu a přirozeně věděli, jak v zahradě udržet harmonii a rovnováhu, dočkáme se zdravých a chutných plodů bez nemocí a škůdců. K pěstování není třeba žádných chemických prostředků, ty naopak půdu a rostliny zatěžují toxiny a po opakované aplikaci mohou zvyšovat i množství škůdců. Přirozené je organické pěstování plodin na poli i zahradě, ke kterému se dnes mnoho lidí vrací.

reklama

Zdravá zahrada bez chemie

Základem úspěšného pěstování bez škůdců je péče o rostliny, která začíná správným výsevem a výsadbou. Důležité je, aby rostliny měly od počátku dostatek potřebných živin i dostatečný prostor, aby k nim mohlo slunce. Nahusto vyseté a vysázené rostliny jsou totiž živnou půdou pro choroby.

Jak prevencí zabránit výskytu škůdců

Příznivci ekologického zemědělství a zahradničení využívají organické, přírodní prostředky nejen při pěstování plodin, ale i v prevenci chorob. Existuje několik způsobů, jak udržet rostliny zdravé a bez škůdců. Můžeme používat moderní a přitom ekologické prostředky a metody nebo se řídit radami našich předků. Jednou z nich je přírodní hnojivo z kopřiv, které obsahuje živiny a současně je prevencí před chorobami.

Střídání plodin na záhonech i polích

Na zahradách i velkých plochách polí, by se plodiny měly po určité době vystřídat. Každý rok je vhodné obměnit pěstované plodiny, aby nebyly opakovaně na jednom místě. Podle pravidel se například plodová zelenina střídá s kořenovou a širokolistá zelenina s úzkolistou.

Smíšené kultury

Pro udržení zdravé zahrady bez škůdců a nemocí je kromě střídání plodin důležité i pěstování smíšených kultur. Jedná se o vysévání a vysazování různých plodin na jednom záhonu, což má ale svá pravidla. Určité rostliny si takzvaně vyhovují a mohou tvořit na záhonech harmonické společenství.

Význam pestrosti v zahradě

Hlavní předností smíšených kultur je schopnost konkrétních rostlin se vzájemně podporovat v růstu i ochraně. Mísení plodin zabraňuje vyčerpání půdy. Metoda je ještě účinnější než střídání plodin. Pokud na záhonku pěstujeme pouze jeden druh zeleniny nebo na jeden záhon vysadíme více druhů, které lákají škůdce, zvyšuje se tím mnohonásobně riziko výskytu škůdců i nemocí.  Naopak, správně zvolené smíšené kultury škůdce nepřitahují.

Druhová rozmanitost

Rozmanitost jednotlivých druhů plodin má i další přednosti. Protože každá rostlinka čerpá jiné živiny i rozdílné množství živin, má skladba plodin na záhonu vliv i na kvalitu půdy. Podobné je to i s příjmem vody. Některé rostliny potřebují k růstu více vody, jiné méně a rozdílná je i jejich schopnost čerpání vody kořenovým systémem z různých hloubek.

Monokultura má vliv i na růst plevele

Jeden druh plodiny vysetý na velkém záhonu je náchylný nejen na výskyt škůdců, ale i na rychlejší růst plevelů. Abychom tomu zabránili, měli bychom skladbu rostlin postupně rozšiřovat a naučit se, které rostliny mohou žít pospolu na jednom záhonu, i to, že například slimáky odpuzuje řeřicha, orlíček, rozchodník nebo kontryhel. Tyto rostliny a byliny je vhodné vysazovat na okraje zeleninových i trvalkových záhonů.

Vhodná skladba rostlin a plodin

Na jeden záhon můžeme mezi zeleninu vyset nebo vysadit různé aromatické bylinky, kvetoucí rostliny nebo jiné druhy zeleniny. Má to ale svá pravidla. Vhodná je kombinace rajčat s bazalkou nebo mrkve s ředkvičkami. Dalším příkladem je záhon s celerem, ke kterému můžeme vysadit květák nebo rajčata, ale i keříčkové fazole, pórek, špenát, cibuli, okurky nebo zelí. To je jeden z mnoha příkladů. Příště se budeme tématu smíšených kultur věnovat podrobněji.

Tagy:
nemoci škůdci ochrana rostlin přírodní ochrana
Sdílejte článek Facebook Twitter
Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky
OH 2021

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky

Nákazu v letadle českých sportovců na olympijské hry z Prahy do Tokia se zřejmě nepodaří rozklíčovat. Na úterní tiskové konferenci to oznámily vedoucí pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Bez genotypizace neboli podrobného vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA se jen těžko rozezná, jak se virus šířil. Hygieničky také potvrdily, že jeden z olympioniků se nakazil mutací delta.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

ON-LINE 12. den olympiády: Lezec Ondra je ve finále. Špotáková i Staněk končí

V pondělí Češi svou medailovou sbírku nerozšířili. Přidat devátý cenný kov se v úterý nepodařilo ani singlekajakářovi a medailistovi z Ria Josefu Dostálovi, skončil pátý. Oštěpařka Barbora Špotáková nezvládla kvalifikaci, hodila jen 60,52 metru, do finále se neprobojoval ani koulař Tomáš Staněk. Do finále se probojoval sportovní lezec a jeden z medailových adeptů Adam Ondra.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama